Finans ve Banka

Ehliyet Harcı ATM’den Nasıl Yatırılır

Bankaların ATM'lerinden kartsız işlem olarak ehliyet yenileme harcı nasıl yatırılır sizler için inceledik. Ehliyet harcı yatırma işlemleri yazımızda.

Ehliyet harcını ATM’den yatırmak için anlaşmalı bankaların ATM’leri kullanılmalıdır. Bunun için bankaların ATM’lerinde açılan özel bir menü ile ehliyet harcı yatırma işlemi yapılabilmektedir. Bunun için alınacak ücretler sabit olsa da, bankadan bankaya kullanılacak menülerde, kartlı ve kartsız işlemlerde değişiklik görülmektedir.

Ehliyet Harcı Hangi Bankaların ATM’lerinden Yatırılabilir?

Ehliyet harcı yatırılacak banka ATM’leri şu şekilde sıralanabilir:

 • Akbank,
 • Aktifbank,
 • PTT Bank,
 • Denizbank,
 • Garanti Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Türkiye Ekonomi Bankası,
 • Şekerbank,
 • ING Bank,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası,
 • Türkiye İş Bankası,
 • QNB Finans Bank,
 • Türkiye Vakıflar Bankası,
 • C. Ziraat Bankası olarak belirlenmiştir.

ATM’den Ehliyet Harcı Yatırma İşlemi Videolu Anlatım

Akbank ATM’den Ehliyet Harcı Yatırmak

Ehliyet harcını Akbank ATM’lerinden ödemek için yapılacaklar, öncelikle kartsız işlem bölümüne girmektir. Buradan Transfer ve Ödemeler seçeneğine tıklanmalıdır. Bu seçenek ile birlikte ekrana gelecek ödeme işlemleri arasından Vergi Ödemeleri kısmına, ardından Karayolu Ödemeleri seçeneğine girilmelidir. Buradan kişinin T.C. kimlik numarasını yazacağı bir ekran açılacaktır. T.C. kimlik numaranızı yazdıktan sonra ekrana gelecek ikinci formda cep telefonu numaranız istenecektir. Numaranızı girmenizin ardından para yatıracağınız ehliyet türünü seçebilirsiniz. Sonrasında devam seçeneğine tıklayarak para yatırma bölümünün açılmasını sağlayabilirsiniz. Buradan yatıracağınız parayı haznenin içine  koymanız yeterlidir. Otomatik olarak çıkacak makbuzunuzu alabilirsiniz.

Halkbank ATM’den Ehliyet Harcı Yatırmak

Ehliyet harcını Halkbank ATM’lerinden yatırmak için yapılması gereken, giriş tuşuna bastıktan sonra Fatura ve Kurum seçeneklerine girmektir. Buradan Harçlar menüsüne tıklamanız gerekecektir. Ardından il plaka kodunuzu verilen boşluğa girmeniz gerekir. Sonrasında ekrana gelecek menüde, ehliyet harç seçenekleri menüsü görülecektir. Buradan Karayolu SRC seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. ardından ekrana gelen formu T.C. kimlik numaranıza göre doldurmanız istenir.

Bu aşamadan sonra ekranda adınız görünmelidir. Ekranda adınızı görüyorsanız devam tuşuna tıklamalısınız. Sonrasında bankamatiğin para yatırma bölümüne ehliyet ücreti tutarını yatırmanız gerekmektedir. bu işlemin ardından ehliyet harcı ödeme  makbuzu verilecektir. Makbuzu aldıktan sonra işleminiz tamamlanmıştır.

[geo-post id=”3167″ label=”Önerilen Yazı”]

Ziraat ATM’den Ehliyet Yenileme Ücreti Yatırmak

Ehliyet harcınızı Ziraat ATM’lerinden yatırmak için ATM’nin kartsız işlem menüsüne girmeniz gerekecektir. Ardından Ödeme İşlemleri menüsüne tıklamalısınız. Burada ehliyet ödemeleri bir tür vergi sayıldığından buradan Vergi Ödemeleri seçeneğime girmeniz gerekmektedir. Sürücü Belgesi ve Kimlik seçeneği üzerinden yeni ehliyet işlemlerine giriş yapmalısınız. Ekrana gelecek form üzerine T.C. kimlik numaranızı yazmanız gerekmektedir. Giriş yaptığınız T.C. kimlik numarası üzerinden ekranda yapabileceğiniz işlemler seçenekler halinde belirlenecektir. Bu işlemler arasından ehliyet ödemelerini seçmeniz gerekir. Ekranda adınızı soyadınızı kontrol etmeniz gerekir. Doğru ise devam butonuna basarak para yatırma haznesinin açılmasını sağlayabilirsiniz. Paranızı yerleştirip Onayla tuşuna basmanızın ardından ehliyet ödemesi yapmış olursunuz. Makbuzunuzu almayı unutmamalısınız.

Garanti Bankası ATM’den Ehliyet Yenileme Ücreti Yatırmak

Ehliyet harç ödemesi için Garanti ATM’sini kullanmak, seçenekler menüsü sayesinde mümkün olmaktadır. Bu sayede ehliyet harcı ödemeleri yapılırken otomatik makbuz alınabilmektedir. bu işlem için öncelikle kartsız işlem menüsüne gidilmelidir. Buradan ödemeler ve işlemler menüsüne tıklanmalıdır. Bu seçenekler arasından ödemeler seçeneğine gelinmelidir. Burada karşınıza birçok alanda ödeme şekilleri çıkacaktır. Seçmeniz gereken Vergi Ödemeleri seçeneği olmalıdır. Buradan Karayolu Vergi Ödemeleri seçeneğine gidilmelidir. Ekranda T.C. kimlik numarası ve cep telefonu soran bir form görülecektir. Bu formun doldurulmasının ardından ekranda adınız, soyadınız ve ne kadar ücret yatırmanız gerektiği yazacaktır. Bu bilgiler ışığında ödemenizi yapabilirsiniz. Devam tuşuna basmanız halinde para yatırma haznesi açılır. İşlemden sonra otomatik olarak makbuz verilmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hasan
7 Ocak 2020 13:04

yeni kimlikler için daha önce elden alıyorlardı çok güzel oluyordu şimdi biraz zor olmuş , yazı için teşekkür ederim

Başa dön tuşu