Devlet Destekleri

Devlet Destekli Hibe Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Hibe kredi demek devlet desteği olarak işletme sahiplerine bazı şartlar karşılığında yapılan yardımdır. Hibe kredi kullanabilmek belirli şartlara bağlıdır.

Devlet destekli hibenin kredinin anlamı ekonomik büyümeye katkı sağlamak adına yapılan yatırımları desteklemek için KOBİ’lere, girişimcilere, çiftçilere sağlanan finansal yardımdır. Hibenin sözcük anlamı karşılıksız olarak sağlanan mal ya da paradır. Devlet ve iş birliği içinde olduğu kurum ve kuruluşlar, girişimcileri ya da girişimci olmak isteyenleri ekonomik anlamda devlet destekli hibe kredi imkanları sunarak teşvik etmektedir. KOSGEB, Kalkınma Ajansları, IPARD ve Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu hibe kredi sağlayan ve girişimcilere destek veren, resmi olarak devlete bağlı öncü kurumlardandır. Bu şekilde yeni yatırımların önü açılmış ve ülke istihdamına katkı sağlanmış olur.

Devlet Destekleri 2019

2019 yılı devlet destekleri ile hibe ve kredi olanakları sağlanarak üretici birimler desteklenmekte; girişimcilere yeni iş alanları açılmaktadır. Oluşturulan hibe sistemlerindeki temel amaçlar şu şekildedir:

 • Ülke içi üretim süreçlerini desteklemek
 • Üretimde dışa bağımlı süreci azaltmak
 • KDV’li ürünlerin desteklenmesi
 • İş olanaklarının arttırılması

Kırsal alanda yapılacak olan yatırımlar için TKDK tarafından hibe imkanı sunulmaktadır. Sektöre yeni girecek olanlar ya da işletme geliştirmek isteyenler %70 oranında destekten yararlanır. Bunun için gereken şartlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • ÇKS belgesine sahip olunmalıdır.
 • TKDK tarafından destek verilen illerde yatırım yapılmış olmalıdır.
 • Kırsal alandaki hayvancılık faaliyetlerinden bitki örtüsüne yönelik yatırımlara kadar destek verilmektedir.

Devlet Destekli Hibe Başvuru Şartları Nelerdir?

Devlet destekli hibe başvuru şartları, geri ödemesiz yatırım desteklerinden yararlanmak isteyenler için şu şekilde belirtilmiştir:

 • Kanuni süreçlere uygun olarak işe başlama zamanının bildirilmiş olması gerekmektedir.
 • Kişinin kendi işinde çalışması ya da işin sahibi olması gerekir.
 • İş ortaklarından istenen koşullar sağlanmış olmalıdır.
 • İşletme akrabadan devralınmış olmamalıdır. ( Üçüncü dereceye kadar akrabalar bu kapsamdadır.)
 • Var olan bir şirkete sonradan ortak olunmamalıdır.
 • Son bir yıllık süreçte işletme açma ya da kapama işlemi olmamalıdır.
 • Destekten yararlanarak başka bir işletme işçi olarak görünmek mümkün değildir.

Hibe Kredi İçin Gerekli Belgeler

Hibe kredi için gereken evraklar, devlete bağlı resmi kurumların şartlarına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin hayvancılık desteğine başvuracak olanlar ÇKS belgesine; yeni işletme kuracaklar ise girişimcilik sertifikasına sahip olmalıdır. Girişimcilik sertifikası, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri sonucunda elde edilir. 18 yaşından büyükler eğitimlere katılarak belge sahibi olabilir. Eğitim programlarının takibi KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebilir.

da, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Hibe Kredi Teşviği

Bakanlık desteği ile kredi çiftçilere yatırım öncesi ve sonraki süreçte geri ödemesiz kredi imkanları sağlanır. Hayvansal yatırımlar daha çok hayvan adedine göre belirlenmekte; tarıma yönelik girişimler ise alan bazında değerlendirilmektedir. Devlet destekli hibe kredi imkanlarından faydalanmak isteyenlerin Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi bulunması gerekir. Gerekli şartları sağlayanlar

Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri’nden hibeler ve başvurular konusunda bilgi edinip başvuru gerçekleştirebilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu