Finans ve Banka

Halkbank Ehliyet Harcı Nasıl Yatırılır?

Bilindiği üzere ehliyet harcı artık atm, internet bankacılığı veya gib üzerinden yatırılmaktadır. Halkbank ehliyet harcı yatırma işlemlerinin detayları..

Halk Bankası ile ehliyet harcı yatırmak için Halkbank ATM’leri, internet bankacılığı ve şubelerden yatırmaktır. Ehliyet harcı yatırma işlemi için bu yolların haricinde başka bir yol bulunmamaktadır. Telefon ya da SMS bankacılığı ile ehliyet harcı yatırma işlemi yapılamamaktadır. Harcın yatırılması için randevu alınmış olması gerekmektedir. randevudan hemen önce harç yatırma işlemi yapılabilir.

Halkbank ATM’lerinden Kartsız Ehliyet Harcı Yatırmak

Ehliyet harçlarını Halkbank ATM’lerini kullanarak kartsız ödemek için yanınızda kart olmasına gerek yoktur. Dilerseniz hesaptan aktarım şeklinde de ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak direkt olarak para yatırma menüsünden ücretsiz olarak ödemelerinizi yapabilirsiniz. ATM, harç parasının miktarı dahilinde olan parayı alırken, para üstü vermektedir. ATM’den ehliyet harcı ödeme işlemini kartsız olarak yapmak için uygulanacak adımlar şu şekildedir:

 • Halkbank ATM’lerine gidin. Giriş tuşuna basın.
 • Açılacak menüde ‘Fatura ve Kurum’ seçeneğine tıklayın.
 • ‘harçlar’ seçeneğine girin.
 • İl plaka kodunuzu verilen boşluğa girin.
 • Seçeneklerde farklı ehliyet harç seçenekleri yer alacaktır. Buradan ‘Karayolu SRC’ seçeneğine girmeniz gerekmektedir.
 • Ekranda çıkan bir form göreceksiniz. Buraya ehliyet ücreti yatırılan kişiye ait T.C. kimlik numarasını girmeniz gerekmektedir.
 • Ekranda adınızı görmüyorsanız işlemleri tekrarlamanız gerekmektedir. ekranda adınızı görüyorsanız devam seçeneğine tıklamalısınız. Adınızın alt kısmında ne kadar harç yatırmanız gerektiğini belirten bir yazı göreceksiniz. devam tuşuna basmadan önce parayı hazırlayınız. Ardından devam butonuna basınız.
 • Bankamatikte para yatırma bölümü böyle açılacaktır. Buraya paranızı yerleştiriniz. Yerleştirdiğiniz paranın, ehliyet ücreti miktarına en yakın tutar olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.
 • Harç makbuzu, bankamatiğin üst kısmından kesilip size verilecektir. Makbuzu saklayınız.

Son adımın ardından işlem sonlandırılır. Bu şekilde ehliyet harcını yatırmış olursunuz.

Videolu Anlatım;

Halk banksı Ehliyet Harcı Yatırmak (ATM’lerinden Kartla)

Halkbank kart ile ehliyet ücreti ödemek için yine ATM’ler kullanılmaktadır. Burada işlem basamakları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kartınızı bankamatiğe yerleştirerek şifrenizi girin.
 • Ardından ‘Ödeme İşlemleri’ seçeneğine tıklayın.
 • ‘Harçlar’ seçeneğinin üzerine tıklayın.
 • Buradan ‘Karayolu SRC’ seçeneğine girin.
 • Ekranda il plaka kodunuzu gireceğiniz bir boşluk açılacaktır. Buraya plakanızı girin.
 • Plakanızın ardından ekranda T.C. kimlik numaranız sorulacaktır. Kimlik numaranızı girin.
 • Ekranda yatırmanız gereken miktar görülecektir. Bu miktarı bankamatiğin para yatırma bölümüne yerleştirin.
 • Makbuzunuzu alın. İşlem tamamlanmıştır.

Halkbank İnternet Bankacılığı İle Ehliyet Harcı Yatırma İşlemi

Ehliyet ücreti için Halkbank web sitesini kullanmak, kartınızı internet bankacılığına açtırdıysanız mümkün olabilmektedir. Halkbank uygulamasına ya da resmi web sitesine girerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle şifre ve kullanıcı adınızla giriş yapanız gerekmektedir. Sonrasında ATM’deki işlemleri tekrar etmelisiniz. Karayolu SRC seçenekleri içerisinden ehliyet harcını seçerek miktarı kartınızdan havale ile ödeyebilir, sonrasında e- makbuz alabilirsiniz.

Halkbank Şubelerinden Ehliyet Harcı Yatırmak

Banka şubesinden ehliyet ücreti yatırmak için vezneleri kullanabilirsiniz. bu şekilde yapılacak ödemelerde bireysel müşteri temsilcilerinden numara almanıza gerek yoktur. T.C. kimlik numaranız ile sistemden numara alarak sıra beklemeniz halinde, sadece kimliğinizle vezneden ehliyet harcı yatırma işlemi yapabilirsiniz.

Yatırılacak Ehliyet Harcı Ne Kadar?

Ehliyet harcı ödeme tutarı içerisinde harç ücretini ve değerli kağıt parasını barındırmaktadır. A sınıfı ehliyetler için tutar 400 TL, B sınıfı ehliyet için 809 TL olarak belirlenmiştir. F ve H sınıfı ehliyet tutarı da 400 TL iken, C ve D sınıfı ehliyet için ehliyet harçları 1.219 TL’dir. Bu ödemelerin tamamı, belirtilen şekillerde yapılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu