Devlet Destekleri

Devlet Destekli Hibe Krediler Ve Genel Şartları

Devlet destekli hibe krediler ve şartları, devlet desteği almak istediğiniz kuruma göre değişmektedir. Sizler için devlet destekli hibe konusunu inceledik.

Devlet destekli hibe krediler ve şartları, devlet desteği almak istediğiniz kuruma göre değişmektedir. Bununla birlikte en kolay devlet desteği alabileceğiniz kurum KOSGEB’tir. Devlet, katma değer vergisi yüksek olan bu sebeple fiyatı da yükselen ürünlerin ihtiyaçlarını karşılamak için Türkiye içerisinde hibe krediler imkanı sunmaktadır. Böylelikle ihracatı artırıp ithalatı azaltma amacı gütmektedir. Ayrıca devlet destekli hibe krediler ile kurulan işletmelerle işsizliği azaltmak planlanmaktadır. Devlet hibe kredilerine başvurulacak başta bakanlıklar olmak üzere birçok kurum bulunmaktadır. Fakat en avantajlı devlet desteği KOSGEB kurumu tarafından sunulduğu için genel olarak KOSGEB kurumu tercih edilmektedir.

KOSGEB Devlet Destekli Hibe ve Krediler

KOSGEB kurumu devlet destekli kredi ve hibe seçenekleri en kolay kullanılabilen kurumdur. KOSGEB kurumu, kuruma başvuran girişimcilere ödemesiz kredi imkanı (hibe) , faizsiz kredi imkanı, bazı girişimcilik konularında öncü olma ve girişimcileri bu konuda özendirme gibi hizmetler sunmaktadır. KOSGEB tarafından 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi verilmektedir. KOSGEB, projenin fayda ve zarar dengesinin pozitif olduğu durumlarda kredi imkanı sunmaktadır. Bu kapsamda hibe krediler ve faizsiz krediler bazı sektörler için verilmektedir. KOSGEB’in genellikle desteklediği bazı üretim çeşitleri şunlardır:

 • Küçükbaş hayvancılık
 • Büyükbaş hayvancılık
 • Hayvan üretimi
 • Lazer ışınlarının kullanılması yolu ile metallerin kesilmesi veya üzerlerinin yazılması
 • Kızıl ötesi ile iletişim sağlayan cihazların imalatı

KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerin tamamı KOSGEB’in internet sayfasından inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Devlet Destekli Kredi Başvurusu

KOSGEB kurumunu hibe ve faizsiz kredi başvurusu yapmak için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. KOSGEB desteklerinden faydalanabilecek kişiler şunlardır:

 • C. vatandaşı olmak
 • 65 yaşından büyük ve 18 yaşından küçük olmamak

KOSGEB desteğinden faydalanmak için taşınması gereken şartlar ise şunlardır:

 • Sıfırdan işletme kurmak isteyenlerin, işletme kurmak istediği sektörde daha önce işletme açmamış olmaması gerekmektedir.
 • İşletme için gerekli olan araç ve gereçlerin yakın akrabadan alınmaması ve satın alınacak işletmenin yakın akrabanın olmaması gerekmektedir.
 • İşletme kuracak olan kişinin giderleri faturalandırması gerekmektedir.

KOSGEB’e başvuru yapılırken izlenmesi gereken adımlar ise şunlardır:

 • Uygulamalı girişimcilik eğitimlerine yani girişimcilik kurslarına katılmış olmak ve sertifika alınmış olması gerekmektedir.
 • Daha sonra yeni girişimci destek başvuru formunu doldurarak , başvuru formunda istenen belgeleri toplamanız gerekmektedir.
 • Bu belgeleri temin ettikten sonra projenizi ve detaylarını bu belgelerle birlikte KOSGEB görevlilerine teslim ederek kredi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Kursu

KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursları KOSGEB’e başvuru yapmak isteyenleri gitmesi gereken bir kurstur. KOSGEB hibe desteği başvuruları için gerekli olan bu girişimcilik kurslarına e-Devlet üzerinden başvurabilirsiniz. E-Devlete giriş yapabilmeniz için e-Devlet şifresi, elektronik imza veya internet bankacılığı seçeneklerinden bir tanesini seçmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesine giderek ilk şifre alımı için 2 TL sonraki alımlar için 4 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra KOSGEB kurumu hizmetlerinden girişimcilik kursu başvurusunu seçerek sisteme kayıt olabilirsiniz. Ayrıca KOSGEB il müdürlüklerinde de başvuru yapılabilmektedir.

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurum Ve Kuruluşlar

Kadın girişimcilere destekte bulunan kurumlar, kadın girişimciler için faizsiz kredi desteği ödemelerinde indirim gibi seçenekler sunarak kadınları desteklemektedir. Bu kuruluşlar genel olarak tüm girişimcilere destek olmakla birlikte kadınların iş hayatında daha çok yer almasını teşvik etmek için kadın girişimcilere daha çok destek olmaktadırlar. Bu kuruluşlardan en çok bilinenleri ise şunlardır:

 • KOSGEB
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları 2019

KOSGEB kadın girişimcilere devlet desteği şartları arasından ilki kadın girişimcinin bir projesinin olmasıdır. Kadın girişimcinin devlet destekli hibe krediler ve faizsiz krediler imkanından faydalanmak için sağlaması gereken diğer şartlar ise şunlardır:

 • KOSGEB’e başvuruda bulunmuş olmak.
 • KOBİ beyannamesi formunu doldurmak.
 • İşletme belgelerini ve bilgilerini KOSGEB’e sunmak.

İşletmesi için harcadığı giderlerini faturalandırmak.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu