Finans ve Banka

En Karlı Altın ve Döviz Hesabı Hangi Bankada?

Altın ve döviz hesabı, ülkemizde hizmet veren birçok bankada vadeli ve vadesiz olarak açılabilmektedir. Her iki hesap türü için de banka belirlemesi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu nedenle altın ve döviz hesabı seçeneklerinin ayrı ayrı değerlendirilmesi önem arz etmektedir.

Altın Hesabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Altın hesabı açarken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Ülkemizde hizmet veren bankaların büyük bir kısmı altın hesabını vadeli ve vadesiz olarak açabilmektedir. Bankaların banka müşterilerini kendi bünyesinde altın hesabı açmaya çekmek için hazırlamış oldukları bazı vaatler ve kampanyalar bulunmaktadır. Bu kampanyalar elbette avantajlı bir tercih yapmak için göz önünde bulundurulması gereken hususlardan birisidir. Bununla birlikte en karlı altın ve döviz hesabı açmak için mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bazı parametreler de bulunmaktadır. Bu parametreler temel olarak şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Bankanın altın hesabı için komisyon veya ücret talebi olup olmadığı
 • Vadeli altın hesabı açılacaksa bankanın vereceği faiz oranı
 • Bankanın alım – satım kurları arasındaki makas
 • Bankanın işlem alt limiti

Bu üç temel parametreye dikkat ederek altın hesabı konusunda en avantajlı bankayı bulmanız mümkündür.

Makas Aralığı Nedir?

Makas aralığı, altın veya döviz alım satım işlemlerinde karşınıza çıkacak terimlerden birisidir. Makas aralığının tanımı kısaca bankaların döviz alım ve satım fiyatları arasındaki normalden yüksek olan fark şeklinde tanımlanabilmektedir.

Altın Hesabı Avantajlı Bankalar

Altın hesabı karlı olan bankalar, yukarıda saymış olduğumuz üç temel parametre göz önünde bulundurularak belirlenebilmektedir. Buna göre altın hesabı açılabilecek avantajlı bankalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • TFX Target (Türkiye Finans Katılım Bankası): Makas aralığı çok düşük olarak belirlenmiş bankalardan birisidir. Banka işlemlerden komisyon ücreti talep etmemektedir. Bunun yanında faiz uygulaması da bulunmadığı bilmeniz gerekmektedir. İşlem alt limiti ise 32 gramdır.
 • Senin Bankan (Kuveyt Türk Katılım Bankası): Makas aralığı çok düşük olan bir bankadır. Faiz uygulaması bulunmaktadır. Banka komisyon ücreti talep etmemektedir. İşlem alt limiti uygulaması bulunmayan bankalardan birisidir.
 • Türk Ekonomi Bankası: Makas aralığı çok düşük olan bankalardan bir diğeridir. Komisyon ücreti bulunmamaktadır. İşlem alt limiti ise 5 gram olarak belirlenmiştir.
 • Enpara: Makas aralığı düşük olan bankalardandır. Banka komisyon ücreti talep etmemektedir. İşlemler için alt limit belirlemesi bulunmamaktadır. Son olarak bankanın faiz uygulaması olmadığının da bilinmesi gerekmektedir.
 • Ziraat Bankası: Makas aralığı orta seviyede olan bankalarda birisidir. Komisyon ücreti talep etmeyen bankanın faiz uygulaması bulunmaktadır. İşlem alt limit belirlemesi ise 10 gram olarak yapılmıştır.
 • Vakıfbank: Makas aralığı orta seviyede olan bir diğer bankadır. Faiz uygulaması bulunmamaktadır. Bankanın avantajlı yönlerinden birisi komisyon ücreti talep etmemesidir. İşlem alt limit belirlemesi de bulunmayan bankalardan birisidir.

Döviz Hesabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Döviz hesabı seçerken dikkate alınması gerekenler arasında en önemlisi alım – satım işlemleri arasındaki fiyat farkının az olmasıdır. Bu farka makas aralığı adı verilmektedir. Makas aralığının fazla olması kar elde etmenizi zorlaştırmaktadır. Bu durumda ancak dövizde meydana gelen büyük artışlarda kar elde edilebilmektedir. Bu nedenle makas aralığı dar olan yani alım – satım arasındaki fiyat farkı düşük olan bankalar kısa vadede kazanç elde edebilmeniz için çok daha avantajlı bankalardır.

Döviz Alım Satım En İyi Banka

Döviz hesabı en iyi banka, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi makas aralığı göz önünde bulundurularak belirlenmelidir. 2018 yılı itibariyle başlayan döviz kuru hareketleri kişileri altın ve döviz hesabı açmaya yöneltmiştir. Ancak işlemlerden kar elde edebilmek için makası en dar bankayı seçmek önem arz etmektedir. Buna göre döviz makas aralığı en karlı bankalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • TFX Target (Türkiye Finans Katılım Bankası): Döviz alım satım işlemlerinde makas aralığı en düşük olan bankalardan birisidir. 5 gün 24 saat işlem yapma imkanı sunmaktadır.
 • Senin Bankan (Kuveyt Türk): Makas aralığı en düşük bankalardandır. 5 gün 24 saat işlem gerçekleştirilebilmektedir.
 • Fibabank: Makas aralığı düşük bankalardan birisidir.
 • Odebank: Makas aralığı borsanın kapalı olduğu vakitlerde dahi düşük olan bankalardan birisidir. Bu açıdan bankanın makas aralığının oldukça düşük olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu