Kamusal Haberler

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde bakım maaşı 2019 yılı itibariyle e-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Peki evde bakım maaşı miktarı ne kadardır?

Evde bakım maaşı miktarı 2019 yılı öncesinde 1.305 TL iken, 2019 yılının Temmuz ayından itibaren 1.383 TL olarak belirlenmiştir. %6 oranında yapılan bu zam, memurlara yapılan zamla eşit orandadır. Bunun yanında özel bakım merkezlerinde hizmet alanlar için belirlenen evde bakım maaşları ise temmuz ayı öncesi 2.611 TL iken, temmuz ayı sonrası 2.767 TL’ye yükselmiştir.

Evde Bakım Maaşına Kimler Başvurabilir?

Evde bakım maaşına başvuru şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastanelerden alınacak engelli sağlık raporu kapsamında belirtilen engellilik oranı %50’nin üzerinde olmalıdır. Ayrıca ağır engelli kısmında EVET ibaresi bulunmalıdır.
 • Kişinin başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek seviyede olması gerekmektedir. Bu kapsamda tuvalet, giyinme, soyunma gibi ihtiyaçlarını karşılayamıyor olmalıdır.
 • Kişi adına bulunan, geldiği yer ve ismi önemli olmaksızın tüm gelirler esas alınmak üzere, ortalama aylık gelirin, asgari ücretin 2/3’ünden az olması gerekmektedir. Dolayısıyla kişinin aylık geliri 606.95 TL’nin üzerine çıkamaz.
 • Belirtilen aylık gelir oranı, kişi başı aylık gelir şeklinde hesaplanmaktadır. Bu kapsamda evde yaşayan kişi sayısına bağlı olarak gelirin bölünüşü değişecektir.
 • Gelir hesaplanması yapılırken, öğrencilere ait kredi ve burslar hesaplamanın dışında tutulur.

Evde Bakım Maaşı İçin İstenen Belgeler

Evde bakım maaşı başvurusunda istenen evraklar şöyle sıralanabilir:

 • Adına başvuru yapılan engelli kişinin ve bakıcı hanesine yazılacak kişinin T.C. kimlik belgeleri asılları ve fotokopileri
 • Devlet hastanelerinden alınan sağlık kurulu raporu
 • Bakıma muhtaç kişiye ait 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Bakıma muhtaç kişinin vasisi varsa, vasilik isminin mahkeme tarafından verildiğine dair mahkeme kararı belgesi
 • Bakıma muhtaç kişiye ait varsa eğitim durumunu gösterir belge
 • Bakıma muhtaç kişinin anne ve babası boşanmış ise, boşanmaya dair mahkeme kararı belgesi

Bu belgelerin hazır bulunması halinde bakım maaşı talebinde bulunulabilir.

Evde Bakım
Evde Bakım

Evde Bakım Maaşı Başvuru Adımları

Evde bakım maaşına başvuru yapmak için Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na belgeler iletilmelidir. Başvurunun bu mercie ulaşmasını takiben, bakıma muhtaç kişi ve ailesi hakkında araştırma başlatılır. Bu kapsamda doktor, fizyoterapist, çocuk gelişimci, sağlık memuru, hemşire, sosyolog unvanlarına sahip kişiler arasından en az 3 adet görevli eve gönderilir.  Bakım hizmetleri değerlendirme kurulu olarak görev alan bu 3 kişi, bakıma muhtaç kişi konusundaki incelemelerini ikamet yerinde, ikamet yerinde yaşamıyorlarsa, yaşadıkları yerde incelemelerini sürdürür.  Bu kapsamda yapılan incelemelerin ışığında hazırlanacak rapor, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu İl Müdürlüğü’ne ulaşır ve değerlendirme yapılır. Başvurunun sonuçlanması, normal süreç işleyişinde 3- 6 ay arası sürmektedir.

Evde Bakım Maaşı Alma Durumu Sorgulama

Evde bakım maaşını sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bu kapsamda şifre ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapıldıktan sonra alt kısımda bulunan bakanlık  ve kurumlar kısmından SHÇEK işaretlenebilir, bu şekilde çıkan seçenekler arasından Engelli Evde Bakım Maaşı Ödeme Bilgileri seçeneğine tıklanarak sorgu gerçekleşebilir. Bunun yanında aynı sayfaya sağ üst kısımda bulunan arama kısmından da ulaşılabilmektedir.

Evde Bakım Maaşının Ödeme Tarihleri

Evde bakım maaşı ödemeleri bayram ve resmi tatillerde değişiklik göstermektedir. Normalde daha önceden tebliğ edilen tarihlerde ödeniyor olsa da, bayramlarda birkaç gün önden maaş verilmektedir. Bunun yanında maaş alım günlerinin resmi tatillere, cumartesi ve Pazar günlerine gelmesi halinde bir sonraki iş günü beklenmektedir. Bunun haricinde herhangi bir aksama yaşamadan evde bakım maaşı, sisteme tanımladığınız hesaba ya da PTT üzerinden size ulaştırılır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu