Kamusal Haberler

Engelli Raporu İle H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

Engelli raporu olan bireylerin sağlık kurullarından aldıkları bu raporlar ile H sınıfı ehliyeti nasıl alabileceklerini ve aranan şartları inceledik.

Engelli raporuyla H sınıfı sürücü belgesi almak farklı tiplerde araç kullanmak isteyen engelli vatandaşlar için gerekli olmaktadır. Bu şekilde engeli bulunan bireyler, araba ya da motor gibi araçları kullanabilir. Yapılan son düzenlemeler ile birlikte Sağlık Bakanlığı tarafından 2016 yılında bildirilen karar doğrultusunda, H sınıfı sürü belgesi yerine engelli vatandaşlar da A ya da B sınıfı ehliyet alacaktır. Ayrıca B sınıfı sürücü belgesinin de H sınıfına çevrilmesi mümkün olmamaktadır. Önceki uygulamalarda Engelli raporu ile H sınıfı ehliyet alındığı gibi kişinin aynı şekilde A ya da B tipi ehliyete başvurması gerekir. Buna göre izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Engelli bireylerin yeniden sağlık raporu alması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu alındıktan sonra ehliyet değişimi için başvuru yapılmalıdır.

Sağlık Kurulu’ndan alınan rapor sonucunda sürücü belgelerinde “özel tertibat gerektiren kullanımlar” için ayrı alan bulunur. Engeli birey otomatik şanzumanlı araç kullanıyorsa bu bilginin trafik kontrolünde problem çıkarmaması için belgeye işlenmesi gerekir. Aksi halde sürücü ceza alabilir.

Ehliyet İçin Engelli Sağlık Raporu

 Sürücü belgesi için engelli sağlık raporu iki şekilde gerekebilir.

 • Yeni sağlık raporu almak
 • Ehliyet değişimi için başvuru gerçekleştirmek

Mevzuatta meydana gelen değişikliklerle iki yolda da yeni ehliyet almak için başvurusu yapmanız gerekmektedir. Sağlık raporu almak için gideceğiniz kurum sizden “Sürücü Beyan Formu” doldurmanızı isteyecektir. Engelli sağlık raporu, mevzuata uygun sağlık kuruluşlarından alınır. Aile Hekimi’nden rapor alınıyorsa ücret talep edilmez. Eğer uzman doktorlar tarafından rapor hazırlanması gerekiyorsa belirli ücretler istenebilir. Bu tip raporlar “ Tek Hekim Sağlık Raporu” olarak adlandırılır ve 5 ayrı branşdoktorunun kontrolünden geçer. Devlet hastanelerinden alınan rapor ücreti, 50 TL; üniversite hastaneleri 75 TL; Sağlık Kurulu devlet hastaneleri ise 200 TL’dir.

Engelli Raporu ile Alınan Ehliyet Değişimi İçin Ödenecek Tutar

Sürücü belgesi değişimi için ödenen tutar, engelliler için harç ücretini kapsamaz. Sadece kağıt bedeli olarak 15 TL ödenmesi gerekmektedir. Bu değişim sonucunda engelli raporu ile H sınıfı ehliyet yerine A ya da B sınıfı ehliyet ibaresi bulunacaktır.

Engelli Ehliyeti İçin Engellilik Oranı

Engelli ehliyeti için engelli oranı en az %40 oranında olmak zorundadır. %40’ın altındaki engellilik oranları engelli sağlık raporu almaya yetmemektedir. Ayrıca alınan raporda belirtilen bilgilere göre engelli bireyin aracında kullanımı kolaylaştıracak belirli değişikler yapılabilir. %90 oranında engelli kişilerin sürücü belgesi alması mümkün değildir. Bu bireylere KDV ve ÖTV’den muaf araç alımı yapılarak akrabaları tarafından kullanılmasına izin verilir.

Ehliyet Başvuru Belgeleri

Sürücü belgesi için istenen evraklar, mevcutta ehliyet olup olmamasına göre değişebilir. Eğer ehliyet varsa yeni sağlık raporuyla birlikte ehliyetinizi yenilemeniz gerekecektir. Sürücü belgesini değiştirmek için istenen belgeler:

 • Eski ehliyet
 • Kimlik kartı
 • Sürücü sağlık raporu
 • Anlaşmalı bankalara yatırılmış 15 TL ücret
 • 2 adet 5×6 boyutu fotoğraf
 • Kan grubu için belge
 • Adli sicil belgesi

Başvurunun uygun bulunması halinde yeni sürücü belgesi posta yolu ile adrese teslim edilir.

Engelli Ehliyeti İçin Aranan Şartlar

Engelli ehliyeti için istenen koşullar sürücü belgesini alabilmeniz için sağlanmak zorundadır. Önceki mevzuata göre engelli raporu ile H sınıfı ehliyet almak için 18 yaşında olmak yeterli görülürken günümüzde bu şartların sağlanması gerekmektedir:

 • A sınıfı sürücü belgesi alınıyorsa önceki 2 yıl A sınıfı ehliyet kullanmış olmak gerekir.
 • B sınıfı ehliyet başvurusu için 18, A sınıfı ehliyet için ise 20 yaş sınırı vardır. Tekerlekli motosiklet için ise 21 yaşında olmak gerekir.

Bu kriterler AB standartlarına göre belirlenmiştir. A ya da B sınıfı ehliyet almak için bireyin ilkokul mezunu olması yeterli görülmektedir. Bunların haricinde ise sağlık muayenesindeki şartları yerine getirmiş olmak ve sürücü sınavını da geçmek gerekir.

 

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu