Devlet Destekleri

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekleri bir çok alanda olduğu gibi hayvancılık alanındada verilmektedir. Devlet destekli hayvancılık kredisi kullanabilmeyi sizler için derledik.

Devlet destekli hayvancılık kredisi almak, hayvancılıkla ilgili yatırım yapmak ya da var olan yatırımlarını geliştirmek isteyenlere fırsat oluşturmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı ya da devlet destekli kurumların projeleri takip edilerek istenen şartların sağlanması durumunda hayvancılık desteği alınabilmektedir. Devlet destekli hayvancılık kredisi ile yeni çiftlik kurmak isteyen, hayvancılık alımı yapmak isteyen ya da var olan işletmesini büyütmek isteyenler finansal destek bulabilmektedir. Devletin hayvan hibesi vermesindeki temel amaçlardan biri, kırsal kesimin ekonomik gücünü yükseltmek ve dışa olan bağımlılığını azaltmaktır.

Hayvancılık Kredisi Hibe Destekleri 2019

2019 yılı hayvancılık hibe desteğini almak isteyenler öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kaydolmalıdır. Sisteme kayıt olmayan kişiler destekten yararlanamamaktadır. Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı il ya da ilçe müdürlüklerinden hibe için başvuru yapılabilir. Hibeden yararlanabilmek için başvuru sırasında projenin sunulması gerekir.

Başvuru Şartları

 • 18 yaşını doldurmuş olmak ve T.C. vatandaşı olmak gerekir.
 • Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kaydı bulunmalıdır.
 • Diğer devlet desteklerinden yararlanmamış olunmalıdır.
 • Türkvet sistemine hayvanların kaydedilmiş olması gerekir.

Hayvancılık İçin %50 Hibe Desteği

2018 Aralık’ta Resmi Gazete’de bildirilen karar doğrultusunda hayvancılık yatırımlarına yönelik devlet tarafından %50 oranında destek sağlanmaktadır. 2018-2023 yılları arasında uygulanacak olan destek ile hayvan kredisi alınabilir. 2018 yılından beri sistem uygulanmaktadır. Destekten yararlanmak isteyenler 2023 yılına kadar her sene 1 Ocak-31 Mart arasında başvuru yapabilir. Desteğin özellikleri ve şartları şu şekildedir:

 • Öncelikle en az 1 sene boyunca Tarım ve Orman Bakanlığı’na ve Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmak gerekir.
 • Başvuranın son 1 yıldır hayvancılıkla yapıyor olması gerekir.
 • Her yatırım konusu için bir başvuru hakkı vardır. Yani başvuran bir kişi makine alet ve ekipman alımı ile hayvan alımından aynı anda yararlanabilir.
 • Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteğin üst limiti belirlenir.
 • Başvurular proje ile gerçekleştirilir; proje onay aldığı takdirde proje süresi içerisinde projeye konu olan yatırım çiftçi tarafından tamamlanmalıdır.
 • Yapılacak olan proje İl ve İlçe Müdürlüklerine sunulur.
 • Bakanlık tarafından belirtilen hayvan sayılarına sahip olunması gerekir.

Damızlık Düve Devlet Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı, 41 il için çiftçilere hibe desteğinde bulunmuştur. 2019-2023 yılları arasında gerçekleşecek olan projeyle damızlık düve alımına %50 destek sağlanmaktadır. Başvurmak için gereken şartlar şu şekildedir:

 • Bakanlık sistemine kayıtlı bulunmak gerekir.
 • En az 10 en fazla 50 baş anaç sığır sahibi olunmalıdır.
 • En az 100 en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasitesi olan işletmenin bulunması gerekmektedir.

Belirtilen hayvan sayılarına uygunluk sağlayan çiftçiler, hibe desteğinden yararlanabilmek için 1 sene öncesinden sisteme kayıt gerçekleştirmiş olmalıdır.

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Destekleri 2019

2019 yılı küçükbaş hayvan kredisi alabilmek için Ziraat Bankası’na başvuru yapılabilir. Süt üretimi amacıyla sağlanan destekte en az 25 keçi ve 50 koyun alınabilir. Bunun için aranan şart, kredi alacak kişi en az 100 keçi ve 100 koyun bulunan işletmeye sahip olmasıdır. Devlet destekli hayvancılık kredisi veren kurumlar arasında küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik IPARD, IPARD2, TKDK, Ziraat Bankası bulunmaktadır. Örneğin 2019 yılında çiftçilere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 30 bin TL Keçi Yetiştirme Hibesi verilmektedir.

Kosgeb Destekleri

Kosgeb’in verdiği destekler sektöre göre değişiklik göstermekle birlikte hayvancılık alanında krediden çok hibe imkanı sağlamaktadır. Hayvancılıkla ilgili olarak ahır, besi tesisi gibi ihtiyaçlar için 50.000 TL geri ödemesiz kredi alınabilmektedir. Kosgeb, hayvan alımı için kredi desteği vermemektedir. Alınan desteğin yetersiz gelmesi durumunda faizsiz krediden yararlanılabilir.

Hayvancılık Kredisi

Hayvan için kredi fırsatı sunan, devletle işbirliği içinde olan bankalardan olan Ziraat Bankası, çiftçilere özel olarak “7 Yıl Ödemeli Hayvan Kredisi” kampanyası oluşturmuştur. Devlet destekli hayvancılık kredisi kampanyaları kapsamında 2019-2020 döneminde devam edecek olan krediden yararlanmak isteyenler için ön başvuru koşulları şu şekilde belirtilmiştir:

 • Krediye sadece ÇKS belgesi bulunan çiftçiler başvurabilir.
 • ÇKS belgesi olmayanların kayıt yaptırması gerekir.
 • Kredi puanının belirli bir düzeyde olması gerekir.
 • Hazırlanan projenin bankaya sunulması gerekir.
 • Yatırıma yönelik alınacak hayvanların %25’ini karşılayacak maddi imkana sahip olması gerekir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu