Finans ve Banka

Düşük Kredi Puanı Nasıl Düzeltilir? Kredi Sicili Temizleme

Düşük kredi puanı en istemediğimiz durumların başında gelmektedir. Eğer kredi puanı düşük biriyseniz yapmanız gereken kredi sicili düzeltmektir.

Günümüzde nakit para ihtiyaçlarını karşılayabileceğimiz bankaların, kişilere, kurum ve kuruluşlara kredi vermek için incelediği en önemli kriterlerden birisi kredi puanıdır. Yeni kredi başvurusunda bulunurken bu değer göz önünde bulundurulur, kredi notu aynı zamanda kredibiliteyi belirler. Bankaların kredi vermek istemediği vatandaşlar için kredi sicili olumsuzdur. Peki, bu kredi puanı tam olarak nedir, kredi sicili nasıl temizlenir, bunlardan bahsedelim.

Kredi Puanı Neden Önemli?

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, bankaların kendisinden kredi talep edenlere kredi vermek için incelediği, değerlendirdiği bir prensiptir kredi puanı. Verdiği kredinin geri ödemesinin ne kadar garanti olduğu, kredi talep edenlerin, krediye ihtiyacı olanların maddi anlamda ne kadar güvenilir olduğunu tespit etmek isteyen bankalar, bu yöntemi kullanarak değerlendirmelerini daha sağlıklı ve gerçeğe uygun yapmaktadırlar. İnsanlar nasıl ki kendisinden borç isteyen kişilerin ekonomik durumlarını değerlendirerek karar veriyorsa bankalar da bu değerlendirme de kredi notunu kriter alarak karar verme mekanizması olarak kullanıyorlar.

Kredi Puanını Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Peki, bunu yaparken bankalar hangi konularda incelemelerde bulunur? Kişi ya da kurumların, kuruluşların daha önceki borçlarını zamanında ödemişler mi? Maddi olarak sorumluluklarını yerine getirmişler mi? bunlara bakarlar. Son zamanlarda önemi gittikçe artan kredi puanı, tüketici finansmanı diğer şirketlerden de kredi alabilmek için yetkili ve bilgi donanımı tam kişilerce incelenen bir prensip olmakla birlikte, firma ya da kişilerin de ekonomik anlamda ne kadar sağlam ve güvenilir olduğunu ölçmekte birer yardımcı kriterdir. Örneğin, kredi notunuz düşükse size verilen kredilerin faiz oranı daha yüksek; kredi notunuz yüksekse faiz oranı biraz daha düşük olabilmektedir. Nasıl ki insanlar kendi çevrelerindeki insanlara güven duymadıklarında borç vermiyorlarsa, bankalar da verdikleri kredilerin zamanında ve eksiksiz olarak geri ödenmesini ister ve beklerler.

Kredi Sicili Nasıl Bozulur ve Ne Yapılırsa Kredi Sicili Temizlenir?

Banka müşterilerinin, ödemelerini 90 gün süreyle yapmadığı durumda, tüm banka hizmetlerinin durdurulmasının akabinde, yasal takip işlemi başlatılır. Bu işlemle birlikte müşteri otomatik olarak kara listeye alınır. Bu da kredi sicilinin bozulduğu anlamına gelir. Kredi sicilinin bozulması, kredi notunun düşmesi anlamına da gelir. Sicili bozuk olan banka müşterileri, tüm borçlarını ödediği tarihten itibaren 5 yıl süreyle kredi sicilini temizleyemezler. Bu süre zarfında borçlarını düzenli ödemeleri gerekir. Ödemeler düzenli yapılmadığı takdirde kara listeden çıkmak ve sicilin temizlenmesi mümkün değildir.

Kredi notu hesaplanırken kredi kartı faturalarının zamanında ödenmiş olması, hangi bankalardan kaç tane hesabınızın olduğu, çeklerinizin karşılıklı mı karşılıksız mı olduğu, toplam borç miktarı önemli konulardandır. Kısacası ekonomik hayatınızda borç ve ödemelerinize ne kadar sadıksanız kredi puanınız da o denli yüksek olmaktadır.

 

Kaynak
Kredibilite

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu