Güncel Konular

Engelli Raporu ve ÖTV’siz Araç Alma Şartları

Engelli raporu ile ÖTV’siz araç alımı şartları işlemleri için engelli bireyin sağlık kurulu raporu değerlendirilmektedir. ÖTV ( Özel Tüketim Vergisi) indirimi engelli bireylere araç alımı hesaplamalarında önemli bir konudur. Engelli raporu ve ÖTV’siz araç alma başvurusu için kişinin bazı şartları yerine getirmesi gereklidir.

Kimler ÖTV’siz Araç Alabilirler?

ÖTV’den muaf tutulan kişiler şu şekildedir:

 • Engelli bireyler,
 • Şehit yakınları (şehit eşleri, çocukları, anne ve baba)
 • Gaziler ve gazi yakınları ÖTV’siz araç alabilirler.

2021 Yılı Engelli Raporu İle Araç Alım Şartları Nelerdir?

Engelli raporu ile araç alımında şartlar genel anlamda şu şekilde açıklığa kavuşturulmuştur:

 • Engelli raporunda engel oranı %90’un üzerinde olan kişiler ÖTV indirimi ile araç sahibi olmak için engel oranını kanıtlayan sağlık kurulu raporlarının bulunması gereklidir. Bu kişiler eğer araç kullanmak için uygun değillerse alınacak araç özel şoför ya da 3. dereceye kadar olan engelli yakınlarına teslim edilebilir.
 • %90 engelli bireyler dışında ortopedik engeli bulunan bireylerde ÖTV’siz araç sahibi olma imkânından yararlanmaktadırlar.
 • Araç alım işlemleri gerçekleştirilirken aracın trafik tescil işlemlerinin yapılması gerekir.
 • Engelli raporu ile araç alan kişilerin aracı aldıktan 5 yıl sonraki süreçte arabayı satmaları kanunen yasak sayılmıştır. 5 yıl ve üzeri süre sonrasında aracın satma işlemi gerçekleştirilebilir.
 • Alınacak aracın kim tarafından kullanılacağı satın alma işlemleri sırasında belirtilmelidir.
 • Engelli raporu ve ÖTV’siz araç alma işlemi sonrasında aracı kullanacak kişinin gerekli belgeleri mevcut olmalıdır.

Özellikle altı çizilen 5 yıl içerisinde arabanın satılmaması gerekliyken aracın satılması durumunda ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ödenmesi zorunluluğu vardır. Aracın satılacağı kişi araç sahibi gibi engelli bir bireyse bu süre 5 yıldan 3 yıla da düşebilmektedir. Yani 3 yıl gibi bir süre geçtikten sonra aracı engelli raporu bulunan kişiye satarsanız ÖTV ödemek zorunda kalmayacaksınız.

ÖTV İndirimini Engellilik Nasıl Etkiler?

ÖTV indiriminde engellilik derecesi indirimi etkilemektedir. Engelli raporunda belirtilen oran %90 üzerinde olan kişiler 5 yılda bir kere olmak şartıyla ilk alım sırasında ÖTV ödemezler. Kişinin engelli sayılabilmesi için kişinin engel sebebi dikkate alınmayacaktır. Konuşma, ortopedik, görme, işitme, zihinsel gibi çeşitli sorunlara sahip birey engelli sayılmaktadır. Bu sebeple engellilere sağlanan avantajlardan yararlanılabilecektir. Ayrıca alınacak aracın engelli bireyler tarafından kullanılıp kullanılmaması da önemli değildir.

ÖTV’siz Engelli Araç Alımı Hangi Araçları Kapsamaktadır?

Engelli araç alımı için ÖTV indirimi uygulanabilecek araçlar içinde panelvan, 1600 santimetre küplük ya da bunun altında motor sindirim hacmine sahip otomobiller olmaktadır. ATV, vagon gibi taşıtlar, arazi taşıtları ve motosikletlerin alımında ÖTV indirimi söz konusu olmaktadır.

%90 ve Üzeri Engel Oranlarında Araç Nasıl Alınır?

Engelli kişinin %90 ve üzeri engel oranına sahip olması durumunda araç alımı sırasında aracı vekâleten alacak kişiler ve durumlar şu şekilde belirtilmiştir:

 • Engelli bireyin 18 yaşını doldurmamış olması durumunda anne ve babası birlikte muvafakat belgesi imzalamalıdırlar.
 • 18 yaşını doldurmuş ve zihinsel engeli bulunmayan bir kişi kendi işlemlerini kendisi yapabilmektedir.
 • 18 yaşını doldurmuş ve zihinsel engelli bireyin işlemlerini engelli kişini adına vasi olmuş kişinin gerçekleştirmesi şarttır.
 • Anne ve babası boşanmış 18 yaş altı engelli bireylerin araç alım ve satışındaki tüm işlemleri velayet kimin üzerinde ise o kişi yapmalıdır.

18 yaşının üstünde zihinsel engelli bireyin engelli raporu ve ÖTV’siz araç alma veya satma işlerinde vasi kararı daha önceden çıkarılmış ise; ilgili adliye kaleminden “araç alımına ait kullanılmak üzere” ibaresi bulunan yazı almaları gereklidir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu