Güncel Konular
Trend

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

2019 fakirlik maaşı alım şartları, başvuru belgeleri, başvuru aşamaları, maaşın tutarı, muhtaçlık formu alımı hakkında bilgiler, alt başlıklardan öğrenilir.

Fakirlik maaşı müracaatı ve şartları, hakkında mevzuat devlet tarafından belirlenmiştir. Fakirlik maaşına başvuru için Vakıflar Genel Müdürlüğünün iller içerisinde yer alan kurum binalarından talepte bulunulur. Maddi olarak desteğe ihtiyacı olan ve aylık geliri açlık sınırının altında yer alan kişiler, fakirlik maaşından, devletin belirlediği diğer kriterlere de uyum sağlamları halinde başvuru yapabilirler. Fakirlik maaşı alım şartları, başvuru belgeleri, başvuru aşamaları, maaşın tutarı, muhtaçlık formu alımı hakkında bilgiler, alt başlıklardan öğrenilir.

Gelin şimdi birlikte fakirlik maaşının detaylarına inerek konuyla derinlemesine inceleme yapalım.

Fakirlik Maaşı Talep Şartları

Fakirlik maaşı talebi koşulları arasında maddi olarak desteğe ihtiyaç duyulması ve gelirin açlık sınırının altında olması şartı aranır. Fakirlik maaşı için talep şartları şu şekilde sıralanır:

 • Minimum %40 engelli olan vatandaşlar, fakirlik maaşından faydalanır.
 • Kendisine bakacak bir aile üyesine sahip olmayan ve 18 yaşından önce aile fertlerini kaybetmiş olan kişiler, fakirlik maaşına başvurur.
 • Emeklilik maaşına sahip olmayan ve her hangi bir sosyal güvencesi olmayan 65 yaşının üstünde kişiler, fakirlik maaşına başvurur.

Bu koşullardan minimum bir adedini sağlayan vatandaşlar, fakirlik maaşı alımı için başvuru yaparlar.

2019 Fakirlik Maaşı Başvuru Belgeleri

2019 fakirlik maaşı müracaat evrakları arasında maaş alacak kişiye ait, nüfus cüzdanı yer alır. Diğer belgeler ise şu şekilde sıralanır:

 • Kişiye ait gelir belgesi,
 • Kişiye ait hastaneden alınmış engellilik durumunu bildiren sağlık kurulu raporu,
 • Muhtarlıktan alınmış muhtaçlık formu,
 • 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Başvuruyu vasi yapıyor ise, vasiye dair mahkeme kararı belgesi, başvuruda iletilecek evraklardır.

Bu belgeler ile Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı kurum binalarına gidilerek fakirlik maaşı için başvuru yapılır. Başvuru kişinin vasisi tarafından yapılır ve evrak olarak vasi olunduğunu belirten mahkeme kararı da iletilmelidir.

Fakirlik Maaşı İçin Muhtaçlık Formu Alımı

2019 fakirlik maaşı muhtaçlık formu almak için ikamet edilen yerin muhtarlık binasına kişinin veya vasisinin başvuru yapması gerekir. Form alımı için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi veya vasi olan kişi, fakirlik maaşı alacak kişinin ikamet adresine bağlı muhtarlık binasına gider.
 • Kişinin ve vasinin nüfus cüzdanı fotokopileri, maaş alacak kişiye ait gelir belgesi, muhtarlığa teslim edilip, fakirlik maaşı için muhtaçlık formu alınacağı bildirilir.
 • Talep üzerine, muhtaçlık formu kişiye veya vasisine verilir.

Bu form üzerinde ad, soy ad, adres, telefon, gelir bilgisi gibi konular hakkında sorulan sorulara yanıt verilir. Form bilgileri doldurulup, form imzalanmalıdır. Doldurulan form, başvuru aşamasında kullanılır.

Fakirlik Maaşı Maddi Tutarı

Fakirlik maaşı maddi tutarı, yeni düzenlemelere bağlı olarak arttırılmıştır. Fakirlik maaşının maddi miktarı hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • 2018 yılında verilen fakirlik maaşı 680 TL olarak sağlanmaktaydı.
 • 2019 yılı için yapılan düzenlemeler ile başvurusu onay alan kişiler, 817 TL maddi tutarlı fakirlik maaşından faydalanır.

Bu uygulama ile maddi yeterliliğe sahip olmayan kişilere, devlet tarafından destek sağlanır.

2019 Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakirlik maaşı müracaatı için kişinin vasisi başvuru yapabilir. Kişi kuruma gidebilecek durumda ise kendi başvuru sağlamalıdır. Başvuru için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Fakirlik maaşı alacak olan kişinin yaşadığı ilde bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı kurum binasına gidilir.
 • Maaş alacak kişiye ait nüfus cüzdanı ve fotokopisi, 2 tane vesikalık fotoğraf, muhtarlıktan alınan muhtaçlık formu, gelir belgesi, başvuruyu vasi yapıyor ise vasiliğe dair mahkeme kararı belgesi, kurum çalışanlarına iletilir.
 • Fakirlik maaşı alımı için başvuru yapılmak istendiği iletilir.
 • Muhtaçlık formu, iletilirken doldurulmuş ve kişi tarafından imzalanmış olmalıdır.
 • Belge teslimi ile kurum çalışanı, başvuruyu kayıt altına alır.

Bu adımlar ile fakirlik maaşı başvuru aşaması tamamlanır. Başvuru sonucu, başvurunun yapıldığı kurum binasından öğrenilir. Onay alan kişiler, fakirlik maaşı alımından faydalanırlar.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu