Devlet Destekleri

Devlet Destekli Güneş Paneli Alım Şartları

Devlet destekli güneş paneli alımı bazı şartlara tabidir. Devlet destekleri yeni bir iş fikri olan güneş paneli alımlarında da geçerlidir.

Devlet destekli güneş paneli alacaklar Kosgeb’in güneş enerjisi verimliliğini sağlamak amacı ile kullandırdığı hibe kredi olanaklarından faydalanabilirler. Devlet destekli güneş paneli alım şartları içerisinde güneş enerjisinin verimli şekilde faydalanıldığı bölgelerde yaşıyor olmak yeralmaktadır. Türkiye’de yıl içerisinde en çok güneş alan bölgelerde çalışma sağlayacak kişiler, başvuru açısından en uygun şartları karşılamaktadır. Devlet destekli güneş panelleri alımı için Kosgeb’e nasıl başvuru yapılacağı ve istenilen evraklar yazı içerisinden öğrenilebilmektedir.

Devlet Destekli Güneş Paneli Alımı Kosgeb

Güneş Paneli alımı Kosgeb başvurusu için Kosgeb’in il veya ilçe binaları ziyaret edilmelidir. Bu ziyaret sırasında güneş enerjisi verimliliği kredisinden faydalanmak istenildiği belirtilmelidir. Bu talep üzerine güneş paneli alım şartları arasında yer alan başvuru formu doldurup talepte bulunacaktır. Başvuru esnasında istenilen evraklar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Güneş panelleri alımı yapmak isteyen şirketin, şirket kaydı belgesi
  • Arsaya ait tapu belgesi
  • Şirketin ortakları var ise başvuran kişinin yetkilendirildiğine dair kurul raporu
  • Alınacak güneş panelinin maddi tutarına ilişkin belge
  • Başvuruda bulunan kişinin imza beyanı

Bu evrakların başvuruya eklenmesi ile işlem tamamlanmaktadır. Başvurunun olumlu sonuçlanması halinde Kosgeb iletişim bilgilerinden irtibata geçmektedir. Olumlu sonuçlanan kredi taleplerinde güneş panellerinin fiyatının % 60’ıKosgeb tarafından karşılanmaktadır.

Devlet Destekli Güneş Paneli Alımı Kosgeb Koşulları

Güneş paneli alımı kosgeb desteği alımı için Türkiye’nin güneş enerjisinden rahatlıkla faydalanabildiği bölgelerde çalışıyor olmak avantaj sağlamaktadır. Bu bölgeler devletin yapmış olduğu araştırmalar yönünde 1. Ve 2. Gurup olarak belirlenmektedir. Güneş enerjisi verimliliği hibelerinden faydalanmak için bu bölgelerde faaliyet gösteriyor olmak koşullar arasında yer almaktadır. Bölgeler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Birinci sınıfta yer alan iller: İzmir, Ankara, Eskişehir, Bursa, Antalya, Muğla, İstanbul
  • İkinci sınıfta yer alan iller: Çanakkale, Kayseri, Kırklareli, Aydın, Adana, Sakarya, Konya, Isparta, Edirne, Denizli, Bolu, Yalova, Tekirdağ

Bu illerde çalışma faaliyeti gösteren kişiler ve işletmeler güneş panelleri alımında oluşan parasal tutar üzerinden %60 oranında kısmının hibe yoluyla ödenmesini sağlayabilmektedirler. Bu iller güneş enerjisinden faydalanmak adına uygunluk göstermektedir.

Kosgeb Güneş Enerjisi Verimliliği Destekleri

Güneş enerjisi paneli alımı yapacak olan enerji firmaları yazı içerisinde yer alan, güneş enerjisi verimliliği hibe desteği başvurusu ile arsada detaylı etüt yapılmasını da sağlayabilmektedir. Panellerin kurulacak olduğu alana dair etüt işlemlerinin yapılması ve enerji firmasının iyileştirilmesine yönelik ek krediler 15 bin tl ve 20 bin tl tutarında geri ödemesiz sağlanmaktadır. Bu ek kredilerden faydalanabilmek için aynı başvuru koşulları aynı evraklar ile sağlanmaktadır. Güneş panelleri alımı, panellerin yapılacağı alana dair keşif, işletmeyi geliştirmeye yönelik harcamaların karşılanması da devlet desteği talebi ile oluşturulabilmektedir. Bu işlemler aynı zamanda güneş paneli alımı şartları arasında yer almaktadır. Bu destekten faydalanmak için Kosgeb ziyaret edilerek ikinci başlık içerisinde işlenen güneş enerjisini verimli kullanımı destekleyen hibe kredinin başvurusu yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu