Finans ve Banka

Engelli Kredisi – Engellilere Kredi Veren Bankalar

Engelli kredisi genellikle devlet bankalarından sağlandığı gibi bazı özel bankalarda ek gelir ve kamu görevlisi olma şartıyla da verilmektedir.

Kredi almak isteyen engellilere kredi veren bankalar kapsamında ağırlıklı olarak devlet bankaları bulunmaktadır. Bunun yanında engelli kredisi alımında engelli kişinin kamu kurumunda çalışıp çalışmıyor oluşu, ek herhangi bir gelirinin olup olmaması da etkilidir. Bazı özel bankalar da ek gelir ve kamu görevlisi olma gibi şartlarla engelli kredisi verebilmektedir.

Ziraat Bankası Engellilere Kredi

Engelli kredisi veren Ziraat Bankası, 60 aya varan vadelerle kredi imkanı sunmaktadır. Bu kapsamda banka, Engelsiz Destek Kredisi adıyla kredi imkanı sunmaktadır. Engellilere iş imkanı sunan işletmelerin de yararlanabileceği bu kampanyada tüm bankacılık işlemleri de özel indirimlerle yapılmaktadır. Bunun yanında özel bireysel emeklilik teklifleri de bu kampanyadan yararlananlara verilmektedir. İstenen miktar, işletme ya da kişisel olma durumuna bağlı olarak 50.000 TL ile 100.000 TL arasında değişebilmektedir.

Halkbank Engelli Kredisi

Engellilere kredi veren Halkbank, kamu bankaları arasında yer aldığından kredi verebilme imkanı daha fazladır. Bu bankanın engelli kredisi için koyduğu temel şart, engelli maaşının buradan alınmasıdır. Engelli kredisini almak isteyenlere 60 aya kadar vade imkanı tanınmaktadır. 20.000 TL’ye kadar verilebilen kredilerde faiz oranları kişinin kredi notuna kadar değişir ve icralık olma veya daha önce kredi kartı borcunu sıklıkla geciktirme durumlarında banka kredi vermeyi reddedebilir.

Aktifbank Engelli Kredisi

Engellilere kredi veren Aktifbank, engelli maaşını PTT’den alma şartı koymaktadır. Bu banka, özel bankalar sınıfında yer aldığından, alınacak kredinin faiz oranı, diğer bankalardan daha yüksek olacaktır. Özellikle kredi notu Düşük olanlara kredi vermesi ile tercih sebebi olan banka, sicili bozuk olsa da kişilere kredi vermektedir. Ancak vereceği kredinin faiz oranı yüksek olacak ve sağlayacağı vade en fazla 36 ay olarak belirlenecektir. Aktifbank’a yapılacak engelli kredisiyle başvuruları için PTT’ye başvurulması gerekmektedir.

Garanti Bankası Engelli Kredisi

Engellilere kredi veren Garanti Bankası hızlı bir şekilde kredi sonuçlandıran bankalar arasında yer almaktadır. Bu bankaya yapılan başvurular 5 dakika içinde sonuçlanırken, engelli kredi talepleri de bu hızlı sonuçlanan krediler kapsamında yerini almıştır. Başvuru yapan kişinin engelli maaşını Garanti Bankası’ndan alması gerekecektir. Bunun dışında herhangi bir kriter koymayan banka, konut kredisi dahil tüm kredilerden engellilere de pay vermektedir.

Engelli Kredisi Almanın Şartları

Engelli kredisi almak için gerekli koşullar şöyle sıralanabilir:

  • Herhangi bir geliri olan bir engelli olmanız gereklidir. Bu gelir engelli maaşı olabileceği gibi kendinizin çalışıp kazandığı bir maaş da olabilmektedir.
  • Özel bankalardan kredi almak için engelli maaşının haricinde bir maaşa da ihtiyaç duyulmaktadır.
  • Çalışılan yerde en az 6 aylık sigortanın yatırılmış olması gereklidir.
  • Kredi notunun yüksek olması gereklidir.
  • Engelli maaşı ya da özel çalışılan işten alınan maaşın üzerinde herhangi bir haciz olmaması gereklidir.
  • Kredi sicili temiz olmalı, herhangi bir icra durumu olmamalıdır. Geçmişte de icra veya haciz geçmişi olmamalıdır.
  • Engel durumu yalnız fiziki olmalıdır. Zihinsel olarak engeli bulunan kişilere kredi verilmez.
  • Engel durumunun oranına göre, çalışabilir konumdaki engellilere daha fazla kredi verilmektedir. Bu sayede engellilerin istihdamı teşvik edilir.
  • Engel durumunun çalışmaya izin vermediği durumlarda, eğer kira geliri gibi herhangi bir gelir de bulunmuyorsa kişilere verilen kredi tutarı, aylık engelli maaşının 1/3’ünü geçmeyecek şekilde verilir ve vadelendirilir.

Ölüm sürecinde bir hastalığı bulunanlara bankalarca kredi verilmemektedir. Fiziksel engele ek olarak kanser gibi hastalıkları bulunanlara engelli kredisi verilmez.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu