Kamusal Haberler

Engelli Ehliyet Değişimi Nasıl Yapılır?

Engelli için ehliyet değişimi engelli ehliyetlerin normal ehliyetlere geçmesi ile birlikte bir zorunluluk haline geldi. Önceden araç kullanan kişilerin engel durumuna göre H tipi adı verilen sürücü belgeler geçerli oluyordu. Engelli vatandaşların ehliyet sahibi olabilmesi için en fazla yüzde 40 oranında engel oranına sahip olmaları gerekiyordu. Çıkan yeni yasa ile birlikte, A ve B tipi olmak üzere, aracın özelliklerine göre ehliyet tipi uygulaması getirildi. Çıkan ehliyet değişiminde araçta özel bir aksam olmasına gerek duyulduğu zaman, bu durum yine ehliyette yerini alacak fakat ehliyet tipi değişmeyecek.

Engelli Sürücü Belgesi Değişim Nasıl Yapılır?

Engelliler için ehliyet değişimi yapmak isterseniz ilk önce Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesine girmeniz gerekiyor. Ardından Sürücü Belgesi Randevu Sistemi linkine tıklayın. Normal sürücü belgesinin dışında, engelli sürücü belgesi sahip olanların yapmaları gereken en önemli şey, kişilerin engel durumunu gösteren sağlık raporunu kuruma ibraz etmesidir. Eğer kişiler sağlık raporunu kuruma ibraz edemezlerse ehliyetlerini değiştiremezler. Sağlık raporuna ek olarak, kan grubu kartı ve biyometrik fotoğraf da ibraz edilmelidir. Gerekli belgeler ibraz edildikten sonra ehliyet kart değişimi için ödenmesi gereken harç bedeli ödenmelidir.

Engelli Sürücü Belgesi Değişim İşlemi için Nasıl Randevu Alınır?

Engelliler için ehliyet değişimi için randevu almak için sisteme giriş yaptıktan sonra işlem türü yerine geldiğinizde yenileme işlemini tıklamanız gerekiyor. İşlem türü seçilir ve ardından hangi ilde randevu alınmak istenirse, o il seçilir. İl seçimi de yapıldıktan sonra, ekrana gelen Trafik Tescil Birimleri aracılığı ile size en uygun olan saati tercih ederseniz. Tercihlerinizi yaptıktan sonra karşınıza sizden kişisel bilgilerinizin istendiği bir ekran gelir. Bu ekrana:

  • TC kimlik no,
  • Doğum tarihi,
  • Ad ve soyad,
  • Telefon no,
  • E mail adresi bilgileri eksiksiz bir şekilde yazılır.

Son olarak güvenlik kodu girilir. Bilgilerinizi verirken e mail adresinizin aktif olduğundan emin olun. Randevunuzu aldıktan sonra sizden istenilen belgeleri bir araya getirin ve randevu aldığınız tarihte (tercihen randevudan en az 10 dk öncesinde) ilgili birimde yerinizi alın.

Engelli Sürücü Belgesi Değişim İşlemi için Sağlık Raporu Almak

Engelliler için ehliyet değişimi için sağlık raporu almak isterseniz ya üniversite hastanelerini ya da aile sağlık merkezleri ve buna benzer sağlık tesislerini ziyaret edebilirsiniz. Aile hekimine sağlık raporu için başvuru yapmanız halinde herhangi bir ücret ödemezsiniz. Kurumda bulunan sağlık personeli muayene işlemini gerçekleştirir ve muayene sonucuna göre adınıza bir rapor düzenlenir. Bazı kurumlarda bu raporun düzenlenmesi için yetkili sağlık personeli bulunmayabilir. Böyle bir durumda kişi farklı bir kuruma sevk edilecektir. Aldığınız sağlık raporunu 2 yıl süreyle kullanabilirsiniz. Ehliyet değişimini yapacağınız zamana yakın bu raporun alınması tavsiye edilir.

Engelli Sürücü Belgesi Değişim İşlemi için Hangi Başvuru Belgeleri Gerekir?

Engelliler için ehliyet değişimi için gerekli başvuru belgeleri başında biyometrik fotoğraf gelir. Fotoğrafta herhangi bir jest ya da mimik yapılmamalıdır. Çene ile saç bölgesi arasındaki kısmın, arka fonu beyaz olacak şekilde net görünmesi gerekir. Engelli ehliyet değişimi için ehliyet kart ücreti yatırılmalıdır. Gelir İdaresi Başkanlığı ile anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile bu ücreti yatırabilirsiniz. Kuruma ödeme yaptığınıza dair dekont sunmanız gerektiğini unutmayın. Son olarak kan grubu kartınızı unutmayın. Herhangi bir sağlık kurumunda tapılan kısa bir tarama sonrasında bu kartı alabilirsiniz. Kaza olması halinde, bilincin kapalı olduğu durumlarda bu karttan faydalanılır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu