Yeni İş Fikirleri

E-Ticaret Danışmanlığı : Geleceğin Mesleği Olabilir mi?

E-ticaret danışmanlığı yıllık 100 bin kişi tarafından tercih edilmektedir. E-ticaret danışmanlığı geleceğin mesleği olarak gösteriliyor.

E-ticaret, internet ortamının başlamasıyla sektöre ‘merhaba’ diyen, internet üzerinden mal alıp satmaya e-ticaret denilmektedir. Dünyaca ünlü Ebay, Amazon, n11 gibi şirketler tarafından sağlanan e-ticaret, farklı sektörlere de hitap ediyor; e-ticaret danışmanlığını, grafiklerlik, metin yazarlığı, ürün analisti gibi. E-ticaret özellikle yurt dışına yapılan, dolar üzerinden yapıldığı için kar marjı yüksek olmaktadır. İnsanlar genellikle bu yüzden Ebay, Amazon gibi şirketleri tercih etmektedir. Yakın zamanda fiziksel mağazaların azalmasıyla e-ticaret ve e-ticaret danışmanlığı önem kazanacaktır.

E-ticaret danışmanlığı ise, ürün optimizasyonu yapan, mağazayı yönetebilen, reklamları ucuz ve etkili olarak kullanabilen, reklam yönetimini sağlıklı şekilde icra eden, sosyal medyaya hakim ve sosyal medya uzmanı olan, rakiplerden farklı olarak düşünebilen kişidir. Dünya genelinde yaklaşık 100 bin kişi, e-ticaret danışmanlarına başvuruda bulunuyor. E-ticaret danışmanları şu şekilde çalışıyor:

  • Araştırma analiz süreci (Rakip analizi, hedef analizi)
  • Strateji geliştirme (yönetim, işletme, vizyon)
  • Tüm süreçleri ortak bir noktadan kontrol etme
  • Analitik düşünce
  • Raporlama kabiliyeti

E-ticaret danışmanlığı yapmak isteyenlerin parayı doğru kullanıyor olması gerekmektedir. Finansal yönetim anlamında kendisine yeni bir bakış açısı kazandırması iş hayatında başarı sağlayacaktır.

Az Bulunan Meslek: E-Ticaret Danışmanlığı

Her büyük ya da büyümek isteyen firma, elektronik ticarette satışlarını arttırmak ve daha çok müşteriye ulaşmak için danışman almak isteyeceklerdir. Bazen bu durum bünyesine katacakları eleman ya da danışacakları bir şirket olacaktır. İşte yeni iş fikirleri olarak e-ticaret danışmanlığı burada ortaya çıkıyor. Satışları arttırmak isteyen şirketler, atılmak isteyen firmalar ya da yüzdelerini otomatiğe çevirmen isteyen kişiler ilk olarak e-ticaret danışmanının yanına gelerek hem onun becerilerinden hem de tecrübelerinden yararlanmak isteyecekler.

E-ticaret danışmanlığı yapanlar, belli bir ücret kazanmamaktadırlar. Kendilerine ait tarifleler bulunmaktadır. E-ticaret danışmanlığındaki temel faktör, ne hizmeti verdiğinizi karşı tarafa anlatmaktır. Bazı danışmanlar sadece fiyat analizi yaparken bazıları sosyal danışmanlık, ürün yönetimi gibi konularda danışmanlık vermektedir. Tüm hepsini kapsayan ve en ucuz danışmanlık ücreti sadece bir şirket için aylık 2 bin lirayı bulmaktadır.  E-ticaret danışmanlığını işi yapacak olanların, belli bir bölüm okumalarına gerek yoktur. Vizyonun geniş olması, elektronik ticareti iyi şekilde icra etmesi yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu