Devlet Destekleri

Damızlık Düve Alım Desteği ve Şartları

Damızlık düve alım desteği güncel şartlarını sizler için derledik. Türkvet sistemine kayıt olup damızlık düve alım desteği almak isteyenler tüm detaylar!

Damızlık düve desteği kapsamında, düve yetiştiriciliği yapılacak tesislerin genel ihtiyaçları için de finansman sağlanmaktadır. İşletmelerin kurulacağı bölgelere göre, damızlık düve alım desteği yardımından faydalanma hakkının bulunup bulunmadığı belirlenmektedir. İşletmede yetiştirilecek düvelerin sayısı, en az 20 baş olacak şekilde belirlenmiştir. İşletmelerin büyüklüğüne göre, alınacak damızlık düvelerin sayısında ve destek oranında değişiklikler görülecektir.

Damızlık Düve Alım Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Damızlık düve destek başvurusu için gerekli görülen şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Başvuru yapan işletmelerin, belirlenen iller arasında yer alması gerekir.
 • İşletmelerin ve girişimcilerin Türkvet sistemi üzerinde kaydı bulunmak zorundadır.
 • Alınmak istenen damızlık düve sayısıyla, işletmenin hayvanlara bakma kapasitesi arasında uyum olmak zorundadır.
 • İşletmeye alınacak damızlık düvelerin tamamı için yer olmalıdır. Hayvanların her birinin bakımının eksiksiz şekilde yapılması gerekir.
 • Damızlık düvelerin getirileceği işletmelerin, hayvan yetiştiriciliği için gerekli görülen tüm teçhizat ve donanıma sahip olması gerekmektedir.
 • Damızlık düve yetiştiriciliği desteğinden faydalanabilmek için en az 20 baş, en fazla 100 baş damızlık düve alımı yapılmalıdır.
 • Destek kapsamında sayılan düvelerin, TKDK, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ya da Tarım; Bakanlığına bağlı düve yetiştiriciliği merkezlerinden alınması gerekir.
 • Sığır Yetiştirici Birlikleri ya da benzeri kurumlardan alınmayan düveler, destek kapsamına girmeyecektir.

Türkvet Sistemine Kayıt Olmak İçin Tıklayın

Damızlık Düve Alım Desteği Başvurusunda İstenen Belgeler

Damızlık düve desteği belgelerinin başvuru esnasında kuruma teslim edilmesi gerekmektedir. Destek için talep edilen belgeler şu şekildedir:

 • Damızlık düve yetiştiriciliği başvuru dilekçesi
 • Destek talep formu
 • Girişimciye ait nüfus cüzdanı / sürücü belgesi / pasaport ya da evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Hayvancılık ve ziraat alanında sahip olunan sertifikaların suretleri
 • Gazi ya da şehitlerin birinci derece yakını olan kişilere ait TSK onaylı belgeler
 • İşletmenin organik statüsünde olduğunu temsil eden belge
 • İşletmenin yer aldığı alana ait tapu belgesi ya da kira kontratı
 • İşletmenin yer aldığı adresi belirten ikametgâh kayıt belgesi
 • Girişimcilerin ikametlerini gösteren resmî belge

Damızlık Düve Alım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Damızlık düve başvurusu yapmak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı resmi internet sitesinde, her yıl damızlık düve yetiştiriciliği desteği için ilan yayınlanmaktadır.
 • Destek başvuruları, Tarım ve Orman İl Müdürlükleri üzerinden gerçekleştirilecektir.
 • Damızlık düve desteğinden faydalanacak kişiler, o yıl içerisinde hak kazanmaktadır. Destekten faydalanma kazanımları, bir sonraki yıla aktarılmayacaktır.
 • Her yıl için yeniden başvuru oluşturulacaktır.
 • Damızlık düve desteği için her yıl yeni bir uygulama rehberi yayınlanacaktır.

Damızlık düve desteği için belirlenen evrakları kuruma teslim ettikten sonra, düve alım desteği başvurusu kurum görevlileri tarafından incelemeye alınacaktır.

Damızlık Düve Yetiştiriciliği Desteği Limitleri ve Özellikleri

Damızlık düve desteğinin özellikleri ve destek kapsamında verilen hibenin limitleri hakkında bilinmesi gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

 • Damızlık düve desteği kapsamında, alınan düvelerin %30’u desteklenmektedir.
 • Gebe düveler için her bir baş hayvana 10 bin TL, 8-13 aylık damızlık düveler için de 6 bin TL ödenek hazırlanmıştır.
 • Damızlık düve yetiştiriciliğine ilk defa giren ve destek sayesinde damızlık düve alımı yapmak isteyen tüm girişimciler, destek için başvuru yapabilirler.
 • Reelde damızlık düve yetiştiriciliği yapan ve yetiştirdiği damızlık düve sayısını 500’e yükseltmek isteyen girişimciler, destek başvurusu yapabilirler.
 • Damızlık düve desteğinden faydalanmaya hak kazanan girişimcilerin, en az 5 yıl boyunca destek kapsamında kalması ve düvelere bakmaya devam etmesi gerekir.

Damızlık düve yetiştiriciliği için kurulacak tesisin inşaatını yapacak olan girişimciler, harcamalarının %50’si olacak şekilde hibe desteğinden faydalanmaktadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Cüneyt Sarıtürk
6 Kasım 2019 22:49

Öyle bir ülkeyiz ki tüm zorluklara rağmen pes etmeyip ata mesleği diye bu işi yapanlar var desteği geçtik bu işin ne kadar zor olduğunu tahmin bile edemezsiniz o hayvanlara bakmak büyütmek hastalandığında üzülmek o hayvandan bir gelir elde etmek çok güzel duygular ama bu iş günden güne zorlaştı hayvan hastalıkları yem fiyatları derken üretici boğulmuş durumda bu destek gerçekten bize iyi gelecek alt sınır 20 düve olarak belirlenmiş bende 40 düve var bakalım nasıl bir sonuç çıkacak şimdi başvuruyorum haydi hayırlısı diyerek sizlere de güzel bir rehber hazırladığınız için teşekkür ederim.

Ümit Arıkan
11 Kasım 2019 22:35

sığırların et süt ve çiftleşme verimi artarken hastalıklara karşı vücutlarında ki dirençte azalır bu nedenle sık sık hastalanırlar bu hastalıklara maruz kalmamak için besiciler onlara çok iyi bakmak zorundadır. Bu bakım sanıldığı kadar kolay değildir.Bu işin içinde olan biri olarak söyleyebilirim ki yeminden bakımına özellikle buy hastalıklara yakalanmaması için verilen mineral ve vitaminlerin aksatılmaması gerekiyor bu nedenle maliyetler sürekli artmakta ve bu işten kar edilmek yerine belkide zara edilmeye doğru bir eğilim olmakta tamda bu zamanda damızlık düve desteği besicilerin imdadına yetişiyor.Besicilerin bu şartlardan daha iyi yerlere gelmek için fırsatları iyi değerlendirmesi gerekiyor.Aslında destek bu şekilde değilde üretiminde başından sonuna devlet yanında olsa hastalıkla mücadelede ve bir daha yaşanması adına plan projeler üretse daha güzel olur diye düşünüyorum.

Bedri Soylu
17 Kasım 2019 23:11

Düvelerin nasıl yetiştirildiğini nelerden hangi hastalıklardan geçtiğini bakımının nasıl yapıldığını bilmeyen devlet bana destek vermek istiyor bu desteği verirken neleri göze alacak bunları düşündü mü veya şöyle sorayım devlet yurt dışından Angus getirirken besicisinin nasıl düşünmüş bize dost mu düşman mı ben karar veremiyorum bizler şuan bırakın düve alımını süt ineklerimizi bile kesmeye başladık şu durumda nasıl bir destek vereceksiniz ben anlamıyorum.Tarım bakanı bence bir çiftçinin yanında besicinin yanında fazla değil 1 hafta kalsa neler çektiğimizi görür bunun için sahaya inmesi gerekiyor çamura basması gerekiyor. Ayak kirlenmeden olmaz sayın bakanım lütfen sahaya inin sorunları birde bizden dinleyin.

Mustafa Bayar
24 Kasım 2019 02:25

Yapılan inşaatın %50 oranı geri ödeme kapsamından çıkartılması ve çekilen krediden düşülmesi gerçekten güzel bir durum bu durumu iyi değerlendirmek gerekiyor.Düve yetiştirmek kolay bir iş değil bebek gibi uğraşmanız gerekir hastalığı bakımı suyu yemi derken adamın bütün enerjisini alır.Şimdi yapılacak ilk iş düvelerin sayısını 20 den fazlaya çıkartmak olsun ondan sonra gerisi kolay.

Murat Korkmaz
26 Kasım 2019 23:38

CANZER hastalığı ve 3 GÜN hastalığı hiç duydunuz mu elbette ki duymadınız. Çünkü besici değilsiniz ve onların sorunlarından anlamazsınız.Nesil bozuldu artık Türk ineği yok daha iti eti bol hayvanları yurt dışından getirdiniz şimdide kara kara düşünüyorsunuz Et fiyatı düşürmek için üreticiye en büyük kazığı attınız.Üretici zarar ediyor siz kesimlik hayvanını ucuza almak için pazarlık yapıyorlar.Yazık oluyor artık bu güzelim ülkeye

Başa dön tuşu