Finans ve Banka

Gelir Belgesiz Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

Maaş bordrosu olmadan gelir belgesiz kredi çekilebilmesi için bankalar genellikle SMS ile kredi gibi kolay kredi seçenekleri sunmaktadır.

Maaş bordrosu olmadan kredi çekilebilmesi için bankalar genellikle SMS ile kredi gibi kolay kredi seçenekleri sunmaktadır. Maaş bordrosu çalışanlara işverenleri tarafından verilen ve gelir durumlarını gösteren bir belgedir. Bankalar ihtiyacı olan kişilere kredi imkanı sunmaktadır. Bununla birlikte elbette her banka müşterisine sunduğu kredinin taksitlerinin zamanında ve tam yatırılmasını istemektedir. Bunun için müşterilerinin kredi notunu hesaplamakta ve riskli gördüğü müşterilerinden gelir belgesi istemektedir. Gelir belgesiz kredi almanın en kolay yolu ise kredi notunuzun yüksek olmasıdır. Kredi notunuz yüksek değil ise kredi notunuzu yükselterek tekrar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bununla birlikte kredi notunuzu yükseltecek durumda değilseniz ve acil finansmana ihtiyacınız varsa kolay kredi veren bankaları deneyebilirsiniz. Özellikle teknolojik cihaz alımı için kredi kullandırtan bankalar gelir belgesiz kredi vermektedir. Bunun dışında son iş yerinizde en az 3 ay çalışmış ve 12 aylık sigorta prim ödemenizi yatırmış iseniz bankalar gelir belgesiz kredi imkanı sunabilmektedir. Gelir belgesiz kredi almak istiyorsanız kolay kredi veren bankaları tercih etmeniz daha yararınıza olacaktır.

Kolay Kredi Veren Bankalar

Kolay kredi kullandıran bankalar genellikle gelir belgesiz kredi verebilmektedir. Hatta bu bankaların az bir miktar dahi olsa hiç geliri olmayan kişilere de kredi verdiği bilinmektedir. Bu bankalar da genellikle kolay kredi veren bankalardır. Kolay kredi veren bankalar ise şunlardır:

  • Ziraat Bankası
  • Odeabank
  • Türkiye Ekonomi Bankası
  • Enpara
  • Akbank
  • Aktifbank

Ziraat Bankası Gelir Belgesiz Kredi

Ziraat bankası maaş bordrosuz kredi internet şubesi üzerinden yapılabilmektedir. Gelir belgesi olmadan kredi kullandıran bankalardan biri olan Ziraat Bankası bu başvurular için kredi miktarında bir üst sınır belirlemiştir. Bankanın kredi için belirlediği üst sınır 30.000 TL’dir. Ziraat Bankası ayrıca 60 aya kadar vade seçenekleri sunmaktadır. Gelir belgesiz kredi başvurusu yapabilmeniz için Ziraat Bankası’nın internet şubesini veya Ziraat bankası mobil bankacılık uygulamasını kullanmanız gerekmektedir. Ziraat Bankası internet bankacılığı şifresi almak için size en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek şifre talebinde bulunabilirsiniz. İnternet bankacılığı için aldığınız şifre Ziraat Mobil uygulaması için de kullanabilmektedir. İnternet bankacılığına veya Ziraat Mobil uygulamasına giriş yaptıktan sonra yapmanız gerekenler ise şunlardır:

  • Menü seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
  • Gelen ekranda “Başvurularım” seçeneği bulunmaktadır.
  • Bu seçeneğe tıkladıktan sonra “Bireysel Krediler” seçeneği üzerinden kullanmak istediğiniz kredi türünü seçerek ve kredi miktarını girerek kredi başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

Gelir Belgesiz Kredi Hesaplama

Kredi hesaplama araçları için bankaların kendi sitesini ziyaret edebileceğiniz gibi bu amaç ile kurulan internet sayfalarını da ziyaret edebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken şey bu araçları kullanırken , bu araçların sizin kişisel durumunuzu bilmediğini unutmamanız gerekmektedir. Bankaların kredi hesaplama araçlarını veya diğer internet sayfalarında hesapladığınız kredi sayfalarının hesapladığını sonuçlar bankaya başvurduğunuzda Farklı olabilmektedir. Kredi hesaplama araçlarında genellikle kullanmak istediğiniz kredi türünü seçmeniz gerekmektedir. Kredi türünüzü seçtikten sonra kredi miktarınızı girmeniz gerekmektedir. Kredi miktarınızı da girdikten sonra vade seçeneklerinden birini seçerek bunların aşağısında bulunan hesapla butonuna tıklayarak hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu hesaplama işlemi bankalardan, e-Devlet sistemi üzerinden veya Findeks sisteminden öğrenilebilmektedir. En kolay kredi notu öğrenme yöntemi ise operatörler üzerinden SMS atmaktadır. Turkcell ve Vodafone kullanıcıları T.C. kimlik numarasını ve doğum tarihini; Türk Telekom kullanıcıları ise yalnızca T.C. kimlik numarasını 1122’ye mesaj atarak kredi notu sorgulaması yapabilmektedir.

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Kredi notu düşüklere kredi kullandıran bankalar genellikle kolay kredi veren bankalar ile aynıdır. Bununla birlikte hakkınızda risk raporunu hazırlandığında risk durumunuz yüksek çıkarsa bankalar ekstra belge talebinde bulunabilmektedirler.  Kredi notunuz düşük ise bu belgeleri bankalara vererek kredi kullanabilirsiniz. Gelir belgesiz kredi kullanmak için her ne kadar kolay kredi başvuru kanallarını kullansanız da kredi notunuzun düşük olması halinde bankalar başvurunuzu sonuçlamak için sizi şubelerine davet etmekte ve evrak talep etmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu