Güncel Konular

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü ve Ücretleri

Egzoz emisyon ölçümünün anlamı, hava kirliliğini önlemek için uygulamaya konan bir kanun olarak verilebilir. Trafikte seyir halindeki araçların çıkardığı egzoz dumanlarının ölçülmesi işlemidir. Egzoz gazı emisyon ölçümü, çevreye ve insan sağlığına zararlı olan gazın minimum salınımı için gereklidir. Bu kapsamda yapılan ölçüm ile belirli bir sınırı aşan araçların önlem alması istenmektedir.

2021 Yılında Egzoz Emisyonu Ölçümü Ücretleri Ne Kadar Olmuştur?

2021 yılı egzoz gazı ölçümlerinin ücreti 100 TL olarak belirlenmiştir. TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları veya özel yetkili istasyonların kullanılması ile yapılacak ölçümlerde, egzoz gazı sınırı belirlenmektedir. Aracın tipine göre emisyon sınırını geçmemesi sağlanmaktadır.

Egzoz Gazı  Emisyon Ölçümü Yasal Olarak Zorunlu Mudur?

Egzoz gazı emisyonu ölçümünün yasal boyutu, zorunluluk sınıfındadır. Bu ölçümün yapılmaması durumunda araç sahipleri, ağır kusurlu olarak nitelendirilir. Bu nedenle herhangi bir sorun yaşandığında direkt olarak emisyon testi yaptırmayan araç sahibi suçlu bulunur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TÜVTÜRK kurumunun ortak olarak çalışması sonucu ortaya çıkan bu zorunluluk, tüm motorlu taşıtları kapsamaktadır.

Araç sahibinin egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmaması durumunda, cezai işlem uygulanacaktır. Testin uygulanmaması durumunda, ilk seferde para cezası 895 TL olacaktır. eğer test sonucuna göre kişi, egzoz gazı emisyonunda gerekli önlemleri almamış olarak görülürse veya gaz salınımı beklenen düzeyin üzerinde ise, kişiye 3.790 TL para cezası kesilir. Araç sahiplerinin düzenli olarak bu ölçümü yaptırmaları gerekmektedir.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Ne Zaman Yapılır?

Egzoz gazı ölçümü yapma periyotları, şu şekilde verilmiştir:

 • Hususi ve resmi araçlar için: ilk 3 yaşın sonunda bir kez yapılmalı, 3 yaşından büyük araçlarda 2 yılda bir yapılmalıdır.
 • Diğer motorlu taşıtlar için ilk 1 yaştan sonra her yıl yapılmalıdır.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünden Muaf Olan Araçlar Hangileridir?

Egzoz gazı ölçümü yapılmasına gerek olmayan araçlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Tarım ve orman traktörleri
 • Motosikletler ve mini mopetler
 • 1979 yılından önce üretilmiş dizel araçlar
 • Hibrit ve elektrikli araçlar
 • Hidrojen gazı yakan araçlar

Egzoz Emisyon Ölçümünü Yaptırmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Egzoz emisyon ölçümünde kullanılacak evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacak araca ait trafik ve tescil belgesi
 • Araç sahibinin T.C. kimlik belgesi

Bunların dışında kişilerden herhangi bir belge ya da evrak istenmeyecektir.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Egzoz gazı emisyon ölçümlerinde dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Aracın egzoz sisteminin ön kontrollerinin yapılmış olması gerekmektedir. Araç, egzoz sistemi açısından herhangi bir soruna sahip olmamalıdır.
 • Tadilata tabi bulunan araçlar, zamanı gelmemiş olsa dahi egzoz emisyon ölçümüne tabidir. Trafik ekipleri tarafından zorunlu muayeneye gönderilen araçlar da aynı şekilde zamanını beklemeden egzoz emisyon ölçümü uygulamasına tabi tutulur.
 • Ölçüm öncesinde egzoz sisteminde herhangi bir sorun olmadığından emin olunmalıdır. Bağlantı noktalarının sağlam olması, katalitik konvertörlü araçların kontrollerinin tam yapılması gerekmektedir.
 • Egzoz ölçümü sonucuna göre bazı araçlara pul verilmeyecek, yerine egzoz emisyonu ölçüm raporu verilecektir. Verilen rapor, araç içinde sürekli olarak muhafaza edilmelidir. Herhangi bir trafik kontrolünde ölçüm sonucunun da gösterilmesi gerekmektedir.
 • Egzoz emisyon ölçümü sonucunu ve geçerlilik süresini e- devlet üzerinden takip etmek mümkündür.

Aracın genel muayenesinin tam yapılması, egzoz gazı emisyon ölçümü sonucunun daha iyi çıkmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu