Finans ve Banka

En Uygun POS Cihazı Komisyon Oranları

POS cihazı kullanımları için bankaların uyguladığı indirim oranları, müşteri profiline ve banka kampanyalarına göre belirlenmektedir. Bu kampanyalar, en uygun POS cihazı komisyon oranları olarak bankalar tarafından müşterilerin hizmetine yönelik sunulmaktadır.

POS cihazı kampanyaları, kredi kartı ile yapılan işlemlerin kesintiye uğramadan firma sahibine dönebilmesi ile ilgili olmaktadır. Bunun için bankalar tarafından belirli kriterler sunulmakta ve aylık ciro hedefleri belirlenmektedir.

Banka kampanyalarının hem müşteri profillerine hem de iş sahalarına göre değişiklik göstermesi söz konusu olmaktadır. Bunun dışında bankalar kendileri ile çalışma sürelerine bakarak da müşteriler üzerinden bir değerlendirme yapabilmektedirler. Bu sebeple seçilen taahhüt oranları önemli olmaktadır. Bilinen POS cihazı komisyonu uygun oranlı olan bankalar şu şekildedir:

 • Akbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Denizbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Vakıfbank
 • QNB Finansbank
 • Kuveyt Türk
 • Türkiye Finans Bankası
 • Garanti Bankası
 • TEB

Akbank Sabit POS Komisyon Oranları Nelerdir?

Akbank’ın uyguladığı Sabit POS komisyonları, ödemelerin sabit ücret üzerinden yapılacağı bir kampanya içerisinde bulunmaktadır. Bu kampanya dahilinde komisyon tutarı sıfır olarak belirlenmektedir.

Bu kampanya kapsamında banka tarafından 100.000 TL aylık ciro limiti belirlenmektedir. Bu limite kadar herhangi bir komisyon alınması söz konusu olmamaktadır. Bu limitin üzerindeki kullanıcılar için farklı kampanya olanakları bulunmaktadır.

Sabit POS kampanyası kapsamında limit aşımı olması halinde %4 oranına varan bir komisyon uygulaması bulunmaktadır. Fakat bu uygulama için 100.000 TL aşımının yanı sıra ortalama 3 ya da 5 taksit ile işlem yapılmış olması gerekmektedir.

POS cihazına yönelik başvuru işlemi yapmak için Akbank şubelerinden herhangi birisine başvuruda bulunmak gerekmektedir. Şubede bulunan müşteri danışmanları ile en uygun kampanyalar belirlenip işlemler tamamlanabilmektedir.

Yapı Kredi Bankasının POS Cihazı Kampanyaları Nelerdir?

Yapı Kredi tarafından belirlenen POS cihazı kampanyaları, müşterilerin taleplerine ya da bankanın kriterlerine göre değişiklik göstermektedir. Her POS kullanıcısı için aynı kampanya uygulanmadığı bilinmektedir.

Yapı Kredi POS cihazları için banka müşterilerinden kampanya katılım bedeli olarak belirlenen 100 TL tutarında ücret alınmaktadır. Bu tutar bir defaya mahsus olacak şekilde hemen her kampanya için zorunlu tutulan bir tutar olmaktadır.

Denizbank POS Cihazlarında Komisyon Oranları Nelerdir?

Denizbank’ın uyguladığı POS cihazı komisyon oranları, öncelikle müşterinin banka ile ne kadar sürelik bir anlaşma yapacağına bağlı olarak belirlenmektedir. Bunun yanı sıra ne kadar limit ile bir anlaşma yapacağı da oranlar üzerinde değişikliğe neden olmaktadır.

Bu banka ile POS cihaz işlemlerine yönelik ortalama 15.000 TL tutarında sınır belirlenmektedir. Bu tutara kadar olan işlemler standart komisyon oranları ile değerlendirilebilmektedirler.

En uygun POS cihazı komisyon oranları, Denizbank hizmetleri içerisinde 4.000 TL ile 12.000 TL limitlere yönelik uygulanmaktadır. 12 ay taahhüt sözü için uygulanan en az komisyon %1,50 oranında belirlenirken, aynı taahhüt süresi için en fazla uygulanan oran %2,50 olmaktadır.

İş Bankası’nın Sunduğu POS Cihazı Komisyon Oranları Nasıldır?

İş Bankası POS cihazı komisyon oranları müşterilerin taleplerine göre belirlenmektedir. Bu talepler, banka tarafından belirlenmekte olan kriterlerin göz önünde bulundurulması ile değerlendirmeye alınmaktadır.

İş Bankası POS Cihazları için belirlenen tutar 790 TL olmaktadır. Bu tutar kampanya fark etmeksizin her müşteri tarafından ödenmesi zorunlu tutulan bir ödeme tutarıdır. Bunun dışındaki komisyon oranları ise banka müşterileri ve yeni müşterilere göre değişiklik göstermektedir.

Vakıfbank POS Cihazı Komisyon Oranları

Vakıfbank tarafından uygulanan pos cihazı komisyonları, paket halinde sunulmaktadır. Bu paketler müşterinin kâr marjına ve aylık cirosuna göre belirlenmekte olan tutarlar ile sunulmaktadır.

Vakıfbank POS cihazı kullanan müşterilerin, vade farkı uygulaması ile 9 aya kadar taksit olanaklarından yararlanmaları mümkün olmaktadır. Bu taksitlendirmeler için bankanın belirlediği faiz oranları uygulanmaktadır.

Vakıfbank özelinde yapılan işlemlerin ödemelerini bir sonraki iş gününde almak mümkün olmaktadır. Bu sayede banka müşterileri, kazançlarına zaman kaybetmeden ulaşabilmektedirler. Kazançlar üzerinden uygulanan komisyon oranları ise banka tarafından sabit olarak belirlenmektedir.

QNB Finansbank POS Cihazı Komisyonları

Finansbank tarafından uygulanan POS cihazı komisyon oranları, belirlenirken öncelikli olarak müşterinin yeni bir başlangıç yapıp yapmadığı tespit edilmektedir. Banka, eski müşterileri ile belirli kampanyaları sürdürürken yeni başlayanlara yönelik sunduğu kampanyalarda farklı komisyon oranları uygulamaktadır.

Finansbank tarafından POS cihazlarına yönelik yapılan kampanyalarda müşteri güveni en önemli kriterdir. Geçmiş kredi listesinde ödeme problemi olmayan müşteriler için oldukça hesaplı komisyonlar ile işlem yaptığı bilinmektedir.

Kuveyt Türk POS Cihazı Komisyonları

Kuveyt Türk Bankası tarafında sunulan pos cihazı kampanyaları, ücretsiz POS olarak da adlandırılmaktadır. Bu süreçte müşterilerin aldıkları POS cihazları için herhangi bir ücret talep edilmediği bilinmektedir.

Kuveyt Türk POS cihazlarının yazar kasa işlevleri de olması sebebiyle pek çok müşteri tarafından tercih edildiği bilinmektedir. Bu POS cihazlarında taksit uygulaması yapılmaması sebebiyle herhangi bir komisyon oranı da oluşmamaktadır. Fakat bankanın geri ödemeleri ortalama 30 ya da 45 gün içerisinde olmaktadır.

Banka, 30 gün öncesinde yapacağı ödemelere ilişkin aylık ciro sınırı koymaktadır. Bu sınıra ulaşanlar için bir ay öncesinden ödeme yapılması mümkün olmaktadır. Fakat ciro sınırı yıllara bağlı olarak değişikliğe uğramaktadır.

Türkiye Finans Bankası POS Cihazı Komisyon Oranları

Türkiye Finans Bankası tarafından uygulanan POS cihazı komisyon oranları, taahhüt ve ücret limitine bağlı olarak belirlenmektedir. Her limit için istenen vadede seçim yapmak mümkün olmamaktadır. Bu sebeple müşterilerin öncelikle banka ile yapacağı süreye karar vermeleri önerilmektedir.

Türkiye Finans tarafından sunulmakta olan bazı komisyon oranlarının şu şekilde olduğu bilinmektedir:

 • 12 ay taahhüt anlaşması ile; 16.000 TL için %1,50, 10.000 TL için %2,00, 7.500 TL için %2,50 olarak komisyon oranı belirlenmektedir.
 • 24 ay taahhüt anlaşması ile; 7.500 TL için %1,50, 5.000 TL için %2,00 olarak komisyon oranı belirlendiği bilinmektedir.

Garanti Bankası POS Cihazı Komisyon Oranları

Garanti Bankası’nın POS cihazları için uyguladığı komisyon oranları, standart ödemeli olması halinde üç paket olacak şekilde belirlenmektedir. B2u paket seçenekleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • 3000 TL limitli paket
 • 5000 TL limitli paket
 • 10000 TL limitli paket

Bu paket tutarlarının her birisi için belirlenen POS ücretinin 150 TL olduğu bilinmektedir. Seçilen paketin ne olduğuna bakılmaksızın POS cihazı ödemesinin yapılması zorunlu tutulmaktadır.

Sabit paketli ödemelerin dışında Akbank POS cihazlarında, 12 ay taahhütlü olmak kaydıyla 15.000 TL tutarında limit için %1,50 oranında komisyon uygulandığı bilinmektedir. Buna ek olarak, 5.000 TL tutarındaki limitler; 12 ay için %3,50, 24 ay için %2,95 ve 36 ay için %2,70 olacak şekilde komisyon oranları ile işlem görmektedir.

TEB POS Cihazı Komisyon Oranları Nasıldır?

TEB tarafından sunulan POS cihazı komisyon oranları, müşterinin banka ile ne kadar süreli anlaşma yapacağına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. TEB Bankası ile yapılan anlaşmalar kapsamında en uygun sanal pos komisyon oranları olarak sunulan bazı oranlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • 12 ay en düşük limit komisyon orano; %3,25 olurken en yüksek limit komisyon oranı, %2,00 olmaktadır.
 • 24 ay üzerinden en düşük limit için belirlenen oran; %2,90 en yüksek limit komisyon oranı, %1,80 olmaktadır.
 • 36 ay en düşük limit komisyon oranı; %2,65 olurken en yüksek limit komisyon oranı %1,10 olmaktadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu