Güncel Konular

Ekspertiz Raporu Aldığınızda Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ekspertiz raporunda dikkat edilmesi gerekenler sizi olası hatalardan koruyacaktır. Konut kredisi çekmek istediğinizi varsayalım. Bu durumda satın alınmak istenilen gayrimenkul için ekspertiz raporu değerlendirmesi yapılmalıdır. Bu değerlendirme SPK lisanslı uzmanlar tarafından yapılır. Ekspertiz bir uzman yardımı ile gayrimenkul için gerçek değer belirlenmesi için yapılan işlemin adıdır. Taşınmazların değerinin efektif belirlenmesi için ekspertiz yardımı şarttır.

Ekspertiz Raporu Hakkında Araştırma Yapın

Ekspertiz raporu hakkında araştırma yapmadan konu hakkında bilgi sahibi olunması mümkün değildir. İlk önce ne kadar kredi kullanmak istediğiniz hakkında bilgi sahibi olun. Ekspertiz raporunun içeriğinde aşağıdaki bilgiler incelenecektir:

  • Yapının kime ait olduğu,
  • Yapı türü,
  • Binanın kimliği,
  • Bina açık adresi,
  • Gayrimenkul fiziki durumu,
  • Binanın kaç katlı olduğu,
  • Bina yaşı.

Ekspertiz Raporuna İtiraz Edebilirsiniz

Ekspertiz raporuna itiraz etme hakkınız var. Raporda yer alan bedele göre banka size o bedelin en fazla yüzde 80 i kadar kredi kullanımına izin verecektir. İstenilen miktarda kredi çekmek için ekspertiz raporunun doğru hazırlanması çok önemlidir. Binanın imar bölümü mutlaka eksiksiz olacak şekilde doldurulmalıdır. Ayrıca binanın krediye uygunluk durumu da rapora yansıtılmış olmalıdır. Konut kredisi dikkatli olmanızı gerektirir. Eğer konu hakkında yeterli araştırma yapmak, bilgi sahibi olmak ve gereklilikleri yerine getirmek için zamanınız yoksa, konu hakkında bir uzmandan bilgi alınması en iyisidir.

İkinci El Otomobil Satın Alırken Ekspertiz Raporu

İkinci el otomobil alımlarında ekspertiz raporu da aynı derecede önemli bir konudur. Sıfır arabalara kıyasla, ikinci el arabalar daha uygun fiyatlı oldukları için, insanlar ikinci el araç alıyorlar. Fakat ikinci el araçlarla da başka sorular kafanızı kurcalayabilir. Aracı daha önce kimin kullandığı, kaza yapıp yapmadığı, araç motorunun ne durumda olduğu gibi soruların cevabını bulmak için ekspertiz raporuda önem taşır. Bu nedenle oto ekspertiz raporuna otomobil için sağlık muayenesi de denir.

Otomobil Satın Alırken Ekspertiz Raporu Nereden Alınır?

İkinci el otomobil alımlarında ekspertiz raporu alınacak yer mutlaka yazılı bir belge alınacak yer olmalıdır. Satın almak istediğiniz araç için muayene işlemlerine otomobil tamiri yapan herhangi bir yere gönderebilirsiniz. Ancak ekspertiz raporu için otomobilin markası ne ise onun yetkili servisine gitmeniz ve muayeneye dair yazılı bir belge almanız gerekir. Araç servislerinde yoğunluk olabilir. Beklememek adına servise gitmeden önce randevu talep etmenizde fayda var.

Otomobil Satın Alırken Ekspertiz Raporunun Çeşitleri Nelerdir?

İkinci el otomobil alımlarında ekspertiz raporu çeşitleri muayene ayrıntısına göre farklı olabilir. Kendi bütçeniz için en uygun olan raporu yaptırabilirsiniz. Genellikle raporların bir çoğu 2 ya da 3 paket halinde müşterilere sunulmaktadır. Detaylı bir ekspertiz raporu hazırlandığı zaman, arabanın resmi kayıtlarında yazılmamış olan her türlü durumun tespitini yapabilirsiniz. En ince ayrıntısına kadar araç kontrolü sağlamak için ekspertiz raporunda bir zorunluluktur.

Ekspertiz raporunda en çok dikkat edilmesi gereken nokta araç motorudur. Motorda değişen bir parçanın olup olmadığı bu rapor sayesinde hemen tespit edilir. Ayrıca araç iç aksesuarlarının da raporda kontrol edilmesinde fayda var. Araç bagajı, araç tamponu gibi çok dikkat edilmeyen bölgelerin de kontrolden geçirilmesi gereklidir.

Elbette araç için hayati bir donanım olan fren unutulmamalıdır. Frende aşağıdaki kontrollerin yapılması gerekir:

  • Frenleme şiddetine göre tekerleklerdeki katkı payı ölçümü,
  • Araç ağırlığına göre fren sistemi yeterlilik kontrolü,
  • Maksimum sol ve sağ fren kuvvetleri ölçümü,

İsteğe bağlı gerçekleştirilen kol kuvveti ölçümü.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu