Finans ve Banka

Halkbank Cebe Havale Nasıl Yapılır

2021 yılında Halkbank cebe havale yapabilmek için sadece alıcının cep telefonu numarası gereklidir. Halkbank cebe havale işlemi 7/24 yapılabilen bir işlemdir. Alıcı aktarılan tutarı 24 saat içerisinde çektikten sonra bir problem çıkmamaktadır.

Halkbank Cebe Havale Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Halkbank cebe havale işlemi için izlenebilecek yollar aşağıda belirtilmiştir:

  • App Store veya Google Play Store aracılığı ile Halkbank’ın mobil uygulaması indirilmelidir. Ardından uygulamaya müşteri numarası ve mobil bankacılık şifresi ile giriş yapılmalıdır. Para transferleri menüsünden havale işleminin ve sonra da cebe havale menüsünün seçilmesi gereklidir. Alıcının telefon numarası ve aktarılacak olan tutar girildikten sonra işlem gerçekleştirilmelidir.
  • İnternet bankacılığı aracılığı ile cebe havale işlemi yapılabilmektedir. Bunun için Halkbank’ın web sitesine girilmesi gereklidir. İnternet bankacılığı girişinden müşteri numarası ve internet şubesi şifresi girilerek bireysel müşteri girişi yapılabilmektedir. Sırası ile transferler, havale ve cebe havale menülerine giriş yaparak işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Halkbank Cep Telefonu Havale Yapılan Tutar Nasıl Çekilir?

Halkbank cep telefonuna havale parasının çekilebilmesi için alıcıya bir SMS’in gelmiş olması gereklidir. Bu SMS’in içerisinde bir referans kodu yazmaktadır. Alıcının herhangi bir Halkbank ATM’sine gitmesi gereklidir. En yakın Halkbank ATM’sinin https://www.halkbank.com.tr adresi üzerinden bulunabilmesi mümkündür. ATM’de kartsız işlemler menüsüne giriş yapılmalıdır. Ardından havale menüsü seçilmelidir. Cebe havale seçeneğine tıklanmalıdır. Açılan ekrana, cep telefonuna SMS olarak gelmiş olan onay kodunun girilmesi gereklidir. Bu işlemin ardından para çekilebilmektedir. Ayrıca göndericiye de Halkbank cebe havale parasının çekildiğine dair bir bilgilendirme mesajı gitmektedir.

Halkbank Cebe Havale İşlemi Yanlış Telefon Numarasına Yapılır İse Ne Olur?

Yanlış telefon numarasına Halkbank cep telefonuna havale yapılması durumunda; yapılan işlemin iptal edilmesi gereklidir. Bu iptal işlemi için 444 0 401 numaralı çağrı merkezi numarasının aranması gereklidir. Müşteri temsilcisine direkt bağlanabilmek için kısa bir ses kaydı ile karşılandıktan sonra direkt 0’ın tuşlanması gereklidir. Ardından müşteri temsilcisine aktarım gerçekleşmektedir. Cebe havale işleminin yanlış numaraya yapıldığının söylenmesi gereklidir. Kredi kartı bilgilerinin ve güvenlik sorularının doğru cevaplanması durumunda kimlik doğrulaması yapılmış olmaktadır ve yapılan işlem de iptal edilebilmektedir. Ancak yanlış telefon numarasının sahibi parayı çekmeden önce bu işlemin yapılması gereklidir. Bu yüzden cebe havale işlemi yapıldıktan sonra işlemin tekrar bir kontrol edilmesi gereklidir.

Halkbank Cep Telefonuna Havale Yapılan Para Hangi Durumlarda İade Edilir?

Halkbank cep telefonuna havale parasının iade edildiği durumlar aşağıda verilmiştir:

  • Halkbank cebe havale işlemini göndericinin işlem saatinden sonraki 24 saat içerisinde iptal etmesi durumunda, gönderilmiş olan tutar göndericinin hesabına iade edilmektedir. Ancak iade talebinin alıcı gönderilen parayı çekmeden önce yapılması gereklidir. Aksi takdirde iade talebi kabul edilmemektedir.
  • Alıcı kendisine gönderilen parayı 1 hafta içerisinde çekmez ise; o zaman otomatik olarak para gönderenin hesabına iade edilmektedir.
  • Alıcının cebe havale işlemi için aile talep edebilmesi mümkündür.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu