Finans ve Banka

EFT Ücreti Almayan Bankalar Listesi

EFT ücreti almayan bankalar, farklı banka hesapları arasında yapılan para transferi işlemlerinden masraf talep etmeyen bankalardır. Dijital bankacılık ve internet uygulamaları üzerinden yapılan işlemlerden hiçbir şekile para kesintisi yapmayan bu bankalar, sık para transferi yapan kişiler için büyük tercih sebebidir.

Bu banka kuruluşları EFT işlemlerinin online uygulamalar ile yapılmasına olanak sağlarlarlar ve müşterilerinden normalde ücretli olan EFT işlemi için herhangi bir para talep etmezler. Bazılarının EFT ücreti kesmemesi için otomatik ödeme talimati gibi belirli şartları olsa da örneğin; Enpara uygulaması kurulduğundan bu yana havale ve EFT için herhangi bir ücret istememektedir.

ING ve Enpara gibi mobil bankacılık uygulamalarına sahip olan bankalar, EFT ücreti talep etmezler. EFT ücreti ödememe şartları, ücreti almayan banka kuruluşları, Enpara, ING, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Fibabanka EFT ücreti uygulamaları hakkında detayları listeledik.

EFT Ücreti Almayan Bankalar Listesi

EFT ücreti olmayan banka kurumları 2020 yılı itibariyle alttaki gibidir.

 • ING Bank,
 • Enpara,
 • TEB,
 • Kuveyt Türk
 • Albaraka Türk
 • Fibabanka

Bu bankalar ile yapılan, farklı banka hesaplarına para transfer etme işlemlerinde, EFT ücreti talep edilmez.

Enpara

Enpara EFT masrafı uygulaması, Enpara hesaplarından başka banka hesaplarına para transferi yapılırken EFT masrafı alınmamasını içerir. Enpara EFT ücreti hakkında detaylar şu şekilde sıralanırlar:

 • Enpara, QNB Finansbank ATM’leri yoluyla yapılan Enpara hesabından, başka banka hesabına yönelik EFT işlemlerinde, EFT ücreti talep etmez.
 • Enpara hesabıyla yapılan, internet şubesi EFT işlemlerinde, EFT ücreti talep edilmez.
 • Enpara hesabıyla yapılan, mobil bankacılık uygulaması EFT işlemleri için EFT ücreti talep edilmez.
 • Enpara hesaplarıyla yapılan saat 16.00 sonrası geç EFT işlemlerinden ücret talep edilmez.

Enpara bankası EFT ücreti talep etmediği gibi, havale işlemlerinde ve mevduat hesabı kullanımında da masraf veya hesap işletim ücreti gibi kalemlerinin ödemesinin yapılmasını talep etmez. Banka müşterilerine, masrafsız bankacılık işlemleri sunar.

ING Bank

ING Bank EFT masraf uygulaması, ING Bank’ın online bankacılık işlemleri çerçevesinde, EFT masrafı alınmamasını içerir. ING Bank EFT ücreti hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • ING Bank turuncu hesaptan, mobil şube, telefona indirilen mobil bankacılık uygulaması kullanımıyla yapılan EFT işlemlerinden ücret talep edilmez.
 • ING Bank, ING Bank turuncu hesapla, internet bankacılığı kullanılarak yapılan EFT işlemlerinde, EFT ücreti talep etmez.
 • ING Bank turuncu hesaba sahip olan bankanın müşterileri, saat 16.00’dan sonra yapacakları online EFT işlemleri için EFT ücreti ödemezler.

Bu detaylara ek olarak,  bankanın şubelerinden yapılan, ING Bank hesaplarından başka banka hesaplarına yönelik para transferi işlemlerinde, banka müşterilerinden ücret alınmaz.

TEB

CEPTETEB EFT masraf uygulaması hakkında detaylar şu şekilde sıralanırlar:

 • CEPTETEB, ATM’leri ile yapılan CEPTETEB banka hesabından, başka banka hesabına EFT işlemlerinden, EFT ücreti almaz.
 • CEPTETEB hesabıyla yapılan, mobil bankacılık ve internet bankacılığı EFT işlemlerinden, EFT ücreti almaz.
 • TEB Bankası, mevduat hesabına sahip müşterilerinden, saat 16.00 sonrası yaptıkları online geç EFT işlemlerinde, EFT ücreti talep etmez.

Kuveyt Türk

Kuveyt Türk EFT masraf uygulaması hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Kuveyt Türk bankasında hesabı olan kişiler, mobil bankacılık EFT işlemlerinde masraf ödemezler.
 • Kuveyt Türk bankasında hesap sahibi olanlar, şubelerden ve internet bankacılığından yapacakları EFT işlemleri için EFT ücreti ödemezler.

Kuveyt Türk Bankası mevduat hesaplarına sahip olanlar, geç EFT işlemleri yapılırken, EFT ücreti ödemezler.

Albaraka Türk

EFT ücretsiz Albaraka Türk hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Albaraka Türk bankasının mobil bankacılık kullanımı ile EFT ücreti ödenmeden para transferleri yapılır.
 • Albaraka Türk internet bankacılığı kullanımıyla Albaraka Türk müşterileri EFT ücreti ödemeden EFT işlemlerini tüm gün sağlarlar.
 • Albaraka Türk mobil bankacılık veya internet bankacılığı işlemleriyle sağlanan geç EFT işlemlerinde para transferi ertesi güne aktarılsa dahi EFT masrafı kesilmez.

Fibabanka

EFT ücretsiz Fibabanka hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

  • Fibabanka kendi müşterilerine Fibabank internet bankacılığı üzerinden EFT ücretsiz pata transfer işlemleri sunar.
  • Fibabanka mobil bankacılık uygulaması indirilerek, EFT işlemleri ücretsiz sağlanır.
  • Fibabanka müşterileri mobil bankacılık ile yaptıkları geç EFT işlemlerinin, ertesi güne aktarılması halinde ek bir masraf veya ücret ödemesi gerçekleştirmezler.

Hangi Bankayı Tercih Etmeliyim?

EFT ücreti almayan bu bankalar arasından hangi bankayı tercih etmeliyim diye sorarsanız, Vaynat olarak kesinlikle Enpara’yı öncelikli olarak tavsiye ediyoruz. EFT, havale, belirli miktarda tüm ATM’Leri ücretsiz kullanma vs. gibi bir çok özelliği bulunan Enpara, müşteri hizmetleri ve çeşitli kampanyaları ile de tüm bankacılık uygulamaları arasından 1 adım öne çıkıyor.

EFT Ücreti Ne Kadar?

Yakın zamana dek bankadan bankaya değişmekle birlikte 4 TL – 7 TL arasında ödeme yapılan EFT ücretleri 1 TL civarına düşmüştür. Fakat ING, Enpara, TEB vs. gibi bazı bankacılık uygulamalarının tamamen ücretsiz EFT yapılabilmesi büyük avantajdır.

EFT Ücreti Ödememek İçin Şartlar

EFT masrafı almayan bankaların koşulları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • EFT ücreti almayan bankaların müşterisi olunma şartı ile EFT işlemleri sırasında her hangi bir masraf ödemesi yapılmaz.
 • Aynı zamanda, bankaların online işlemler ile EFT sağladığı mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden işlem sağlanması şartı ile EFT işlemlerinde ücret talep edilmez.

Bu şartların sağlanması ile EFT ücreti talep etmeyen bankaların müşterileri, farklı bir kişinin adına veya farklı bir banka hesabına para transfer adımlarında masraf ödemezler.

Bankaların müşterileri olunması ve sahip olunana mevduat hesapları, kredi kartı hesapları ve banka kartı hesapları üzerinden EFT işlemleri yapılması koşullarında EFT ücreti ödenmez. Ücretsiz ve ek masrafsız EFT işlemleri için telefona mobil bankacılık uygulamalarını indirmek veya internet bankacılığı şifresi ile online EFT işlemleri sağlamak yeterlidir.

Mevcut Bankanızda Nasıl Havale ve EFT Ücreti Ödemekten Kurtulursunuz?

Bu bankalar dışında maaş aldığınız ya da banka hesabınızın olduğu bir başka banka var ve havale / eft işlemleri için ücret ödemek istemiyorsanız bunu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak çözme şansınız çok yüksek.

Eğer bu bankadan kredi kartınız varsa kredi kartınızı kapatacağınız yönünde bilgi verin ya da maaş hesabınızı başka bir bankaya taşıyacağınız söyleyin. Bu şekilde ikna etmeniz olası.

 

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bankadan Satılık Araçlar ve İcradan Satılık Araçlar Listesi | Vaynat.com
12 Ekim 2020 12:38

[…] EFT Ücreti Almayan Bankalar Listesi […]

Bankadan Satılık Araçlar ve İcradan Satılık Arabalar Listesi | Vaynat.com
12 Ekim 2020 13:02

[…] EFT Ücreti Almayan Bankalar Listesi […]

Başa dön tuşu