Sağlık ve Kişisel Bakım

Ek Gelir ve Kefil Gösterirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ek gelir ve kefil gösterimi bankalar tarafından müşteri durumuna göre talep edilebilir. Bankadan kredi kullanmak için başvuru yaptığınız zaman, banka yaptığınız başvuruyu değerlendirme altına alır. Bu değerlendirme sonrasında eğer maddi durumda yetersizlik ve risk görülürse ek gelir ve kefil göstermeniz gerekebilir. Özellikle kişilerin konut kredisi ve diğer yüksek meblağlı kredi kullanmak istedikleri zamanda bu durum geçerli olur. Bankaya ek gelir gösterirken her ek kazancınızı gösteremezsiniz. Benzer şekilde her arkadaşınız siz ona ne kadar güvenseniz de sizin için kefil olamayabilir. Bunlar için bankanın şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir.

Bankaya Gösterilen Ek Gelir Nasıl Kabul Edilir?

Ek gelir gösteriminin kabul edilmesi için bu kazancın mutlaka kayıt altına alınmış olması gerekir. Ayrıca bankaya ek gelir hakkında gerekli evrakların sunulması şarttır. Gelir yalnızca bir kereye mahsus olmak üzere kazanılmış olmamalıdır. Gelir mutlaka düzenli olmalıdır. Gelir ayda bir elde edilmek zorunda değildir. Ayda bir elde edilen gelirler olabileceği gibi yılda bir elde edilen gelirler de olabilir. Bu şartları taşıyan ek gelirler banka tarafından kabul edilecektir.

Bankaya Gösterilen Kefil Nasıl Kabul Edilir?

Kefil gösteriminin kabul edilmesi için kefilin bazı şartları sağlaması gerekir. Kefilin mutlaka kredi kullanan kişilerin kredi kullanmak için sağlaması gereken şartları sağlamalıdır. Kefil olacak kişinin mutlaka belgeler ile ispatlayabileceği düzenli gelirinin olması gerekir. Ayrıca genellikle bankalar kredi kullanacak kişi ile kefil olarak gösterilen kişilerin aynı ilde ikamet etmelerini isterler. Eğer aynı hanede yer almayan bir kişiyi kefil olarak göstermek isterseniz yine de gösterebilirsiniz. Yalnızca kefillik şartlarının sağlanmış olması yeterli olacaktır. Kefil olarak gösterilen kişi ileride kredi kullanmak istediği zaman, kefillik süresi hala devam ediyorsa, kredi borcu varmış gibi görünür. Yani kefiller kredi çekerken istedikleri limite kadar çıkamayabilirler. Ancak kişilerin kefil oldukları kişinin kredi borçlarını kapatması ile birlikte kişinin kefilliği düşer ve kredi çekebileceği miktar da artmış olur. Bunu göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Kredi Borcu olan Birisini Kefil Olarak Bankaya Gösterebilir miyim?

Kredi borcuna sahip bir insanın bankaya kefil olarak gösterilmesi mümkün olabilir. Elbette bu durum bankadan bankaya ve kişinin toplamda olan borç miktarına, kredi çekmek isteyen kişinin çekmek istediği kredi tutarına göre değişiklik gösterecektir. Eğer kişinin çekmek istediği kredi miktarı çok yüksek ve riskli değilse o zaman kişinin kredi borcu olsa bile kefil olabilme ihtimali artacaktır. Ancak konut kredisi gibi yüksek meblağlı olan kredi türlerinde kişilerin kefil olabilmeleri için borçlarının olmaması gerekir. Kefil seçerken kişinin mevcut borcu olup olmadığının dışında, mutlaka kişinin ödeme alışkanlıklarına dikkat edin. Sözünde duran, zamanında ödeme yapan kişileri size kefil olması için gösterin. Aksi halde sorun yaşayabilirsiniz.

Ek Gelir Belgesini Nereden Alabilirim?

Ek gelir belgesi almak için gitmeniz gereken yer, nereden ek gelir aldığınıza bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Örneğin kira geliri elde ediyor olmanız halinde, kira kontratı göstermeniz yeterli olur. Ya da emlak vergisinin ödenmiş olduğuna dair belgeyi göstererek de ek gelirinizi göstermiş olursunuz. Ticari taksi için ruhsat fotokopisi ve kiraya verilen kurum ile aranızda yaptığınız sözleşmeyi gösterebilirsiniz. Sahip olduğunuz tarladan ek gelir elde etmeniz halinde, değer tespit belgesini göstermeniz gerekli olur. Ek gelir ve kefil gösterirken bütün sunulan belgelerin resmi olduğundan emin olmanız gerekir. Aksi halde bankalar ek gelirinizi ve kefilinizi kabul etmez.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu