Finans ve Banka

Devlet Memurları ve Emekliler İçin En Uygun Kredi Veren Bankalar

Devlet memurları ve emekliler için güncel en uygun kredi veren bankaları, faizleri ve şartlarını detaylı inceleme altına aldık.

Memur, sabit bordroları ve işten çıkma ihtimali en az olan gelirleri ile bankaların en sevdiği müşteri potansiyellerinden biridir. Öyle ki emekliler yada belli çalışan kesimlere yaptığı gibi bankalar memurlara özel kredi fırsatları sunmaktadır. Memur maaşının ülke geneline göre orta seviye olması, sabit bir maaş geliri olması ve en önemlisi krediyi ödeyememe ihtimalinin düşük olması sebebi ile en uygun devlet memuru kredisi veren bankalar, memurlara kredi verebilmek için yaptıkları çeşitli kampanyalar ile birbirleri ile yarış halindedir.

Memurların kredi çekebilmesi için bazı şartlar vardır. Bu şartları inceleyelim;

* Resmi olarak memuriyetinin olması ve kişi tarafından mevcut bordrosunun bankaya ibraz edilebilmesi gerekmektedir.

* Hakkında herhangi yasal yada idari yönden bir takip yada soruşturma bulunmaması gerekmekte. Ayrıca memurun kredi puanı da kredi çekebilmesi hususunda önemlidir. Aşağıda belirtilen kredi notu aralığı ve banka risk grubu tablosu ile kredi kullanma ihtimalinize bakabilirsiniz.

Kredi Notu Aralığı

 

Risk Grubu

 

Kredi Kullanma İhtimali 
1-699 En Riskli Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

* Yapılan kredi başvuruna istinaden, ihtiyaç kredilerinde 36 ay, taşıt kredilerinde 48 ay, konut kredilerinde ise 120 aydan fazla olamaz.

* Yapılan kredi sözleşmelerinde ipotek verilecek ise eş rızasının alınması gerekmektedir.

* Devlet memurunun çekeceği kredide aylık taksit miktarı maaşının %50 sini yani yarısını geçemez. Ancak mevcut maaşınızın yarısından daha fazla miktarda kredi taksiti ödeyebilmeniz için bankaya ek gelir ( eş geliri yada kira geliri) sunabilirsiniz.

Örneğin, devlet memurusunuz ve aldığınız maaş miktarı 5000 TL, kullanacağınız kredi de aylık kredi taksitiniz en fazla 2500 TL olabilmektedir.

* Bazı bankalar aylık ödeme miktarınızın %50 olması dışında, mevcut maaşınızın en fazla 12 ile 15 katı kadar üst limit ile kredi kullandırıyor.,

Örnek Memur Kredi Çekebilme ve Üst Limit Tablosu

Kredi Türü Aylık Gelir Vade Çekilebilecek Kredi Tutarı
Konut Kredisi 4.000 TL 120 Ay 147.000 TL
Taşıt Kredisi 4.000 TL 48 Ay 64.000 TL
İhtiyaç Kredisi 4.000 TL 36 Ay 70.000 TL

Not: Tablodaki çekilebilecek kredi tutarı güncel faiz oranlarına ve başvuruda bulunan devlet memurunun kredi puanına göre değişkenlik gösterebilir.

Bildiğiniz üzere her bankanın herhangi bir müşterisi için uyguladığı standart kredi çekme prosedürleri var. Memura kredi veren bankalar tarafından uygulanan prosedürler bu şekildedir.

Memur Kredisinin Normal Vatandaşlara Verilen Kredilerden Farkı Var mı ?

Memurlara verilen kredilerin memur olmayan diğer vatandaşlara verilen kredilerden daha avantajlı faiz oranları olduğu bilinmektedir. Özellikle Vakıfbank, Halkbank yada Ziraat Bankasından maaş alan devlet memurları normal faiz oranlarına göre -% 0,10 gibi daha düşük bir rakamla normal vatandaşlara göre uygun kredi çekebilmektedir.

Memurlara Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Her vatandaşa olduğu gibi kar payı adı altında faizsiz şekilde katılım bankaları memurlara düşük kar payı ile kredi verebilmektedir. Bu bankalar;

* Ziraat Katılım Bankası

* Vakıf Katılım Bankası

* Kuveyt Türk Katılım Bankası

* Albaraka Türk Katılım Bankası

* Türkiye Finans Katılım Bankası

mevcut kar payı oranlarını öğrenmek için yukarıda belirttiğimiz herhangi bir katılım bankası şubesi yada müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Memura Uygun Kredi Veren Bankalar ve Güncel Faiz Oranları

Memura kredi veren bankalar arasında özellikle devlet memurlarının maaşlarının yattığı bankalar bir adım önde bulunuyor. Aşağıda vermiş olduğumuz güncel devlet memuruna kredi veren bankalar listesinde faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.

Banka ve Kampanya Kredi Faiz Oranı Vade Kredi Tutarı
Vakıfbank Kamuya Özel Kredi % 1,25 36 Ay 90.000 TL
Akbank Kamuya Anında Kredi % 1,73 36 Ay 75.000 TL
Denizbank Kamu Çalışanlarına Özel Kredi % 1,69 36 Ay 60.000 TL
Halk Bank Kamu Çalışanlarına Özel Kredi % 1,35 36 Ay 50.000 TL
Şeker Bank Kamu Çalışanlarına Özel Kredi % 2,29 36 Ay 50.000 TL
Yapı Kredi Memur Kredisi % 1,61 36 Ay 50.000 TL
QNB Finansbank Kamu Çalışanlarına Özel Kredi %1,29 36 Ay 60.000 TL
Türkiye İş Bankası Kamu Çalışanlarına Özel Kredi %1,52 48 Ay 60.000TL
Ziraat Bankası Kamu Çalışan Kredisi %1,25 36 ay 90.000 TL

Not: Yukarıda verilen kredi faiz oranı vade ve toplam kredi tutarı tablosu ihtiyaç kredisi için verilmiştir.

Memur Kredilerinde Ödenen Masraflar Nelerdir?

Kamu personelinin çekmiş olduğu kredilerde ödenmesi gereken masraflar temelde diğer kredilerden bir farklılık göstermiyor.

Ödenecek başlıca kredi masrafları ve miktarları

* Çekilen kredi miktarına göre en fazla kullanılan kredinin binde 5 oranında dosya masrafı alınabilir.

Örnek verecek olursak 50 bin TL kredi için en fazla 250 TL dosya masrafı tahsil edilir.

* Kredi için zorunlu tutulması durumunda, hayat sigorta veya ferdi kaza sigortası yapılır. Neredeyse tüm bankalar çekilen kredilerde hayat sigortası ve ferdi kaza sigortasını zorunlu tutmaktadır.

* Ekstra olarak son dönemde faiz oranlarının düşmesi ile Vakıfbank gibi bazı bankalar memurlara verdiği krediler içerisinden ‘Halden Anlayan Paket’ ve ‘Ek Hesap Sigortası’ gibi kalemlerle belli ücretler kesmektedir.

* Konut kredisi veya gayrimenkul ipotekli ihtiyaç kredisi kullanılması durumunda, ekspertiz ve ipotek masrafları ödenir. Bu iki kalemde her banka tarafından konut kredilerinde yasal olarak tahsil edilmektedir.

Emeklilere Uygun Kredi Veren Bankalar

Son dönemlerde ülkemizde emeklilerin yararına bir çok uygulama yapıldı. Özellikle son 5 yılda hızlanan bu gelişim sürecinde emeklilerin maaşlarını istedikleri bankalara taşıması, bankalar tarafından emeklilik maaşı alan müşterilere promosyon ödemeleri, bayramlarda emeklilere verilen 1000 TL ikramiye ve emeklilere banka şubelerinde öncelik ve ayrıcalık gibi bir çok kolaylık bankalar tarafından uygulanmaya başlandı.

Ülkemizde bulunan emeklilik maaş seviyesinin düşüklüğü insanları emekli olduğu halde ek iş yapmaya zorluyor. Bunun yanında emekliler kendilerine tanınan imkanlardan yararlanabiliyor. Özellikle emeklilere kredi veren bankalar mevcut kredi oranlarında indirim yapmasıyla ülkemizdeki emeklilerin yüzünü güldürüyor.

Aslında bir çok banka emeklilere kredi vermekte, ancak mevcut sabit bir emekli maaşı geliri olduğu için kredi verme ihtimali diğer vatandaşlara nazaran daha kolay oluyor. Şimdi emeklilere kredi veren bankaları inceleyelim.

Emeklilere Kredi Veren Bankalar

Emeklilere kredi veren bankaları faizli ve faizsiz kredi veren bankalar olarak ikiye ayırabiliriz. Bu konumda özellikle katılım bankalarının emeklilere verdiği faizsiz krediler ile öne çıktığı görülüyor.

Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar

* Ziraat Katılım Bankası

* Vakıf Katılım Bankası

* Türkiye Finans Katılım Bankası

* Kuveyt Türk Katılım Bankası

* Albaraka Türk Katılım Bankası

yukarıda belirtmiş olduğumuz katılım bankaları emeklilere faizsiz bir şekilde kredi imkanı sunuyor. Ancak faizsiz kredi için bazı şartlar mevcut. Bunlar;

* Her kredi de olduğu gibi çekmiş olduğunuz kredideki taksit miktarının maaşınızın %70 ini geçmemesi,

* Herhangi başka bir bankada kredinizin bulunmaması,

* Yaşınızın 75 ‘den büyük olmaması,

* Kredi puanınızın düşük olmaması.

yukarıda belirtilen durumlara uymanız halinde belirtilen katılım bankalarından faizsiz olarak kredi çekme imkanınız bulunuyor. Mevcut kampanyalar ve emeklilere faizsiz kredi detayları için bankalara bizzat başvuru yapmanız gerekiyor.

Emeklilere Uygun Faizli Kredi Veren Bankalar

Aşağıda belirtmiş olduğumuz bankaların, emeklilere özel uygulamış olduğu kredi kampanya faiz oranları günceldir. Belirtilen faiz oranları önümüzdeki dönemde bankaların uygulayacağı kampanyalar doğrultusunda değişkenlik gösterebilir.

Banka Faiz Oranı
HSBC % 1,99
Kuveyt Türk Bankası % 1,75
Odea Bank % 1,93
Şekerbank % 2,29
Türkiye Finans Bankası % 1,59
Türkiye Ekonomi Bankası % 1,25
Türkiye İş Bankası % 1,55
ING Bank % 1,39
Yapı Kredi Bankası % 1,77
Garanti Bankası % 1,76
QNB Finansbank % 1,29
Vakıflar Bankası % 1,35
Akbank % 1,79
Denizbank % 1,69
Alternatif Bank % 1,49
Anadolu Bank % 1,95
Burgan Bank % 1,69
Halk Bankası % 1,39
Fiba Banka % 1,29
N Kolay % 1,79

Yukarıda belirtilen faiz oranları son dönemde merkez bankasının politika faizini 2. kez düşürmesinden sonra ortaya çıkan faiz oranlarıdır. Ülkemizin bulunduğu ekonomik konumdan dolayı yaklaşık 2 senelik dönemde ihtiyaç, konut ve taşıt kredileri %2 üzerlerinde seyretmiş, son yapılan indirimlerden sonra en düşük kredi oranı %1,29 seviyelerine gerilemiştir.

Seçtiğiniz en yakın banka şubesine giderek belirtmiş olduğumuz faizli ve faizsiz kredinizi belirtilen şartlara uyuyorsanız kullanabilirsiniz. Bir tavsiye verecek olursak, emeklinin maaşını aldığı bankadan kredi çekmesine bazı bankalar ekstra promosyonlar yapabilmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu