Devlet Destekleri

Devlet Destekli İşler Nelerdir? Devlet Destekli İş Nasıl Kurulur?

Devlet destekli iş kurmak için araştırma yapan girişimcilere hangi işler için devlet desteği alınabilir? İş kurma sürecinde devlet desteklerine nasıl başvurulur? Gibi merak edilen soruları cevapladık.

Devlet destekli işler nelerdir? İş kurmak için devlet desteği 2021’de devam edecek mi? Devlet destekli iş kurma ve yeni iş kuranlara devlet desteği alabilmek için neler gereklidir?

Devlet destekli iş kurmak isteyen girişimciler hibe ya da sıfır faizli kredi imkânlarından yararlanabilmektedir. Geri ödemesiz kredi desteği için 50.000 TL’ye kadar finansal destek sunulurken; faizsiz kredi için 100.000 TL’ye kadar kredi limiti bulunur. Devlet destekli iş kurmak için gerekli şartlara uyan girişimler, devlet destekli kurumların başında gelen KOSGEB’in kampanyalarını takip ederek kurumun sağladığı kredi ve hibe fırsatlarından yararlanabilir.

Devlet Destekli İşler Nelerdir

Devlet desteği alınabilecek oldukça fazla sektörde iş vardır. Altta hem devlet desteği verilen sektörler hem de NACE kodlarını bulabilirsiniz.

B KODU →Madencilik ve taş ocakçılığı
C KODU → İmalat
D KODU → Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı
E KODU → Su temini, kanalizasyon atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri
F KODU → İnşaat
G KODU → Toptan ve perakende ticaret; Motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı
H KODU → Ulaştırma ve depolama
I KODU → Konaklama ve yiyecek hizmetleri faaliyetleri
J KODU → Bilgi ve iletişim
M KODU → Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler
N KODU → İdari ve destek hizmet faaliyetleri
R KODU → Kültür, sanat, eğlence,dinlence ve spor
S KODU → Diğer hizmet faaliyetleri
K KODU → Finans ve Sigorta faaliyetleri

Devlet destekli tüm işler için buradaki listeyi inceleyebilirsiniz.

Devlet Destekli İş Kurmak İçin Şartlar

Devlet destekli kredi alma koşulları tamamlandığı takdirde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılarak girişimcilik sertifikası alınabilir. Girişimcilerin devlet desteklerinden yararlanma şartları şunlardır:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Girişimcilik sertifikası bulunması
 • İş planı hazırlamak
 • Sisteme kayıt olmak

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri 32 saat süren bir eğitim programıdır. Halk eğitim merkezlerine başvuru yapılarak kurslara katılım sağlanabilir.

Devlet Destekli İş Yeri Açma Kredisi

Devlet destekli iş yeri açmak için devlet bankaları girişimcilere ve iş kurmak isteyen kişilere uygun faiz oranları ve vade seçenekleri sunar. İşletmesi bulunan ve geliştirmek isteyenler de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından verilen devlet destekli iş yardımlarından yararlanabilir. İş için gerekli finansal kaynak, bankaların oluşturduğu cazip faiz oranlı krediler ile de sağlanabilir. Belirli zamanlarda TUBİTAK gibi kuruluşlardan da teknolojik projelere ve genç girişimcilere yönelik olarak geri ödemesiz kredi desteği alınabilmektedir.

Kosgeb Devlet Destekli Girişimcilik Desteği

Kosgeb girişimcilere destek projesi adı altında iş kurmak isteyenlere alternatifler sunar. Sermaye bulmak isteyen yeni girişimcilerin desteklenmesi ve işletmelerin başarılı bir şekilde kurulmasını amaçlar. Destekten yararlanmak için izlenecek adımlar şunlardır:

 • Öncelikle iş planı hazırlanmalıdır.
 • Kosgeb Hizmet Merkezleri tarafından verilen girişimcilik eğitimlerine katılarak sertifika alınmalıdır.
 • Kurumdan ön onay alındıktan sonra işletme kurulur.
 • Kurulan işletmenin Kosgeb sistemine kaydı yapılır.
 • Kobi Bilgi Dökümanıve Beyanname belgesinin çıktısı alınarak kaşeli ve imzalı şekilde bağlı olunan yere teslim edilir. Bu evraklara ek olarak imza sirküleri, ticaret sicil/esnaf sicil gazetesi ve faaliyet belgesi de temin edilmelidir.
 • İlgili incelemeler ve kontroller kurum tarafından gerçekleştirildikten sonra onaylanması halinde belirlenen bütçe doğrultusunda ödeme gerçekleştirilir.

Halkbank’tan Girişimcilere Kredi

Halkbank girişimci desteği KOBİ’lere özel olarak geliştirilmiş bir kampanyadır. Üniversite mezunu olan ve kendi işini kurmak isteyen girişimciler 30.000 TL’ye kadar kredi alabilir. Kişinin mezun olduğu bölümle ilgili iş kurma şartı aranmaktadır. Devlet destekli iş imkânlarısunan KOSGEB, TTGB ve TÜBİTAK’tan destek alanlar da kredi alma imkânına sahiptir. İş konusunda tecrübesiz olanlar, yeni buluş yapanlar kampanyadan yararlanabilir. 6 ay boyunca hesap işletim ücreti alınmamakla birlikte kredinin vadesi 48 ay olarak belirlenmiştir. Başvuru için gereken evraklar şunlardır:

 • Kredi başvuru formu
 • Kimlik fotokopisi
 • Önceden çalışılan yerler (varsa)
 • Eğitim durumu belgesi
 • Vergi levhası
 • Ticari sicil gazetesi

Daha önce yer verdiğimiz Genç Girişimci Devlet Destekleri Nelerdir? konusu da ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kefilsiz Kredi Veren Bankalar Listesi 2020 | Vaynat
16 Ekim 2020 17:00

[…] Devlet Destekli İşler Nelerdir? Devlet Destekli İş Nasıl Kurulur? […]

Başa dön tuşu