Finans ve Banka

En İyi Döviz Kuru Veren Banka

En iyi döviz kuru veren banka ve bankalar hangisidir? 2020 Yılında döviz alım satımında en avantajlı dolar ve euro bozan bankaları araştırdık.

En iyi döviz kuru veren banka ve bankalar hangisidir? 2020 Yılında döviz alım satımında en avantajlı dolar ve euro bozan bankaları araştırdık.

Bankalar, her bir döviz alım satım işleminden, kur farkı almaktadırlar. Söz konusu bu kur farkı, her bankada farklı oranlarda olabiliyor. Bu bankaların kar ettiği bir komisyon olduğundan, her bankanın döviz alım satım kurları farklı oluyor. Fakat bir yatırımcıysanız, döviz alırken yüksek fiyattan almamak, satarken de düşük fiyata satmamak istersiniz. Bu nedenle döviz alım satımında en iyi bankalar sizin için önemlidir. Peki hangi bankalar döviz alım satımında en iyidir? Hangi bankanın kur farkı en azdır?

En İyi Döviz Kuru Veren Bankalar Listesi – 2020

  • Enpara
  • Kuveyt Türk
  • Ziraat Bankası
  • Garanti Bankası

Enpara

Döviz alım satımında en iyi banka listemizde ilk sırada Enpara var. Enpara, çoğu zaman mesai saatlerinde 0,02 TL ile 0.04 TL gibi çok düşük farklarla dolar ve euro bozmaktadır. Örneğin mesai saatleri içerisinde Enpara internet şubesinden dolar almak istediğinizde alış satış fiyatları muhtemelen 7,50-7,52 şeklinde olacaktır. Çok az komisyon alındığından dolayı, Enpara popüler bir bankadır. Eğer döviz alım satımı için bir banka tercih edecekseniz, mutlaka Enpara’yı deneyin.

Kuveyt Türk

Komisyon oranlarını baz alarak bir değerlendireme yapacak olursak, döviz alım satımında en iyi banka, Kuveyt Türk’tür. Sadece bir kuruşluk bir fark ile döviz almak istiyorsanız, muhakkak Kuveyt Türk’ü deneyin. Çünkü ilgili banka, sadece 7,50-7,51 gibi farklarla işlem yapmaktadır. Mesai saatinin sonlarına doğru kurlarda yükselme olur, mesai saati tamamen bittiğinde ise kurlar en yüksek fark seviyesine çıkar. Gece saatlerinde, piyasaya dolar veya TL satılamayacağından dolayı, banka kendi hanesine TL veya dolar alır, bu nedenle gece saatlerinde zarar etme riskine karşılık kur farkı yüksek tutulur. Öyle ki mesai saatleri içerisinde 1 kuruş fark alan, Kuveyt Türk, mesai saatleri dışında kur farkını 10-15 kuruşa kadar çıkarabiliyor.

Ziraat Bankası

En iyi döviz kuru veren banka listemizden, en düşük fark alan bankalardan biri de Ziraat Bankasıdır. Söz konusu bankanın kurlar için koyduğu fark tutarı genelde 4 kuruşu geçmez. Dolar için 4 kuruş, Euro için 5 ve sterlin için 6 kuruş fark konulmaktadır. Bu şartlar dahilinde dolar veya diğer dövizleri alabilir ve yine hızlı bir şekilde satabilirsiniz. Ziraat Bankası’nda döviz alım satım kurları sadece internet şubesinde düşüktür. Banka şubelerinde döviz değişimi daha yüksek olacaktır.

Garanti Bankası

Garanti Bankası da en az döviz komisyonu alan bankalardan biridir. Söz konusu banka mesai saatleri içerisinde en fazla yüzde 1 fark almaktadır. Diğer bankalara nazaran epey düşüktür. Mesai saatleri dışında bu fark %5’e kadar çıkabilse de genel olarak durum budur. Garanti Bankası’ndan döviz alabilmek için tek yapmanız gereken bir hesap açtırmak. Şubeden döviz almanız durumunda daha yüksek komisyon ödemeniz muhtemeldir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu