1. Ana Sayfa
 2. Devlet Destekleri
 3. Devlet Destekli Traktör Alımı 2019

Devlet Destekli Traktör Alımı 2019

2019 yılı itibariyle devlet destekleri devam etmektedir. Devlet destekleri traktör alımı alanında da belirli şartlarla yapılmaktadır.

devlet-destekli-traktor-hibe-kredi

2019 yılı devlet desteği ile traktör alımı yapmak isteyenler ikinci el ve sıfır traktör için kredi alabilmektedir. Tarımsal faaliyetlerde kullanmak üzere devlet destekli traktör alımı yapan çiftçilere hibe ve kredi imkânı sunulmaktadır. Tarım alanında çiftçilerin en büyük ihtiyaçlarından biri olan traktör alımını kolaylaştırmak, üreticiyi teşvik ederek yerli üretimin de artmasını sağlamaktadır.

Devlet Destekli Traktör Kredisi Şartları

Devlet destekli traktör kredisi koşulları sağlandığı takdirde 30 bin TL hibe ve 100 bin TL sıfır faizli kredi imkânı bulunur. Krediye 20 bin nüfusun altındaki yerleşim yerlerinde yaşayan 18-41 yaş arasındaki çiftçiler başvurabilir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen 100 bin TL kredi Ziraat Bankası aracılığı ile sağlanır. Başvurular ikamet edilen bölgede bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı birimlerine gidilerek gerçekleştirilir. 2019 yılı için başvurular 31 Mayıs tarihinde sonlanmıştır.

Hibeli olarak traktör almak isteyenler TKDD ve IPARD programları kapsamında destek almaktadır. TKDD desteklemesi ile süt üreticileri, çiftlikler, aromatik bitki yetiştiricileri krediye başvuru gerçekleştirebilmektedir. Proje kapsamında 82 KW, 110 hp gücünde olan traktörler için destek verilmektedir. Devlet traktör desteğinden yararlanmak için çiftçilerin belirtilen illere kayıtlı olarak çiftçilik yapması gerekmektedir.

İlgili Yazı

Devlet Destekli Tarım Makineleri Alımı 2019

Uygun Faizli Traktör Kredisi

Düşük faizli traktör kredisi Ziraat Bankası tarafından çiftçilere sağlanır. Devlet destekli traktör alımı projesinde de aracı olan banka, traktör alımına yönelik faiz oranını yıllık %6 olarak belirlemiştir. 2019 yılı Tarım Ve Hayvancılık Kredileri Uygulama Tebliği’nde zirai kredilendirme belgesi bulunan traktörlere yönelik yatırım kredisi verilebilmesine karar verilmiştir. Krediden yararlanacak üreticilerin bitkisel üretim, küçükbaş/büyükbaş hayvancılık, kanatlı üretimi alanlarından en az birisine dair çalışmalar gerçekleştirmiş olması gerekir. Traktör fiyatına göre indirim oranlarındaki değişiklik şu şekildedir:

 • Traktör modeli 75 bin altında ise %50 indirim olacaktır.
 • 75 bin – 250 bin arası için ise %25 indirim imkânı bulunmaktadır.

Video: Tarım TV

Devlet Destekli Traktör Alımına Kredi

Yeni traktör için kredi sabit faizli kredi kampanyaları ile sağlanmaktadır. Ödeme planları 3,6 ya da 12 ayda bir şeklinde ayarlanabilmekle birlikte fatura tutarının azami %75’ine kadar traktör kredisi alma imkânı bulunur. Ziraat Bankası, Halkbank, Yapı Kredi, QNB Finansbank, Akbank ve TEB tarafından tarımsal aletlerin alınmasına destek verilmektedir.

Halkbank’tan Traktör Kredisi

Halkbank traktör kredisiile çiftçilere finansman olanağı sunulmaktadır. Halkbank, tarıma dayalı üretim süreçlerini arttırmak amacıyla çiftçilere hizmet vermektedir. Devlet destekli traktör alımı projesinden yararlanamayanlar Halkbank Tarım Destek Paketi ürünüyle çiftçilere hasat zamanında yapılan ödeme avantajından yararlanabilir. Halkbank, traktör ve tarım makineleri kredisi ile 60 aya varan vade seçenekleri ile sıfır ya da ikinci el traktör alımına imkân sağlar. Alınacak ekipmana göre kredi limitleri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Sıfır traktör alımında traktörün KDV’li fatura tutarı üzerinden %70’i,
 • İkinci el traktörlerde kasko bedelinin azami %50’si kredi üst limitinin tespitinde dikkate alınır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 1 hafta önce

  Köyde yaşayana ve üretim yapıp katma değer sağlayana devlet elbette destek verecek vermeli de ama traktöre gelmeden önce bazı kalemler var ki üreticinin yoluna takoz koyuyor mesela gübre fiyatları yada tohum maliyeti mazot fiyatlarından hiç bahsetmiyorum bile şimdi devlet destek veriyor verdiği destek en fazla 72 ay kredi oluyor geri ödemesiz ver yada %50 oranını ödet birde işin içinde faiz oranı var %6 diye bir faiz oranı mı olur zaten adam %6 faizle 250.000 tl traktör alacaksa daha işe başlamadan batmış demektir.Bu iş kumar gibi tarlayı ektin hastalık oldu kuraklık oldu hasat tarlada kaldı ne olacak kredi nasıl ödenecek bunu kimse merak etmez çiftçi kendi başına bırakılır.Atatürk zamanında traktörler Amerika’dan bozuk para fiyatına alınmıştı.

 2. 4 gün önce

  Maalesef çiftçiler kaynaklarının büyük bir kesimini traktör için harcıyor ve bu nedenle demirbaşı olmayan çiftçi iflas bayrağını çekiyor diyebiliriz.Şimdi sen çiftçiye 30.000 hibe vereceksin 100,000 tl de kredi kullandıracaksın bu olacak çiftçiye Toplam Maliyet 153.351 TL Faiz Oranı %1,26 *Yıllık maliyet oranı %20,02 Aylık Taksit 2.547 TL bu şartlarda çiftçiye 30,000 hibe verdim diye hava at adam faizden 53 bin gördü 30.000 senin paran geriye 23,000 kaldı yine zararda bu böyle olmaz dışarıdan değil kendi ülkende ki traktörü satın al devlet traktörü çiftçiye destek amaçlı ücretli versin çiftçiye asıl destek böyle olur.