Girişimcilik

Genç Girişimci İstisnası Nedir, Nasıl Yapılır?

Genç girişimci istisnası kapsamında hazırlanan destekler, genç nüfusunun girişimcilik alanında teşvik edilmesini sağlamaktadır. Detaylar yazımızda!

Genç girişimci teşvikleri arasında yer alan program, girişimcilerin 3 yıl boyunca verginin büyük bir kısmında muaf tutulmasını ve kişilerin sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanmasını hedeflemektedir. Genç girişimci istisnası kapsamında hazırlanan destekler, genç nüfusunun girişimcilik alanında teşvik edilmesini sağlamaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan destek kapsamında, girişimcilerin BAĞ-KUR sigorta primleri ve yıllık 75 bin TL’ye kadar olan gelirlere ait gelir vergileri, kişilerden talep edilmemektedir.

Gelin konunun detaylarına inerek genç girişimci istisnası nedir ve nasıl yapılır sorularını birlikte inceleyelim.

Genç Girişimciler İçin Hazırlanan Vergi Teşvikinin Özellikleri Nelerdir?

Genç girişimci vergi teşviki, girişimcilerin işletmelerini kurmalarının ardından 3 yıllık süreyle geçerli olmaktadır. 3 yıl boyunca elde edilen yıllık kazancın 75 bin TL’ye kadar olan bölümleri, gelir vergisi kapsamında ele alınmamaktadır. Genç girişimcilerin iş hayatına atılmasını sağlamak amacıyla hazırlanan teşvik, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu kapsamında işleme alınmıştır. Ticari, zirai ya da mesleki faaliyetler kapsamında ilk defa gelir vergisi muafiyeti alacak girişimciler, işletmenin faaliyete başlamasının ardından destek kapsamında sayılmaktadır. Kişilerin 3 yıllık süreyle geçerli olan vergilendirme dönemleri, yıllık gelirin 75 bin TL’ye kadar olan kısmını yok saymaktadır. 75 bin TL üzerindeki gelirler, gelir vergisi hesaplamasında esas alınır ve bu gelir tutarı üzerinden vergilendirme yapılır.

Girişimci Vergi Teşvikinden Faydalanmak İçin Gerekli Şartlar

Genç girişimci vergi desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken şartlar aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Genç girişimci vergi teşvikinden faydalanacak kişilerin 29 yaşını doldurmamış olması gerekir.
 • Sadece gerçek kişiler adına vergi desteklemesi başlatılmaktadır.
 • Kanuni süre aşılmadan, işe başlama tarihinin kuruma bildirilmesi gerekir. Kurulan işte bizzat çalışılması ya da işletmenin tüm koordinasyonunun kişiler tarafından sağlanması gerekmektedir.
 • Ortaklık ya da şahıs şirketi olarak kurulan işletmelerde yer alan ortakların tamamı, destek şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Faaliyeti durdurulan işletmelerin, eş ve üçüncü derece kan bağı bulunan akrabalardan devralınmaması gerekir.
 • Daha önce kurulmuş olan bir işletmeye ya da mesleki faaliyete, sonradan ortak olan kişiler destekten faydalanamazlar.

Genç Girişimci Vergi Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Girişimci vergi desteklemesinden faydalanacak kişilerin genel özellikleri aşağıda açıklandığı gibidir:

 • İlk defa gelir vergisi mükellefiyeti alacak kişilerin, teşvikte yer alma hakkı bulunmaktadır.
 • 29 yaşını doldurmamış girişimciler destekten faydalanmaktadır.
 • Desteğe tabii olan ancak kira ya da dükkân gibi farklı bir geliri bulunan kişilerin gelir vergisi indirimleri, sadece kurulan işletmenin gelirlerine uygulanacaktır. Diğer gelirler, olduğu gibi vergilendirmeye tabii tutulmaktadır.

Genç girişimci vergi desteklemesi, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler adına hazırlanmıştır.

Genç Girişimcilere Sigorta Desteklerinin Genel Özellikleri

Genç girişimci sigorta teşviki kapsamında, girişimcilere ait BAĞ-KUR sigortaları 1 yıl boyunca desteklenmektedir. Genç girişimcilerin genel sağlık sigortası prim ödemeleri, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından karşılanmaktadır. İlk defa sigortalı olan girişimcilerin 1 yıllık BAĞ-KUR sigorta primleri, hazine tarafından karşılanacak ve kişiler bu süre zarfında sigortalı sayılacaktır. Girişimcilerin sigorta primleri, prime dayalı esas kazanç tutarının alt sınırı üzerinden yatırılmaktadır.

Genç Girişimci Sigorta Prim Teşvikinden Faydalanma Koşulları Nelerdir?

Girişimci sigorta teşviki başvuru şartları aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Başvuru yapacak kişilerin, girişimci vergi desteklerinden faydalanması gerekir.
 • Kişilerin en az 18 yaşında olması ve 29 yaşını tamamlamaması şart koşulmuştur.
 • Haklarında sigorta başlatılmış gerçek kişi olunması gerekir.
 • Kişilerin kurdukları işlerde aktif olarak çalışması ya da işlerinin kendileri tarafından idare edilmesi şart koşulmuştur.

Genç girişimci sigorta desteği başvuruları, kişilerin bağlı oldukları sosyal güvenlik kurumunun il ya da ilçe müdürlükleri üzerinden gerçekleştirilmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu