Devlet DestekleriKredi Haberleri

Devlet Destekli Esnaf Kredisi Başvurusu

2021 yılından devlet destekleri devam etmektedir. Devlet destekleri esnaf kredisi kullanmak isteyen ve ticaret yapan esnaflarımız için de yapılmaktadır.

Devlet destekli esnaf kredisi kullanacaklar Kosgeb üzerinden başvuru gerçekleştirip, 50 bin tl limitli hibe krediden yararlanabilmektedir. Krediden yararlanmak için Kosgeb’in oluşturmuş olduğu girişimcilik kurslarına katılmak gerekmektedir. Girişimcilik kursunun tamamlanması sonucunda açmak istenilen iş yerine dair proje sunulmaktadır. Projenin onaylanması ile girişimciler devlet destekli esnaf kredisi karşılıklarından 50 bin tl parasal desteği hibe kategorisi içerisinde kullanabilmektedir. Başvurunun nasıl yapılacağı, gerekli evraklar ve sağlanması gereken şartlar yazı içerisinden öğrenebilmektedir.

Devlet Destekli Esnaf Kredisi Kosgeb Başvurusu

Kosgeb kredisi başvuru şartları arasında Kosgeb girişimcilik eğitimi almış olmak yer almaktadır. Bu eğitime dahil olmak için Kosgeb’e gidilerek nüfus cüzdanı ile kayıt yaptırılmalıdır. Kimlik bilgileri üzerinden Kosgeb girişimcilik eğitimi kaydı, KOSGEB il ve ilçe binalarından oluşturulmaktadır. Eğitim kaydı yapılıp, 32 hafta süre ile Kosgeb’in belirttiği kurumlar eğitim görülmektedir. Bu koşullar sağlanarak devlet destekli esnaf kredisi başvurusu yapılabilmektedir. Eğitim sonrası Kosgeb’in sağlanmasını istediği şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Eğitimde oluşturulan iş yeri projesinin Kosgeb’e sunumunun yapılması
 • İş yeri için gerekli parasal tutarın Kosgeb’ sunulması

Bu işlemler sonrası Kosgeb destek kapsamında bulduğu projeleri onaylar ve hibe destek vermeyi kabul eder. Kişi daha sonra iş yeri açılışını yaptırır ve iş yerini Kosgeb veri tabanına kayıt ettirir. Kayıt işlemi eğitim başvurusu yapılan Kosgeb binasına yapılmaktadır. İş yeri açılışı sonrası hibe miktarın nasıl temin edileceği ve gerekli evraklar alt başlıkta yer almaktadır.

Devlet Destekli Esnaf Kredisi Kosgeb Alım Şartları

Kosgeb’den hibe kredi ödemesi alacaklar yukarıda bulunan başlıkta belirtilen başvuru aşamasını tamamlamış olmalıdır. Bu aşamanın tamamlanması ile birlikte 50 bin tl hibe kredi taraflarına verilmektedir. Parasal tutarın Kosgeb tarafından işletmeye verilebilmesi için işletmenin kişi tarafından açılışının yaptırılmış olması gerekmektedir. Kosgeb’in kredi tutarının teslimi aşamasında istediği evraklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İmza beyanı
 • Muhasebeci vekaleti
 • Şirket fatura belgeleri
 • İkamet belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Kira ve ya tapu belgesi

Bu belgelerin Kosgeb binalarından teslimi yapılarak, iş yeri açmakta harcanan tutarın 50 bin tl’lik kısmı geri ödenme zorunluluğu olmadan teslim alınabilmektedir. Yukarıda bulunan evraklar iş yeri açarken yapılan masrafların devlet tarafından karşılanması amacı ile Kosgeb’e verilmektedir. Masraflarınız 50 bin tl limit ile Kosgeb tarafından karşılanmaktadır.

Kosgeb Kredisi Projeleri

Kosgebe proje sunacaklar iş yeri projelerinin onaylanması sonucu 50 bin tl hibe imkanından faydalanabilmektedir. Bu duruma bağlı olarak sunulan iş yeri projelerinde maddi tutarların sunumu doğru yapılmalıdır. Proje oluştururken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İş yerinin iç dekoru ve eşyalar için parasal limit doğru belirlenmelidir.
 • Ürün alınacak ise bu ürünlerin peşinat tutarları projede belirtilmelidir.
 • İş yeri kirası projede sunulmalıdır.

Bu ayrıntılı tutarların projede sunulması, projenin Kosgeb tarafından kabul edilmesini ve devlet destekli esnaf kredisi kullanımında olumlu sonuç alınmasını kolaylaştırmaktadır. İş yeri için belirlenen masraf yansıtılarak hibe kredi kullanımına yönelik başvuruda olumlu sonuç alınması sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu