Finans ve Banka

Halk Bankası Ehliyet Harcı Yatırma

Türkiye Halk Bankası ehliyet harcı yatırma işlemi bankanın tüm işlem kanalları üzerinden gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Bilindiği gibi geçmişte Emniyet Müdürlükleri şubelerinden yapılan ehliyet başvurusu ve ehliyet yenileme işlemleri, artık Nüfus Müdürlüklerine gidilerek gerçekleştirilmektedir. Ehliyet işlemlerini yapmak için öncelikle randevu oluşturmanız ve gerekli belgeleri tamamlamanız gerekecektir. Başvurunuz sırasında talep edilen belgelerden birisi de ehliyet harcı yatırma işleminizi gerçekleştirdiğinize dair makbuzdur. Bu nedenle Nüfus Müdürlüklerine gitmeden önce ehliyet harcınızı yatırmanız gerekmektedir. Ehliyet harcı yatırma işlemi pek çok banka üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu işleme imkan tanıyan bankalardan birisi de Türkiye Halk Bankası’dır.

Halk Bankası ATM’den Kartsız Ehliyet Harcı Ödeme

Türkiye Halk Bankası ATM’lerinden kartsız ehliyet harcı ödeme işlemini gerçekleştirmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Öncelikle bankanın “Giriş” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından işlem menüsü görüntülenecektir. Bu menüden “Fatura ve Kurum” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.
 • Ehliyet harcı yatırma işlemi “Harçlar” sekmesi üzerinden gerçekleştirilmektedir.
 • Bu sekmeye öncelikle ilinizin plaka kodunu girmeniz ardından “Karayolu SCR” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından kimlik numaranız talep edilecektir. Sisteme kimlik numaranızı girerek para yatırma işleminizi kısa süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Halk Bankası ATM’den Kartla Ehliyet Harcı Yatırma

Halk Bankası kartıyla ATM’den ehliyet harcı yatırma işlemi için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekildedir:

 • Öncelikle kartınızı ATM’ye yerleştirmeniz ve kart şifrenizi girmeniz gerekmektedir.
 • Ardından işlem menüsü görüntülenecektir. Bu menüden “Ödeme İşlemleri” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.
 • Ehliyet harcı yatırma işlemi “Harçlar” sekmesi üzerinden gerçekleştirilmektedir.
 • Bu sekmeye öncelikle ilinizin plaka kodunu girmeniz ardından “Karayolu SCR” sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Buradan “Ehliyet Harcı” seçeneğine tıklayabilirsiniz.
 • Ardından kimlik numaranız talep edilecektir. Sisteme kimlik numaranızı girerek ehliyet harcı yatırma işleminizi kısa süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Halk Bankası İnternet Bankacılığı Ehliyet Harcı Yatırma

Türkiye Halk Bankası internet bankacılığı ehliyet harcı yatırma işlemi için öncelikle internet bankacılığı kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Sisteme kimlik numaranız ve internet bankacılığı şifreniz ile giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • İşlem menüsünden önce “Ödeme İşlemleri” ardından “Harçlar” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu sekmeye plaka kodunuzu girerek “Karayolu SCR” seçeneğine tıklamalısınız.
 • Buradan “Ehliyet Harcı” seçeneğine tıklayabilirsiniz.
 • Ardından kimlik numaranızı girerek ehliyet harcı ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Halk Bankası Şubelerinden Ehliyet Harcı Ödeme

Halk Bankası şubesinden ehliyet harcı ödeme işlemini gerçekleştirmek için öncelikle bankanın en yakın şubesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bankadan sıra numarası aldıktan sonra vezneden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ehliyet harcı yatırma işlemi için tarafınızdan T.C. kimlik kartınız talep edilmektedir. Bununla birlikte bu seçenek çok tercih edilen bir seçenek değildir. Çünkü diğer işlem kanallarından bu işlem 7 gün 24 saat gerçekleştirilirken banka şubelerinde mesai saati sınırlaması bulunmaktadır. Ayrıca bankada oluşan uzun kuyruklar da zaman kaybetmenize neden olacaktır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu