Girişimcilik

Girişimcilik Kursu Ne İşe Yarar?

Yeni iş kurmak isteyenlere devlet desteklerinden bir tanesi de girişimcilik kursu alanlara verilen nakti desteklerdir. Kursa dair inceleme yazımızda..

Girişimcilik kursu; kurmak istediğiniz girişimle ilgili bilgilerinizi arttırabileceğiniz ve pazarlama planları, finans planları, pazar araştırmaları gibi konularda kendinizi geliştirebileceğiniz eğitim kurslarıdır. KOSGEB tarafından verilen girişimcilik kursu sonunda edinilecek sertifika ile işletme kurulurken karşılıklı kredi ve karşılıksız hibe alınabilmektedir.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi veren ve kurs sonunda girişimcilik sertifikası kazanabileceğiniz kurumlardan birisidir. Uygulamalı girişimcilik eğitimleri, KOSGEB kurumu tarafından tamamen ücretsiz verilmektedir. Bu eğitim, Türkiye’nin her ilinden alınabilmektedir. KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursunda, devam zorunluluğu vardır.. Kursa devam etmeniz gereken asgari oran %80’dir. Bu nedenle uygulamalı girişimcilik eğitimi almak için mutlaka derslere devam edebileceğiniz bir zaman aralığını seçmeniz faydalı olacaktır. Uygulamalı girişimcilik eğitim süreci, teori ve uygulama derslerinden oluşmaktadır. Dersle yaklaşık 32 saat sürmekle birlikte, ders saatleri değişebilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Koşulları

KOSGEB girişimcilik kursu koşulları genel olarak şu şekilde belirlenmiştir:

  • Uygulamalı girişimcilik kursu koşullarından ilki 18 yaşını doldurmuş olmaktır. 18 yaşından küçük kişiler eğitime katılamamaktadır.
  • Kuruma kayıt olmuş olmak gerekmektedir.
  • Girişimcilik eğitim programından daha önce aynı konuda faydalanmamış olmak gerekmektedir. Aksi halde başvurunuz reddedilecektir.
  • Özellikle meslek danışmanlığı hizmeti almış olmanız gerekmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvuruları

KOSGEB girişimcilik kursu başvuruları, internet sitesi üzerinden ve e-Devlet sisteminden yapılabilmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi başvurusu yapmak için e-Devlet sistemine şifre ile giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresine sahip olmayanlar ise elektronik imza veya bankaların internet şubeleri üzerinden giriş yapabilmektedir. Elektronik imza sahibi değilseniz ve internet bankacılığı kullanmıyorsanız, e-Devlet şifresi almak için yapmanız gereken PTT şubelerini ziyaret etmektir. 1-2 TL gibi cüzi bir miktar karşılığında e-Devlet şifreniz verilmektedir. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken yol şu şekildedir:

  • E-Devlet sistemi kurumlar sayfasında KOSGEB kurumunu seçmeniz gerekmektedir.
  • Ardından kurum tarafından sağlanan hizmetler arasından “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Başvurusu” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
  • Sonrasında karşınıza “Uygulamaya Git” seçeneği çıkmaktadır. Bu seçeneğe tıklayarak kişisel bilgilerinizi teyit edebilmekte ve ardından “Onayla” seçeneğine tıklayarak başvuru yapabilmektesiniz.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası

KOSGEB girişimcilik sertifikası, kurs sonunda başarı gösteren kişilere verilmektedir. Özellikle devam koşullarına uyarak %80 devam göstermemiş kişiler, kurs sonunda başarısız sayılmakta ve sertifika verilmemektedir. KOSGEB girişimcilik sertifikasının sizlere sağlayacağı en büyük fayda, elbette ki karşılıksız hibe veya kredi başvuruları için kullanılacak olmasıdır. KOSGEB ve İŞKUR’dan yeni işletmeler için talep edeceğiniz hibelerde, girişimcilik kursunun sertifikasına sahip olmanız ilk koşuldur. Girişimcilik kursunun sertifikasına sahip olmayan kişiler, yeni açacakları işletmeler için hibe desteği alamamaktadır. Bu koşulun en önemli sebebi, yeni açılacak işletmeye yapılacak hibe desteğinin, işletme sahibince doğru bir şekilde değerlendirileceğinden emin olmaktır. Girişimcilik kursu ile sertifika sahibi olan kişiler, işletme açmadan önce uzun bir eğitimden geçtikleri için başarıya ulaşma ihtimalleri daha yüksek olmaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Desteği

KOSGEB girişimcilik desteği, girişimcilik kursu sonunda girişimcilik sertifikası alan kişilere verilmektedir. Bu desteğin asıl amacı güçlü işletmeler kurulmasına destek olmak olduğu için, girişimcilik kursu sayesinde işletme açma konusunda eğitim almış olan kişilere sağlanmaktadır. KOSGEB girişimcilik desteği kapsamında, karşılıksız hibe desteği ve kredi seçenekleri bulunmaktadır. Geri ödemesiz hibe destekleri 50 bin TL’ye kadardır. KOSGEB geri ödemeli krediler ise 100 bin TL’ye kadar verilebilmektedir. Hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin, daha öncesinde herhangi bir işletme sahibi olmaması gerekmektedir. Çünkü bu destekler yeni işletme kuracak kişilerin desteklenmesi için verilmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu