Devlet Destekleri

Devlet Destekli Kreş ve Anaokulu Başvuru Şartları

2021 yılında devlet destekli kreş ve anaokulu başvuru şartlarına bakıldığında, her çocuk bu hizmetten yararlanabilmektedir. Şartları sizler için derledik.

2021 yılında devlet destekli kreş ve anaokulu başvuru şartlarına bakıldığında, her çocuk bu hizmetten yararlanabilmektedir. Ancak ücretsiz kreş yardımı almak isteyen çocukların sağlaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Ayrıca çalışan anneler kreş parası olarak 1.015 TL yardım alabilmektedir. Devlet destekli kreş ve anaokulu için yapılan kreş parası başvurusunu anneler de babalar da yapabilmektedirler. 0 ile 5 yaş arasındaki çocuklar için alınabilecek bir yardımdır.

Devlet Destekli Ücretsiz Kreş Yardımı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Devlet destekli ücretsiz kreş yardımının şartları şunlardır:

 • Gazi ve şehit çocukları yardımdan ücretsiz yararlanabilmektedir.
 • Devlet tarafından koruma altında olan çocukların kreşe gitmesi durumunda ücretsiz destek verilmektedir.
 • Kadın konuk evlerinde bulunan veya bulunmuş olan kadınların çocukları bu yardımdan ücretsiz yararlanabilmektedir.
 • Annesi ceza evinde olan ve kendisi de annesi ile kalan çocuklara ücretsiz kreş yardımı verilmektedir.
 • Ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin bu hizmetten faydalanabilmesi mümkündür.
 • Ücretsiz kreş yardımını annesi ve babası vefat etmiş olan çocuklar alabilmektedir.
 • Sadece tek ebeveyni hayatta olan çocuklar ücretsiz kreş yardımı alabilmektedir.
 • Bakımını üstlenmiş olan ebeveyni engelli olan çocuklara verilebilecek bir yardımdır.

Devlet Destekli Kreşi İçin Başvuru Nereye Yapılır?

Devlet destekli kreşi başvurusu, Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı müdürlüklere yapılabilmektedir. Başvuru dilekçesi ve gerekli belgeler ile beraber başvuru yapılmalıdır. Talep edilen ek belgeler, özel durumları kapsayan belgelerdir. Gerekli belgeleri ise müdürlükler başvuru sahiplerine bildirmektedirler. Ardından değerlendirme süreci başlamaktadır. Değerlendirme sürecini sosyal hizmet uzmanları yönetmektedir. Bakanlığın açıkladığı kontenjanlara göre gerekli değerlendirmeler yapıldığında, şartları sağlayan çocuklar ücretsiz bir şekilde devletin bakım evlerine veya kreşlerine yerleştirilmektedir. Ayrıca ekonomik anlamda desteğe ihtiyaç duyan ailelere de Sosyal Ekonomik Destek sağlanabilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Devlet Kreş ve Ana okulları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Devlet destekli kreş ve ana okulları ile ilgili bilinecekler şöyledir:

 • Özel kreşlerden farkları; aylık olarak aidat talep edilmemesi ve herhangi bir ayrım gözetilmeksizin her çocuğun kaydedilebilmesidir. Özel kreşlerde bir sınıftaki öğrenci sayısı daha az olmaktadır ve eğitim için ihtiyaç duyulan materyaller ebeveynlerden alınan para ile alınmaktadır.
 • Eğitim programı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmaktadır ve programa uyulması gereklidir.
 • Okul öncesi eğitim programına dahil olan çocukların en az 180 saatlik bir eğitim görmesi gereklidir.
 • Türkiye’deki birçok ilköğretim okulunda anaokulu ve kreş bulunmaktadır.
 • Her ilde olmamakla beraber, bazı illerde belediye destekli olarak özel kreşler açılmaktadır. Bu kreşlerde aylık aidat alınmaktadır ve ortalama 100 TL ile 200 TL gibi bir aidat ücretleri olmaktadır.
 • Devlet destekli kreş ve ana okulları okulun idaresi ve devletin karşılamadığı harcamaların karşılanabilmesi için velilerden ücret talep edebilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Eğitim Yardımı Nedir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın eğitim yardımı; çocuğunu özel kreşe vermek isteyip, bunun için devletten destek talep edenleri kapsamaktadır. Kreş ücreti ile ilgili yardım talebi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurulması gereklidir.

Devlet destekli Kreş ve Bakım Evleri Kimler İçindir?

Devlet destekli kreşi ve bakım evleri 0 ile 5.5 yaş arası çocuklar içindir. 1 yaş ile 2 yaş arası çocuklar, gündüz bakım evi olarak da adlandırılan devlet kreşlerine gitmektedirler. 2 yaş ile 5.5 yaş arasında olanlar ise kreşlere ve ana okullarına gidebilmektedirler. Devlet destekli kreş ve ana okulları, özellikle çalışan aileler için oldukça rahatlatıcı bir hizmettir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu