Güncel Konular

Ehliyet Yenileme Harcı Yatırma

2021 yılı ehliyet yenileme harcı yatırma işlemi bankalara müracaat edilerek yapılır. Ehliyet yenileme işlemleri ve harc yatırma işlemlerine ulaşabilirsiniz.

2021 yılı ehliyet yenileme harcı yatırma işlemi bankalara müracaat edilerek yapılır. Belirli bankalar, ehliyet yenileme harcı ücretini kabul ederler. Bu ücretin yatırılması ile bir makbuz alınır ve makbuz ehliyetin çıkarılmasında kullanılır. Ehliyetini yenileyenler, bankalara ‘’değerli kayıt hizmet bedeli’’ adı verilen harcı öderler. Ehliyet yenileme için bankalara ödenecek toplam ücret 15 tl olarak belirlenmiştir. Ehliyet yenileme harcı yatırma işlemi yapılan bankaların isimleri ve bankalara harç yatırma işlemi için izlenecek adımlar, alt başlıklardan öğrenilebilir.

ATM’den Ehliyet Yenileme Ücreti Yatırma İşlemi (Videolu Anlatım)

Ehliyet Yenileme Harcı Yatırılan Bankalar

Ehliyet yenileme harcı alan bankalar, ‘’değerli kayıt hizmet bedeli’’ başlığı altında sınıflandırılmış bir ücret talep ederler. Bu ücretin yatırılması ile harç makbuzu alınır ve makbuz ehliyetin çıkarılmasında kullanılır. Ehliyet yenileme harcı alan bankalar, şu şekilde sıralanır:

 • PTT Bank,
 • Şekerbank
 • Türkiye Halk Bankası
 • ING Bank yoluyla ehliyet yenileme harcı yatırılır.

Ehliyet yenileme harcı için bu banka şubelerinden kişiye en yakın olanına gidilir. Şube ziyareti sırasında nüfus cüzdanı fotokopisi götürülmelidir. Harcın yatırılması için bankalara yapılacak başvuruyu ve izlenecek adımlar hakkında bilgileri, alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Yenileme Harcı Yatırma PTT Bank

PTT Bank’a ehliyet yenileme harcı yatırma işlemi için en yakın PTT Bank şubesine, nüfus cüzdanı fotokopisi ile gidilmelidir. Ehliyet yenileme harcı yatırma işlemi için izlenecek aşamalar şu şekilde sıralanır:

 • PTT şubesine gidilip, şube gişe çalışanına ehliyet yenileme harcı yatırılmak istendiği iletilir.
 • Şube gişe çalışanına, harç ücreti olan 15 tl ve nüfus cüzdanı fotokopisi iletilir.
 • Gişe temsilcisi, harcın gerekli kaleme yatırılmasını gişeden sağlar.
 • Bu adımlar ile ehliyet yenileme harcı yatırma işlemi sağlanır ve gişe çalışanının ilettiği, harç ödeme dekontu alınır.

Bu dekont ilerleyen aşamalarda ehliyet çıkarılması işleminde kullanılır. Ehliyet yenileme işlemi için harç tutarının yatırılabileceği diğer bankalar ve harç yatırma işlemi hakkında detaylar, alt başlıklarda incelenmektedir.

Ehliyet Yenileme Harcı Yatırma Şekerbank

Şekerbank’a ehliyet yenileme ücreti yatırma işlemi için en yakın Şekerbank şubesine gidilmelidir. Şube ziyareti sırasında nüfus cüzdanı fotokopisi ve 15 tl harç ücreti kişinin yanında bulunmalıdır. Şubeye gidildikten sonra izlenecek adımlar, şu şekilde sıralanır:

 • Şekerbank şubesi gire çalışanlarına, ehliyet yenileme harcı yatırılmak istendiği iletilir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve 15 tl haç ücreti, gişe çalışanına teslim edilir.
 • Talep üzerine parasal tutar gişe çalışanı tarafından, ilgili hesaba yatırılır ve dekontu kişiye teslim edilir.

Bu adımların tamamlanması ile ehliyet yenileme harcı Şekerbank yoluyla yatırılır. Alınan ödeme dekontu, ehliyetin çıkarılması için yapılan başvuruda kullanılır. Ehliyet yenileme harcının yatırılabileceği diğer bankalar hakkında bilgileri, alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Yenileme Ücreti Yatırma Türkiye Halk Bankası

Türkiye Halk Bankası ehliyet yenileme masrafı yatırma işlemi için Halk Bankası şubelerine gidilmelidir. Kişi kendine en yakın Halk Bankası şubesine gitmelidir. Şubeye gidilirken nüfus cüzdanı fotokopisi ve 15 tl masraf ücreti götürülür. Daha sonra izlenecek adımları şu şekilde sıralanır:

 • Türkiye Halk Bankası şubesinde bulunana gişe çalışanlarına, ehliyet harcı yatırma işlemi yapılmak istendiği belirtilir.
 • Gişe çalışanlarına nüfus cüzdanı fotokopisi ve 15 tl harç ücreti iletilir.
 • Yapılan talep üzerine masrafın gişeden yatırılması sağlanıp, masraf ödemesi makbuzu kişiye teslim edilir.

Bu adımların tamamlanması ile ehliyet yenileme harcı yatırılır. Ehliyet yenileme harcı, banka kanallarının ‘’değerli hizmet kayıt bedeli’’ hesapları içerisinde yer alır. Bu hesap kalemi sayesinde, ehliyet harcı bankalar kanalı ile yatırılabilir. Ehliyet yenileme harcının, bu harcın ödemesini alan bankalar arasından ING Bank’a nasıl yatırılacağı hakkında bilgiyi, alt başlıktan öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Yenileme Ücreti Yatırma ING Bank

ING Bankası ehliyet yenileme masrafı yatırma işlemi için ING Bankası şubeleri ziyaret edilmelidir. Şubeler yoluyla ödeme sonrası dekont alınmakta ve bu dekont ehliyet alım başvurusunda kullanılmaktadır. ING Bankasından ehliyet yenileme harcı yatırmak için izlenecek adımlar, şu şekilde sıralanır:

 • En yakın ING Bankası şubesine gidilir.
 • Şubeye gidilirken nüfus cüzdanı fotokopisi ve 15 tl tutarında harç ücreti kişinin yanında bulunmalıdır.
 • Şubede çalışan gişe görevlilerine, ehliyet yenileme harcı yatırılmak istendiği aktarılır.
 • Daha sonra, nüfus cüzdanı fotokopisi ve 15 tl ücret iletilir.
 • Gişe çalışanı harcın gerekli hesaba iletimini sağlar ve kişiye ödeme dekontunu verir.

Tüm bu aşamalar sonunda ehliyet yenileme harcı yatırma işlemi tamamlanır. Alınan dekont ehliyetin çıkarılması için yapılan başvuru sırasında kullanılır. Bu yüzden dekont şubeden teslim alınıp, muhafaza edilmelidir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu