Devlet Destekleri

Devlet Destekli Küçükbaş Hayvancılık

Küçükbaş hayvancılık için devlet desteği alabileceğiniz ilk kurum, Tarım ve Orman Bakanlığı'dır. Devlet destekli küçükbaş hayvancılık kredisi şartları..

Küçükbaş hayvancılık için devlet desteği alabileceğiniz ilk kurum, Tarım ve Orman Bakanlığı’dır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sunulan destek kapsamında, hayvanı adedi başına belli bir miktar devlet katkısı verilmektedir. Bakanlık hemen her sene, değişen ülke koşullarını da dikkate alarak desteklerini arttırmaktadır. Bunun yanında KOSGEB kurumu tarafından da devlet hibe desteği ve faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır. Devlet destekli küçükbaş hayvancılık seçeneklerinin yanı sıra hayvancılık işi ile uğraşan kişilerin finansal destek alabileceği bir diğer seçenek, bankaların sunmuş olduğu tarım ve hayvancılık kredileridir. Bu krediler her ne kadar ihtiyaç kredisi kapsamında sunuluyor olsa da ihtiyaç kredilerine nazaran çok daha düşük faiz oranlarına ve uzun vade seçeneklerine sahiptir. Ayrıca geri ödemelerde, kişiye özel kolaylıklar sağlamaktadır.

Tarım Bakanlığı Küçükbaş Hayvan Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı küçükbaş desteği verilmesinin genel amacı ülkemizde tarım ve hayvancılığı geliştirmektir. Bu kapsamda bakanlık tarafından birçok destek ve teşvik projesi hayata geçirilmiştir. Hayvancılık geliştirme projesi kapsamında hayvan yemleri, aşılamaları ve hatta çoban istihdamı için desteklemeler bulunmaktadır. Küçükbaş hayvan satın alımı için sunulan destek ise koyun ve keçi adedi başına 25 TL’dir. Tarım ve Hayvan Bakanlığı küçükbaş hayvan desteğinden yararlanmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Yalnızca bu şartları sağlayan kişilere destek sağlanmaktadır.

Tarım Bakanlığı Devlet Destekli Küçükbaş Hayvan Şartları

Tarım Bakanlığı hayvan desteği koşulları sağlanamadığı takdirde bakanlıktan destek alınamamaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı devlet destekli küçükbaş hayvan alma projesinden faydalanmak isteyenlerin yerine getirilmesi gereken şartlar şu şekildedir:

  • Öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmak ve T.C. vatandaşı olmak gerekmektedir.
  • En az 1 sene bakanlığa kayıtlı bir şekilde tarımsal üretim ile uğraşmış olmak gerekmektedir. Yani bu hibe, bir girişimcilik hibesi değildir.
  • Küçükbaş hayvan desteğinden faydalanmak için en az 100 adet hayvan satın almak gerekmektedir.
  • Küçükbaş hayvancılık hibe desteği sağlanacak azami hayvan sınırı ise 200 adettir.

KOSGEB Devlet Destekli Küçükbaş Hayvancılık İçin Hibe Desteği

KOSGEB tarım ve hayvancılık teşvikleri kapsamında küçükbaş hayvancılık ile uğraşmak isteyen kişiler için de hibe desteği sağlanmaktadır. KOSGEB hibe desteğinden faydalanmak için öncelikle KOSGEB girişimcilik kursuna kayıt yaptırmış olmak gerekmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere KOSGEB kredileri yalnızca halihazırda hayvancılıkla uğraşan kişilere değil, girişimcilere de verilmektedir. KOSGEB girişimcilik kursuna kayıt yaptırmak için KOSGEB kurumu il müdürlüklerine gidebilir veya e-Devlet üzerinden kaydınızı yaptırabilirsiniz. Kurs sonunda hibe desteğinden faydalanmak için kursa %70 oranında devam göstermeniz ve girişimcilik sertifikasına hak kazanmanız gerekmektedir. Ardından projenizi KOSGEB yetkililerine onaylatarak hibe desteğine hak kazanabilirsiniz. KOSGEB kurumu devlet desteği hibesi 50.000 TL’ye kadar verilebilmektedir.

[geo-post id=”2094″ label=”Önerilen Yazı”]

KOSGEB Küçükbaş Hayvancılık İçin Kredi Desteği

KOSGEB Kurumu küçükbaş hayvancılık için faizsiz kredi desteği, hibe desteğinin yanında kullanılabilmektedir. Bu destekten faydalanmak için de girişimcilik kursuna giderek girişimcilik sertifikası almaya hak kazanmamız gerekmektedir. KOSGEB kredi desteği faizsiz olarak sunulmaktadır. Destekten faydalanan kişilerin geri ödemeleri, kredi kullandıktan 1 yıl sonra başlayabilmektedir. KOSGEB kredisi, KOSGEB ile anlaşma sağlanmış bankalara onaylı proje ve girişimcilik sertifikası götürülerek çekilmektedir. Bankalar bazı ek belgeler talep edebilmektedir.

Ziraat Bankası Devlet Destekli Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası küçükbaş hayvancılık finansman desteği, hayvansal üretim kredileri kapsamında sunulmaktadır. KOSGEB devlet destekli küçükbaş hayvancılık kredisinde olduğu gibi Ziraat Bankası kredileri, yalnızca hayvan alımı için değil her türlü işletmesel gider için kullanılabilmektedir. Küçükbaş hayvan alımı için başvurulabilecek en avantajlı kredi seçeneği ise hayvansal üretim yatırım kredisidir. Kredi oldukça düşük faiz oranı ve kişiye özel ödeme seçenekleriyle sunulmaktadır. Kredi başvuruları şubeler aracılığı ile yapılmaktadır. Bankanın hayvansal üretim kredileri için banka tarafından teminat talep edilebilmektedir. Ayrıca çiftçi belgesine sahip olmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu