Güncel Konular

Ehliyet Sınıfları ve Kullanabildiği Araçlar

Ehliyetlere göre kullanılabilecek araç tipleri, ehliyet kurslarına başvurmadan önce bilinmelidir. Kişiler, kurslara başvuru yaptıklarında ne tip ehliyet almak istediklerini beyan etmelidir. Bu ehliyet tiplerine göre farklı yaş, sınav, sağlık ve öğrenim durumu şartları aranacaktır. Ehliyet sınıflarına  yapılan başvurularda kişilerin doğru şekilde gerekli şartları taşıyıp taşımadıklarına bakılmaktadır.

M Sınıfı Ehliyeti Kimler Kullanır?

M sınıfı ehliyeti kullanabilecek kişiler, MOPED sahibi sürücülerdir. Kullanılacak motorlu bisikletin 2, 3 veya 4 tekerlekli olması fark oluşturmaz. Bu ehliyette yaş sınırı 16 olarak belirlenmiştir. M sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir.

A1 Sınıfı Ehliyeti Kimler Kullanır?

A1 sınıfı ehliyeti kullanabilecek kişiler 16 yaşını aşmış ehliyet sahipleridir. Bu ehliyet tipinde kişilerin, gücü 11 kilowattı geçmeyen motosiklet kullanmasına izin verilmektedir. M sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilecek araçlar, bu ehliyet sahipleri tarafından da kullanılabilmektedir. Bu ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir.

A2 Sınıfı Ehliyeti Kimler Kullanır?

A2 sınıfı ehliyeti kullanabilecek kişiler 3 tekerlekli motosiklet kullanabilen kişilerdir. Eğer 2 tekerlekli motor kullanılacaksa güç sınırı 35 kv olarak sınırlandırılmıştır. Eğer 3 tekerlekli motor kullanılacaksa belirlenen güç sınırı ise 15 kv’dir. Bu ehliyette yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. A1 ve M sınıfı araçların kullanımı da bu ehliyet ile mümkündür. Ehliyet geçerlilik süresi 10 yıl ile sınırlandırılmıştır.

A Sınıfı Ehliyeti Kimler Kullanır?

A sınıfı ehliyeti kullanabilecek kişiler güç sınırı 35 kv üzerinde bulunan motosikletleri kullanabilen kişilerdir. Sepetli veya sepetsiz olması fark etmeksizin, 35 kv güç sınırını aşan tüm motor türlerinde bu tip kullanılmaktadır. 2 tekerlekli motorların kullanımında yaş sınırı 20 olarak belirtilmiştir. Eğer kişi bu ehliyet ile 35 kv gücü aşan 3 tekerlekli bir motor kullanılacaksa yaş sınırı 21’e çıkar.

Bu ehliyete sahip olmak için kişilerin 2 yıl A2 tipi deneyimi olması gerekmektedir. ancak 24 yaşın doldurulması durumunda bu şart ortadan kalkar. A sınıfı ehliyete sahip olan kimse, M, A1 ve A2 tipi araçları da kullanabilmektedir.

Araçların hangi türe girdiğini anlamak için ruhsatları incelenmelidir. Araçların kendi ruhsatlarında motor hacmi, kaç kv güce sahip olduğu gibi bilgiler bulunmaktadır. Bu nedenle kullanılmak istenen aracın önce ruhsatının incelenmesi gerekmektedir.

B1 Sınıfı Ehliyeti Kimler Kullanır?

B1 sınıfı ehliyet alabilecek kişiler 4 tekerlekli araç kullanmak isteyen kimselerdir. Yük taşımacılığında da kullanılabilen bu araçlarda, yükün 550 kg’ı geçmemesi gerekmektedir. aracın kendi ağırlığı en fazla 400 kg olabilmektedir. Bu ehliyetin yaş sınırı 16 olarak belirlenmiştir. Bu ehliyete sahip olunması durumunda M sınıfındaki tüm araçlar kullanılabilmektedir. Ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıldır.

B Sınıfı Ehliyeti Kimler Kullanır?

B sınıfı ehliyet alabilecek kişiler otomobil ve kamyonet kullanmak isteyen sürücülerdir. Bu tip de yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. B sınıfı ehliyete sahip olan kişiler, M, B1 ve F tipi araçların tamamını kullanabilecektir.

2016  yılına kadar bu ehliyet, hem otomatik hem manuel araçlar için geçerli idi. Ancak yapılan son düzenlemelerle araçların tipine göre farklı ehliyetler alınması gerektiğine karar verilmiştir. Bu kapsamda B tipi, sadece otomatik araçlara verilecektir. Bu ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir.

BE Sınıfı Ehliyeti Kimler Kullanır?

BE sınıfı araç kullanabilecek kişiler, B sınıfı araç kullanabilen, ancak yük taşımacılığı yapmak isteyen şoförlerdir. Bu ehliyetin özelliği, römork ağırlığı 500 kg’ı geçmeyen yük taşıma araçlarının kullanımına izin vermesidir. Ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıldır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu