Kamusal Haberler

Emeklilik Hesaplama, Ne Zaman Emekli Olurum?

Emeklilik belirli bir yaşa ve prim gün sayısına istinaden edinilen bir haktır. 2021 yılı itibariyle emeklilik hesaplama için bilinmesi gerekenleri derledik.

Emeklilik hesaplama işlemleri, emekli olacakların sigortalarının ne zaman başladığı ve prim günlerinin ne kadar olduğu ele alınarak yapılır. Emekli olmaya hak kazananlar, ne zaman emekli olacaklarını önceden öğrenmek istedikleri durumda, SGK’nın resmi internet sitesine giriş yaparak sitede yer alan hesaplama motorunu kullanabilir. Hesaplama motorunda bilgilerin doğru yazılması sonucunda net bir süre ortaya çıkar.

Emeklilik Hesaplama Neye Göre Yapılır?

Emeklilik hesaplanmasında bazı faktörler ele alınır. Özellikle çalışanların sigortalarının ne zaman başladıkları ve bu süreçte ödenen prim gün sayıları dikkate alınarak hesaplama işlemleri yapılır. Zamanında doldurulan prim gün sayıları sayesinde emekli olacaklar, 65 yaşında emekli olmaya hak kazanır.

Emeklilikte 60 Yaş ve Üzeri Olma Durumu

Emekli olmak için çalışanların istenen prim gün sayısını doldurmaları gerekir. Prim gün sayısının doldurulmasından sonra 60 yaşında veya üzerinde emekli olunabilme durumu söz konusudur. Aşağıda 60 yaş ve üzeri emekli olunmasında istenilen prim gün sayısı ile ilgili bilgiler yer alır:

 • 4A statüsünde çalışanlar toplamda 20 yıl prim ödemesi yapılması durumunda 60 yaşında ve üzerinde emekli olabilir.
 • 4B statüsüne bağlı olarak iş hayatında faaliyet gösterenlerin ise 25 yıl boyunca prim ödemelerini düzenli bir şekilde yapması sonucunda en erken 60 yaşında ve üzerinde emekli olma şansları vardır.

Emeklilik Hesaplama SSK’lıların Emeklilik Zamanı Nedir?

SSK’lı olarak çalışanların emekli olma zamanı internet üzerinden online bir şekilde hesaplanarak öğrenilebilir. Aşağıda SSK’dan ne zaman emekli olunacağını öğrenmek için uygulanması gereken adımlar sırasıyla verilmektedir. Bu adımlar şu şekildedir:

 • SSK’dan emekli olma zamanını öğrenmeden önce “sgk.gov.tr” adresine giriş yapılmalıdır.
 • Adrese giriş yapıldıktan sonra sitede yer alan hesaplama motoru sekmesine tıklanmalıdır.
 • Hesaplama motoru ekrana geldiği zaman sigorta başlangıç tarihi, yaş, cinsiyet, vb. gibi bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir.
 • Bilgiler tam bir şekilde girildikten sonra en altta “Gönder” butonuna basılarak otomatik bir şekilde ne zaman emekli olunacağı ile ilgili bilgiler ekrana düşer.
 • Çalışanlar SSK’dan emekli olma zamanlarını öğrenmek istediklerinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun şubesine giderek de yetkili çalışanların yardımı ile bilgileri alabilir.

Emeklilik Hesaplama Bağkur’ların Emeklilik Zamanı Nedir?

BAĞKUR’dan emekli olma zamanını öğrenmek isteyenler istenilen adımları doğru bir şekilde uygulayarak online bir şekilde sorgulama yapabilir. Aşağıda BAĞKUR’dan ne zaman emekli olunacağı ile ilgili bilgilerin öğrenilmesinde uygulanması gereken adımlar detaylı bir şekilde açıklanmaktadır:

 • Hesaplama işlemlerinden önce çalışanların “sgk.gov.tr” SGK’nın resmi internet sitesine giriş yapması gerekir.
 • Siteye giriş yapıldıktan sonra ekrana gelen sayfaya cinsiyet, emeklilik türü, yaş, vb. bilgiler yazılmalıdır.
 • Bütün bilgilerin girilmesi gerçekleştirdikten sonra “Tamam” butonuna basılarak kolay bir şekilde online olarak BAĞKUR’dan emekli olma zamanı öğrenilebilir.

Emekli Sandığı Emeklilik Zamanı Nedir?

Emekli sandığından emekli olma zamanını daha önceden bilmek isteyenler, talep edilen yolları eksiksiz bir şekilde takip ettikten sonra kolay bir şekilde emekli olma zamanlarını öğrenebilir. Aşağıda emekli sandığından ne zaman emekli olunacağını öğrenmek için izlenmesi gereken yollar adım adım verilmektedir. Bu yollar şu şekilde sıralanır:

 • İlk önce “sgk.gov.tr” adresine giriş sağlanmalıdır.
 • Daha sonra ekrana gelen kutucuğa sigorta başlangıç tarihi, yaş, emeklilik türü ile ilgili bilgiler girilmelidir.
 • Bütün bilgiler eksiksiz bir şekilde girildikten sonra en altta yer alan “Hesapla” butonuna basılmalıdır.
 • Butona basıldıktan sonra otomatik olarak bütün bilgiler ekrana gelecektir. Bu sayede internet üzerinden kolay bir şekilde emekli sandığından ne zaman emekli olunacağı öğrenilebilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu