Kişisel Gelişim

Doğru İş Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru iş seçimi yapabilmek için uygulanması gereken belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Belirtilen yöntemler yazımızda detaylı şekilde ele alınmıştır.

Doğru meslek seçimi yapmak için kişilerin kendilerini iyi tanıması ve gelecekteki hedeflerini belirlemesi gerekmektedir. Meslek seçimi çok genç yaşlarda yapılmasına karşın, gelecekteki tüm hayatı etkileyecek ve hayatın şekillenmesine doğrudan etki edecektir. Meslek seçimini doğru şekilde yapan kişiler, iş hayatında başarılı olabilir ve hem iş hayatında hem de sosyal hayatta mutlu bir birey olarak yaşamını sürdürebilir. Doğru iş seçimi yapabilmek için uygulanması gereken belli başlı yöntemler bulunmaktadır.

Belirtilen yöntemler yazı içerisinde detaylı şekilde ele alınmıştır. Gelin birlikte derinlemesine doğru iş seçimi yapabilmek için nelere dikkat etmeliyiz göz atalım.

Meslek Seçimi Yapmadan Önce İlgi Alanları Belirlenmelidir

İş seçiminde ilgi alanlarının belirlenmesi ve bu ilgi alanlarına uygun olan mesleklere odaklanılması gerekir. Kişiler hayallerinde olan mesleği düşünmelidir. Kişilerin en çok yapmak istedikleri hayalleri, meslekleriyle bağlantılı olmak zorundadır. Sürekli dünyayı dolaşmak isteyen bir kişinin, kabin memuru ya da pilot olması gibi, hayallerle meslekler ilişkilendirilmelidir. Yaparken mutluluk duyulan hobiler düşünülmelidir. Hobilerin işe dönüşmesi, hayallerin işe dönüştürülmesinden daha kolaydır. Kişilerin sahip oldukları hobiler, gerçek dünyada ihtiyaç duyulan işlere dönüşmektedir. En çok yapılan ve yaparken mutluluk duyulan hobiler belirlenerek, bu hobilerin hangi alanlarda işe dönüştürüleceği belirlenmelidir. Ayrıca okul döneminde en fazla keyif alınan dersler ve bu derslerin alanları da belirlenmelidir. Hangi derslerde başarılı olunduğu ve bu derslere olan ilgilerin belirlenmesi, meslek seçimini en başta kategorize etmeye yarayacaktır. Matematik ve fizik derslerini işlerken mutlu olan bir kişinin, gelecekte seçeceği mesleklerin de sayısal ağırlıklı olacağı bellidir.

Video: Üstün Dökmen – Doğru İş Seçimi Nasıl Yapılır? (Kaynak: CNN Türk YouTube Kanalı)

Doğru iş seçimi için Yetenek ve Beceriler Göz Önünde Bulundurulmalıdır

Yeteneklerin değerlendirilmesi, iş seçiminde kapsamlı bir filtreleme yapılmasına yardımcı olacaktır. Bir alanda çok başarılı olan kişiler, başarılı oldukları alanın üzerine gitmeli ve bu işi bir meslek haline getirmelidir. Okul döneminde başarılı olunan bir ders, ya da sosyal hayatta etkin olunan bir branş, gelecekteki meslekten haber veriyor olabilir. Belli başlı yetenekleri geliştirmek için çeşitli eğitimler alınması ve bu eğitimlerin uzmanlık seviyesinde tutulması, gelecekteki mesleğin seçimini kolaylaştıracaktır. Emek yapmaktan hoşlanan bir kişinin aşçılık eğitimi alması, bu alanda tecrübe kazanması, zaman içerisinde kalifiye eleman ya da uzman eleman olarak işe başlamasını sağlayacaktır.

İnsanlarla Olan İlişkiler ve İletişim Becerileri Gözden Geçirilmelidir

İnsan ilişkileri ve insanlarla olan iletişim sürecinde başarılı olan kişiler, bu alanda kendilerini geliştirecek iş kollarına yönelmelidir. Özellikle pazarlama, reklamcılık ve satış alanlarında, insan ilişkilerinde iyi olan kişilerin başarılı olacağı bilinmektedir. İnsanlarla iletişim kurmayı seven kişiler, mesleki eğitimlerini ve eğitim süreçlerini bu alanlara yöneltmelidir. İnsanlarla ilişki kurmak yerine bireysel çalışmak ve üretmekten hoşlanan kişiler, sözle yerine sayısal alanlardaki işleri tercih etmelidir. Aksi takdirde, meslekte başarı sağlanması söz konusu değildir. İnsanlarla olan ilişkilerin kontrol altında tutulmasını gerektiren meslek kolları, iletişim becerileri yeterli olmayan kişilerin uzak durması gereken iş seçimleri arasındadır.

Gelecekte Nasıl Bir Hayat İstendiği Düşünülmelidir

Gelecekteki hedeflerin, iş seçimini doğrudan etkilediği unutulmamalıdır. Gelecekte nasıl bir hayat istendiği belirlendikten sonra, ulaşılması zor olmayan meslek kolları seçilmelidir. Bu mesleklerin gelecekteki hayallere ulaşılmasını sağlayıp sağlamadığı tespit edilmelidir. Gelecek hedeflerine hitap eden iş kolları belirlendikten sonra, bu mesleklerin maddi refahı sağlayacak düzeyde getiri sağlayıp sağlamadığı tespit edilmelidir. Kariyerin gelecekte olan istikrarı gözden geçirilmelidir. Seçilen işin bir geleceği olup olmadığı ve aynı işte istikrarla başarı sağlanabileceği konusunda değerlendirme yapılmalıdır. Geleceğin mesleklerinin araştırılması ve seçilmek istenen mesleğin bu iş kollarıyla bağlantılı olup olmadığı konusunda değerlendirme yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu