Devlet Destekleri

E-Devlet GSS Genel Sağlık Sigortası Sorgulama

E-Devlet üzerinden yapılan GSS sorgulamasının nasıl yapıldığına ilişkin ayrıntılara geçmeden önce GSS’nin (Genel Sağlık Sigortası) ne anlama geldiğini bilmenizde fayda var.

GSS (Genel Sağlık Sigortası) Nedir?

SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı vb. sigorta kurumlarının tek çatı altında toplandığı Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde bulunan GSS, kişilerin çalışıp çalışmadığı gözetilmeksizin tüm vatandaşların sahip olduğu bir sigorta şeklidir. Bu sigortanın temel amacı kişilerin sağlık hizmetinden faydalanmasını sağlayarak sağlıklı bir Türkiye elde etmedir. Bu sigorta sistemine tüm 18 yaşını doldurmuş Türkiye halkı sahip olup yabancı uyruklu vatandaşlar da dilerse bu sisteme katılabilmektedir.

GSS Primi Ödeme Zorunluluğu Olmayan Kişilerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Herhangi bir işte çalışmayan

Hiçbir şekilde aileden gelen bir sağlık güvencesine sahip olmamak

Devlet tarafından emekli maaş ya da herhangi bir gelir almamak

GSS Primini Ödeme Yükümlülüğü Olan Kişiler ve Gelir Testi

Çalışan kişiler GSS hizmetlerinden faydalanmak için gelir testinin belirlediği miktara göre Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemek zorundadır. Bu test kişilerin ne kadar geliri olduğunu ve ödenecek prim tutarını hesaplamaya yarayan bir sistemdir. Eğer ev ahalisine gelen toplam gelir brüt asgari maaşın üçte birinin altında ise bu kişiler G0 grubuna girer ki bu kişilerin primleri devlet tarafından ödenir. Eğer ev ahalisine gelen toplam gelir brüt asgari maaşın üçte birine eşit ve üstündeyse bu kişiler G1 grubuna girer ki eve gelen ücretin %3’ünü prim olarak ödemek zorundadırlar. İkamet edilen yerlerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında bu test yapılmaktadır.

E-Devlet Genel Sağlık Sigortası (GSS) Sorgulama Aşamaları

  • Öncelikle e-Devlet sistemine girmelisiniz. E-Devlet sistemine girmek için https://www.turkiye.gov.tr/ bağlantısına tıklayabilirsiniz.
  • E-Devlet ana sayfasında sizden istenen T.C. kimlik numaranızı girin ve ardından şifrenizi girin. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden e-Devlet şifresini cüzi bir ücret ödeyerek edinebilirsiniz.
  • E-Devlete giriş işlemi onaylandıktan sonra kimlik doğrulaması yapmanız istenirse kimlik doğrulamanızı yapın. Ardından arama kısmına “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” ifadesini girin ve altta çıkan seçeneğe tıklayın. Eğer bununla uğraşmak istemezseniz ana sayfadaki e-Hizmetler bölümünden sırasıyla “Sosyal Güvenlik ve Sigorta”, “Sosyal Güvenlik Kurumu” altındaki listeden “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” seçeneklerine tıklayın. Ya da kısa yoldan https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu bağlantısına tıklayarak da GSS sorgu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu