Finans ve Banka

Garanti Bankası Avans Hesap Nasıl Kullanılır?

Garanti bankası avans hesap nedir, özellikleri nelerdir ve nasıl kullanılır sorularına cevap bulduğumuz yazı dizimiz ve incelememiz.

Garanti Bankası avans hesap kullanımı için kişilerin bu özelliği açtırmış olması gerekmektedir. Banka kartı üzerinden açtırılacak avans hesap ile eksi bakiyeden harcama yapabilirsiniz. Ancak Garanti Bankası avans hesap, kişilere faizle eksiden kullanma imkanı vermektedir. Eksi bakiye ile yapacağınız harcamalar, faizli olarak kullanıma sunulur. Bu şekilde kullanımı açtırmak için kişilerin internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da müşteri hizmetlerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

İnternet Bankacılığından Garanti Bankası Avans Hesap Açtırmak

Garanti avans hesap için internet bankacılığını kullanmak, Garanti Bankası resmi web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Resmi web sitesine daha önce giriş yapmış olmanız gerekmektedir sistemde kullanıcı adınız ve şifreniz kayıtlı olmalıdır. Bu sayede web adresine giriş yaptığınızda sorun yaşamazsınız.

Web sitesinde giriş yapmanızın ardından üst kısımda bulunan menü seçenekleri içerisinden ‘Başvurular’ seçeneğine gitmeniz gerekmektedir. Buradan ‘Kredi Seçenekleri’ menüsüne girmelisiniz. Sonrasında yapmanız gereken, ‘Avans Hesap’ tuşuna basmak olmalıdır. Burada ekrana ne kadarlık bir avans hesap istediğinize  dair sorular gelecektir. Avans hesabınızın tutarını kredi notunuz ve hesabınıza giren miktarlar belirler. Buradan girdiğiniz tutar onaylanırsa, eksi bakiyeniz kullanıma açılacaktır. Onaylanmazsa, bakiyeyi düşürüp tekrar denemeniz gerekecektir.

Mobil Bankacılık İşlemlerinden Garanti Bankası Avans Hesap Açtırmak

Garanti avans hesap için mobil uygulamayı kullanmak, kişinin cep telefonuna yüklü Garanti Bankası mobil uygulamasının varlığında yapılabilmektedir. Bu şekilde kişiler, cep telefonlarından hesaplarına eksi bakiye tanımlayabilir. Bu işlem için öncelikle hesaba giriş yapılmalıdır. Ardından ‘Bankacılık İşlemleri’ menüsüne girilmelidir. Buradaki seçenekler içinden ‘Başvurular’ seçeneği işaretlenmelidir. Sonrasında ‘Kredi/ Avans Hesap Başvurusu’ seçeneklerine tıklanmalıdır. Buradan ‘ avans hesap’  seçeneğine tıklanarak işlem devam ettirilir. Burada avans hesap için ne kadarlık bakiye tanımlamak istediğinizi girmeniz gerekmektedir. Onay almanızın ardından Garanti avans hesap açma işleminiz tamamlanmış olur.

Garanti Bankası Avans Hesap Limitleri

Garanti Bankası avans hesapta tanımlanabilecek miktarlar, bireysel müşteriler için 7.500 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın üzerindeki avans hesap  başvurularında kişilerin banka şubelerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Aslen bireysel başvurularda kişiler, 10.000 TL’ye kadar avans hesap başvurusunda bulunabilmektedir. Bunun yanında kobiler için avans hesap limiti, internet başvurularında 12.000 TL’ye kadar olabilmektedir. Kobilerin de bu limitin üzerine çıkma talepleri, banka şubelerinden alınabilmektedir. Garanti Bankası şubelerinden yapılacak limit artırım işlemlerinde kişilerin yanlarında kimliklerinin olması gerekmektedir. ayrıca kişilerin iş ve mesleklerine ilişkin evrakları da yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Garanti Avans Hesabı Nerelerde Kullanılır?

Garanti avans hesabın kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

  • Nakit çekimlerde belirtilen eksi bakiye kullanılabilir. 7 gün 24 saat bu nakit çekim işlemi yapılabilir.
  • Rutin olarak gerçekleşmesi gereken kira, fatura gibi ödemeler bu bakiyeden yapılabilmektedir.
  • Alışverişlerde bu hesap limiti kullanılabilir.
  • İnternet alışverişi yapılması için talimat verilebilmektedir.
  • Havale, EFT gibi işlemler bu şekilde yapılabilmektedir.

Garanti Bankası Avans Hesabına Ait Özellikler

Garanti avans hesap özellikleri, kısa vadede nakit ihtiyacını karşılaması ve acil durumlarda alışverişlerde kullanılmasıdır. Kredili hesap mantığı ile, hesaba para girişi yapıldığında kullanılan miktar direkt olarak düşülür. Hesaba giren para olduğu dönemde Garanti Bankası avans hesabı kullanılmışsa, hesaba giren paranın avanstan kullanılan kısmı tahsil edilir. Kişi, hesaba tanımlanan limit baz alınarak istediği sayıda işlem gerçekleştirebilir. Bu konuda herhangi bir sınırlandırma yoktur. Günlük, aylık ya da yıllık bazda işlem sınırı bulunmamaktadır. Hesabın eksi bakiyede kaldığı her gün için faiz işler. Ay içinde kullanılan miktara ait tüm faiz, bir sonraki ay tahsil edilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu