Girişimcilik

Genç Girişimci BAĞKUR Desteği Nedir?

Yeni bir iş kurma hayaliyle yola çıkan genç girişimci adaylarının devlet desteği alabildiği konulardan bir tanesi de BAĞKUR desteğidir.

Genç girişimciler, kendi işlerini kurmak için belli kurum ve kuruluşlardan yardım istemektedir. Genç girişimci adaylarının yardım taleplerini geri çevirmeyen kuruluşlar bulunmaktadır. Bu kuruluşların başında BAĞKUR gelmektedir. BAĞKUR genç girişimcilere iş kurmaları için destek vererek girişimcilerin sektörde gelişip ilerleme kat etmelerini yardımcı olmaktadır.

BAĞKUR Desteğini Kimler Alabilir?

Genç girişimcilerin işlerini kurmak amacıyla BAĞKUR’ dan destek alabilmeleri için belli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Aşağıda BAĞKUR’dan kimlerin destek alabileceği ile ilgili bilgiler sırasıyla verilmektedir:

 • 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olmak,
 • Gelir Vergisi Kanunu’nun mükerrer 20. maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnası kapsamında olmak,
 • BAĞKUR kapsamında 01.06.2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı olmak,
 • Ticari veya serbest meslek faaliyeti sebebiyle adına ilk defa bir mükellefiyet açılmış olması,
 • Adi ortaklık veya şahıs şirketi kurmuş olmak şartı aranmaktadır.

Yukarıda verilen şartlara uyum sağlayan kişilere BAĞKUR, iş kurmaları için 12 ay boyunca para yardımı yapmaktadır.

Genç Girişimci BAĞKUR Desteği İçin İstenen Koşullar

Genç girişimcilerin iş kurabilmeleri için belli koşulları yerine getirerek BAĞKUR’dan destek almaları gerekmektedir. Aşağıda genç girişimcilerin BAĞKUR’dan destek alabilmeleri için yerine getirmeleri gereken şartlar detaylı bir şekilde verilmektedir:

 • 18-29 yaş aralığında olmak,
 • 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu kapsamında sunulan genç girişimci kazanç istisnasından faydalanıyor olmak,
 • İşe başlangıç tarihini Vergi Dairesi’ne bildirmek,
 • BAĞKUR’un genç girişimci desteğine başvuran kişilerin kurulan işin başında kendisinin bulunuyor olması şartı aranmaktadır.

Genç Girişimci BAĞKUR Desteği İçin İstenen Belgeler

Genç girişimcilerin BAĞKUR’dan destek almaları için gerekli şartları yerine getirmeleri durumunda başvuru işlemleri sırasında belli evrak ve belgeleri temin etmeleri istenmektedir. Aşağıda BAĞKUR’dan genç girişimcilerin iş kurmaları için alacakları desteğe başvuru yapabilmeleri için teslim etmeleri gereken evraklar ile ilgili bilgiler detaylı bir şekilde verilmektedir:

 • İlk olarak Vergi Dairesi’ne giderek Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan alınması gereken yazılı belge temin edilmelidir.
 • Vergi Dairesi’nden alınan belgeyle beraber genç girişimci BAĞKUR destek başvuru formu ve kimlik fotokopisi ile birlikte BAĞKUR dosyasının yer aldığı Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilip BAĞKUR’dan destek almak için başvuruda bulunulmalıdır.

Başvuru Aşamaları Nelerdir?

BAĞKUR girişimci desteğinden yararlanmak için başvuru esnasında belli adımları izlemek gerekmektedir. Aşağıda genç girişimcilerin BAĞKUR’dan destek alabilmeleri için başvuru işleminde uygulamaları gereken adımlar sırasıyla verilmektedir:

 • İlk olarak genç girişimcilerin BAĞKUR’a başvuru yapabilmeleri için Vergi Dairesi’ne giderek başvuru dilekçelerini doldurmaları gerekmektedir.
 • Dilekçenin doldurulmasından sonra Vergi Dairesi tarafından verilen başvuru için gerekli olan yazı alınmalıdır.
 • Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra genç girişimciler Sosyal Güvenlik Kurumu’na aldıkları evraklarla beraber giderek BAĞKUR’dan destek almak için başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu