Devlet Destekleri

E-Devlet Üzerinden Doğum Yardım Parası Sorgulama

Ülkemizde ki yaşlı nüfusun toplam nüfusa oranı her geçen gün artıyor. Resmi verilere göre yaşlı nüfusun toplam nüfus içinde ki oranı % 10’u geçmesi nüfusun yaşlanıyor olduğunu göstermektedir. Yaşlı nüfusun diğer yaş gruplarına oranla daha hızlı artması ülke nüfusunun yaşlandığına önemli bir işarettir.

Bu da ülkemizin demografik yapısının değiştiğini kanıtlamaktadır. Bu değişimin çeşitli nedenleri vardır. Bunlar; evliliklerin geç yaşlarda gerçekleşmesi, doğum oranlarında ki düşüş, artan yaşam standartları ile insan ömrünün uzaması gibi sıralanabilir. Bu durumda ülkemizde ki yaşlı nüfusu artarken çocuk ve genç nüfusu azalmaktadır.

2015 yılı itibariyle nüfusun yaşlanmasını önlemek ve genç nüfus oranını arttırmak amacıyla bazı teşvikler yapılmaya başlandı. Nüfusun yaşlanmasını önleyebilmek adına devletin belli başlı teşvik politikaları mevcuttur. Bunlardan biri de yeni doğan bebekler için doğum parası ödemesidir.

Doğum Parası Nedir?

2015 Mayıs ayı itibariyle doğan her çocuk için devletin doğum yapan anneye yaptığı tek seferlik ödemeye doğum parası denir. Bu yardım yeni doğum yapmış annelere destek kapsamında yapılmaktadır. Doğum parası anne ve babanın sağ olması ve mavi kartlı olmamaları durumunda yapılmaktadır. Annenin sigortalı bir işte çalışıyor olması doğum parası almasına engel değildir. Yapılacak yardım annenin sahip olduğu çocuk sayısına göre değişmektedir. Yardımı alabilmek için anne ve babanın Türk vatandaşı olması şarttır.

Doğum Parası Yardımı Nasıl Sorgulanır?

Doğumun gerçekleşmesinin ardından nüfus müdürlüğünde çocuğun kayıt bilgileri tamamlandıktan sonra “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi” doldurulur ve imzalanır. Daha sonra başvuru Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılır. Başvuru yapacak ebeveyn eğer ki bir devlet kurumunda istihdam ediliyorsa başvuruyu çalıştığı kuruma yapmalıdır. E devlet üzerinden alınacak miktarı öğrenmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sayfasında ki arama motorunda Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama yazılıp arama yapılır.

Doğum Yardımı Ne Kadardır?

Devlet tarafından anneye tekli doğumlarda ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk ve sonrasında doğacak olanlar içinse 600 TL doğum yardımı yapılmaktadır. İkiz veya üçüz doğumlarında bu miktar aynıdır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu