Devlet Destekleri

Devlet Destekli Konut Kredisi Şartları

2021 yılında faiz oranları büyük ölçüde değişiklik gösterdi. Devlet destekli konut kredisi için aranan şartları sizler için derledik.

2021 yılı devlet destekli konut kredisi koşulları arasında krediden yararlanacak kişinin üzerine kayıtlı ev bulunmaması önem taşımaktadır. Ev alan kişilerin devlet desteğinden yararlanabilmeleri için konut hesabı açan bankalarda hesabı bulunması ve düzenli birikim yapması gerekir. Devlet destekli konut kredisi için belirlenen diğer kriterler şu şekildedir:

  • 18 yaşını doldurmuş olan kişiler krediden yararlanabilir.
  • 18 yaşında olmayan bireyler aile büyükleri vasıtasıyla ya da veraset yöntemi ile hesap açtırabilir.
  • Başvuru yapacak kişilerin bir yerde çalışma zorunluluğu yoktur.
  • Hesap açtıran kişiler 3 yıl sistemde kalma koşulu ile krediden yararlanabilir.

Devlet Destekli Ev Kredisi Tutarı

Devlet desteği ile konut kredisi tutarı her bir kişi için 15.000 TL olarak belirlenmiştir. Açılacak olan hesaba düzenli olarak para aktarılması gerekir. Aylık ya da 3 aylık ödeme seçeneklerinden yararlanılabilir. Devlet ev destek oranı hesaba yatırılacak olan aidata göre belirlenmektedir. Kredi sistemine kayıtlı olan çiftlerin ayrı ayrı 15.000 TL kredi limiti bulunmakta; ikisi toplamda 30.000 TL’ye kadar kredi imkânı elde etmektedir.

Devlet Destekli Kredi Süresi

Devlet destekli kredi için süre açılan hesaba düzenli para yatırılmasına göre değişir. Devlet katkısını almak isteyenler en az 3 yıl boyunca belirlenen bedeli hesaba yatırmış olmalıdır. Devlet destekli konut kredisi alabilmek için en önemli şart olan düzenli ödeme koşulunu sağlamayanlar kredi sisteminden çıkarılmış olur.

Faizsiz Konut Kredisi

Sıfır faizli ev kredisi almak isteyenler için Katılım Bankaları bu imkânı sağlar. Verilen krediler peşinat oranlarına göre değişiklik gösterir. Türkiye’de faizsiz kredi fırsatı sunan bankalar şunlardır:

  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Albaraka Türk Katılım Bankası

Katılım bankaları ev kredisi kampanyalarında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kararıyla müşterilerden en az %20 oranında peşinat istenmektedir. Ödenen tutar, evin ekspertiz değeri üzerinden hesaplandıktan sonra 60 ay vadeli sıfır faizli kredi imkanı oluşur.

Emlak GYO’dan Konut Kredisi Fırsatı

Emlak GYO tarafından başlatılan “Emlak GYO Sıfır Faizli Konut Kampanyası” kapsamında 240 aya varan vadelerle konut sahibi olma imkânı bulunur. %25 peşinat ödeyen kişiler Esnaf Kooperatifleri ve Halk bank Kefalet Kooperatifi ile işbirliği yaparak 30.000 TL’ye kadar sıfır faizli kredi kullanabilme olanağına sahip olur.

Devlet Destekli Konut Kredisi Hesaplama

Devlet destekli ev kredisi hesabı aylık ödemelere göre yapılmaktadır. Hesaba yatırılabilecek minimum tutar aylık olarak 250 TL’dir. Üç ay için en az 750 TL en çok ise 7500 TL ödeme yapmak gerekmektedir. Devlet destekli konut kredisi sisteminde ödemelerin düzenli yapılması durumunda sistemde 3 yıl kalan kişiler %15 oranında katkı payından yararlanabilir. Alınacak maksimum devlet desteği ise 15.000 TL’yi geçememektedir. Sitemde kalma süresine göre devlet katkısı oranı değişir. Örneğin 3 yıl kalan kişi %15 katkı alacakken 5 yıl kalanlar ise %20 oranında destek alabilecektir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu