Güncel Konular

H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır? Güncel Şartlar

2021 H Sınıfı ehliyet almak için engelli olmak gerekiyor. Engelli bireyler ehliyet almak için engelli raporunu sağlık kurumlarından almalılardır. Engelilerin sağlık raporu alması iki farklı şekilde gerçekleşebilir. Bunlardan biri yeniden sağlık raporu çıkarılması diğeri ise ehliyet değişim için başvuru yapılmasıdır. Engelli sağlık raporu çıkartmak için sürücü beyan formunu doldurmanız gerekir. İnternette Word formatında olan herhangi bir beyan formunu doldurabilirsiniz. Kurum da size aynı şablonu sunacaktır. Bunu yapmanız zaman kazanmanızı sağlar.

2021 H Sınıfı Ehliyet Almak için Sağlık Raporu Nereden Alınır?

2021 H Sınıfı ehliyet almak için sağlık raporu alınması adına başvurabileceğiniz kurumlar arasında:

 • Özel tıp merkezi,
 • Özel hastane,
 • Özel poliklinik,
 • Özel muayenehane,
 • Aile hekimi,
 • Uzman tabip,
 • Çalışan tabip yer alır.

Doldurduğunuz beyan formu baz alınarak, gerekli muayeneler yapılır ve sağlık raporunun tanzim edilmesinden sonra size geri verilir. Aile hekimine sağlık raporu için gitmeniz halinde, hekime herhangi bir ücret ödenmesi gerekmez. Bazı durumlarda, uzman hekim beyanı gerekebilir. Bu durumda aile hekimi rapor üzerine uzman tabip muayenesi gerektirir yazısı yazar ve sizi ilgili kişilere yönlendirir.

Ehliyet Değişimi Yapılması için Hangi Belgeler Gerekir?

Ehliyet değişimi yapmak için gereken belgeler arasında:

 • Eski sürücü belgesi,
 • Son 6 ay içinde çekilmiş olan 2 tane fotoğraf,
 • Sürücü sağlık raporu,
 • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da avukat kimliği,
 • 13 TL değerli kağıt bedeli,
 • 2 TL vakıf payı yatırıldığına dair banka makbuzu yer alır.

Çekilen fotoğrafların arka planı beyaz olmalıdır. Gerekli belgeleri tamamlayıp kuruma ilettikten sonra, ehliyet belgeniz size geçici olarak verilir. 15 gün sanında asıl yeni tip belgenize kavuşursunuz. Adres yazarken daha çok evdeyseniz ev adresinizi işteyseniz de iş adresinizi vermeyi unutmayın. Ehliyet yenilemesi yaptıktan sonra 5 sene boyunca yeni ehliyet geçerliliği bulunur.

2021 H Sınıfı Ehliyet Almak için Yaş Sınırı

H Sınıfı ehliyet almak için yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Ehliyet almak için kişilerin en az ilk okul seviyesinde eğitim sahibi olmaları gerekiyor. H sınıfı ehliyet almak isteyen kişiler engelli olduğu için, MEB bu kişilere özel olarak tahsis edilen engelli sınıfı bir araçla test yapar. Kişiler için duruma göre özel ekip oluşturulabilir. Kişilerin ehliyetlerine en kısa sürede kavuşmaları için sürücü kurslarına kayıtlarını gerçekleştirdikten sonra teorik eğitimlerine katılmaları gerekiyor. Eğitimlerin sonunda yapılan sınavdan başarı elde edilmesi halinde, ehliyet alınabilir.

2021 H Sınıfı Ehliyet Kalktı mı?

H Sınıfı ehliyet  uygulaması yeni yasanın gelmesi ile birlikte değişti. Ellerinde h sınıf ehliyet olan kişilerin mutlaka ehliyetlerini yenilemeleri gerekiyor. Çünkü h sınıfı ehliyetler artık yürürlükte değiller. Artık ehliyet tipleri B ve A olmak üzere iki farklı şekilde olabilir. Önceden çeşitli fiziksel nedenler yüzünden engeli olan kişiler h tipi ehliyet alırdı. Bu kişilerin en fazla yüzde 40 engel durumu olması gerekir. Yüzde 40’tan fazla engel bulunan kişiler için ne yazık ki ehliyet almak mümkün değildir. 2016 yılında yapılan düzenleme ile birlikte zaten H sınıf ehliyet almak isteseniz sahi, sürücü belgenizde ya A tipi ya da B tipi ehliyet yazar. Artık kişiler kullanacakları araç niteliğine göre ehliyet alırlar. Aracın özel teçhizat gereksinimi bulunması halinde ehliyette bu durum özel olarak belirtilecek. Aracın otomatik şanzımanlı olması gerektiğinde bu durum ehliyet üzerinde yazacak. Bütün bu bilgiler resmi gazetede kara yolları trafik yönetmeliğinde yayınlanmıştır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Muhammet
16 Ağustos 2020 20:44

Merhabalar, benim %40 ve üzeri engelli raporum var ama fiziksel degil kalp rahatsızlılıgından dolayı ötv indirmli araç alımlarından faydalana biliyor muyuz yoksa fiziksel engelimiz olması mı lazım ?

Başa dön tuşu