Kredi Haberleri

Eşten Habersiz Kefil Olmak Mümkün mü?

Eşten habersiz kefil olmak mümkün mü? Kredi çekerken ya da birine kefil olurken eşlere haber vermek zorunlu mudur? Gibi merak edilen soru hakkında detayları paylaştık

Özellikle son 10 yıl içerisinde bankacılık alanında birçok değişikliğin yapılması, doğal olarak tüketiciler de belirsizliğe neden oldu. Bu belirsizliğin bir neticesi olarak eşine dostuna kefil olmak isteyen birçok insan, eşten habersiz kefil olmak mümkün mü? Sorusuna cevap aramaktadır.

Başkasına kefil olmak ya da kredi çekerken kendine kefil arayan insanlar tarafından sıklıkla sorulan bu soruya, yasal zeminde cevap aradık.

Eşten Habersiz Kefil Olmak Mümkün mü?

Bu konu hakkında çeşitli mahkeme kararları bulunuyor olsa da, Yargıtay almış olduğu bir kararla eşten habersiz kefil olmak mümkün mü? Sorusunu soranlar için emsal niteliği oluşturmuştur. Bunun dışında eşler arasındaki mal rejiminin, eşten habersiz kefil olmayı engellediği görülmektedir.

Nihayetinde kefil olmak borcun ödenmediği takdirde ödenmesini kabul etmek olacağı için, eşten habersiz kefil olunması mümkün değildir. Çünkü kefil olan kişinin maddi kayıplara uğraması durumunda, mal rejimine göre ortak malının kaybının söz konusu olması sebebiyle mahkeme eşten habersiz kefil olunmasını mal rejimine aykırı bulmaktadır.

Bankaların önemli bir kısmı henüz kefil olmak için eşten alınacak izin belgesi konusunda dikkatli olmasa da, bu kefaletin mahkemeye taşınması durumunda mahkeme kefilliği yok hükmünde görmektedir. Kişinin eşi adına sahte izin belgesi düzenlemesi ise, resmi evrakta sahtecilik gibi sebeplerle bu belgeyi düzenleyen kişinin ceza almasına sebep olmaktadır.

Eşten İzin Almadan Kefil Olunan Borç Ödenmezse Ne Olur?

Kefil olan kişi eşinden izin almadan imzayı atması halinde, asıl borçlunun borcunu sorunsuz bir şekilde ödemesi durumunda herhangi bir problem ortaya çıkmayacaktır.

Ancak asıl borçlunun borcunu ödememesi durumunda banka alacağını kefilden tahsil etmek isteyeceği için, kefillikte eş rızası sorunu gündeme gelecektir. Bu sorunun mahkemeye taşınması durumunda ise, kefil olan kişinin kredi üzerindeki kefalet yasal olarak düşecek yani yok sayılacaktır.

Aynı zamanda bankanın bu yazılı izni istememiş olması sebebiyle, banka hakkında da idari işlem yapılması söz konusu olabilir.

Kefil Olurken Eşten İzin Nasıl Alınmalıdır?

Kefil olacak kişinin eşinden alacağı iznin, kesinlikle yazılı ve imzalı şekilde olması şarttır. Nihayetinde yasal bir işlem olduğu kadar resmi bir işlemde olması sebebiyle, söz ile verilecek izinler yasalar karşısında yok hükmündedir. Bu nedenle kefil olacak kişinin eşi, çekilecek kredinin miktarını, vade sayısını, toplam geri ödeme tutarını ve kime kefil olunacağına izin verdiğini açık ve net bir şekilde yazarak altını imzalamak suretiyle izin vermelidir.

Bu detayların yer aldığı imzalı izin kâğıdında, kefil olurken eş rızası sağlanmış olacaktır.

Kefil Olurken Eş Rızası İçin İstisnai Durumlar Nelerdir?

Eşlerin boşanma aşamasında olmuş olmaları, eş rızası için istisnai bir durumdur. Ancak bunun için tarafların resmi olarak boşanmak amacıyla mahkemeye başvuru yapmış olmaları gerekir. Henüz dava sonuçlanmamış olsa bile, boşanmak amacıyla mahkemeye başvurulması durumunda taraflardan herhangi biri, eşten izin şartı olmadan dilediği gibi kefil olabilmektedir.

Eşten habersiz kefil olmak mümkün mü? Başlıklı konumuz hakkında fikirlerinizi ve sormak istediklerinizi, yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

 

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu