Finans ve Banka

CVV Kodu Nedir? CVV Kodu Nerede Yazar?

Kredi kartlarında bulunan CVV kodu nedir? CVV kodunun bulunduğu yer itibariyle tamamen kredi kartı güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılan bir harici kod uygulamasıdır. CVV kodu nedir? CVV Kodu genellikle üç haneli bir koddur. Visa ve Master kredi kartlarında CVV kodu 3 hanelidir ancak örneğin American Express gibi kartlarda şu CVV kodu 4 haneli olur.

CVV Kodunun Anlamı Nedir?

Kredi kartlarında bulunan CVV kodunun işlevi kredi kartı işlem güvenliğidir. CVV anlam olarak İngilizce Card Verification Value yani kart tanımlama değeri anlamına gelir. CVV kodu bir kredi kartının orijinal olduğunu ve kopyalanmamış olduğunu gösterir. Aynı zamanda banka tarafından değil Visa veya Mastercard gibi kredi kartı işlem merkezleri tarafından oluşturulur.

CVV Kodu Nerede Yazar?

Kredi kartı üzerinde CVV kodunun nerede yer aldığı söz konusu kredi kartı türüne göre değişebilir. CVV kodu Visa ve Mastercard kredi kartlarında kartın arka tarafında bulunur. Diğer yandan kredi kartının arka tarafında 3 haneden daha fazla numara bulunabilir. Ancak CVV numarası her zaman en sonda bulunan 3 hane olur. Özellikle kart bilgilerinin çalınması veya kartın kopyalanması durumlarında riskin minimize edilebilmesi için kartlarda bu CVV kodunun kartın arka yüzeyine yerleştirilmesi esas alınmıştır.

CVV kodu nerede yazar?
CVV kodu nerede yazar?

American Express kredi kartlarında ise diğerlerinin aksine CVV kodu hem 4 hanedir hem de kartın ön tarafında bulunur. American Express kartlarında CVV kodunun ön yüzeyde olması güvenlik açısında zafiyet yaratır gibi görünse de Dünya genelinde Visa ve Mastercard sayısına göre çok daha az American Express kredi kartı vardır.

CVV Kodu Kart Güvenliği Nasıl Sağlar?

Kredi kartı güvenliği açısından CVV kodunun önemi son derece büyüktür. Özellikle internet üzerinden yapılan alışveriş işlemlerinde veya kredi kartından POS cihazı olmadan alınacak provizyon işlemlerinde söz konusu CVV kodu olmadan işlem yapılması mümkün değildir. CVV kodu ile alışveriş yapılırken 3D gibi güvenlik sistemleri girilen CVV kodu üzerinden kartın gerçekten Visa veya Mastercard tabanında kayıtlı ve gerçek bir kredi kartı olup olmadığını sorgular.

Diğer yandan CVV kodu bankadan bağımsız bir kod olduğu için kredi kartlarının özellikle internet alışverişlerinde kullanımlarında kart sahibi için ilave bir güvenlik de sağlar. Ayrıca internet alışverişlerinde 3D güvenlik sistemi müşterinin bankada kayıtlı cep telefonuna SMS şifresi yollarken bu şifreyi CVV üzerinden yollar. Bunun anlamı söz konusu şifrenin banka tarafından dahil bilinememesi ve tamamen o işleme özel yollanmış olmasıdır.

Ayrıca CVV kodunun başkaları tarafından bilinmesi yine kartın güvenliğini sıfırlamaz. Burada asıl güvenlik unsuru kartın şifresi ve internet işlemlerinde telefona gelen CVV şifresidir. Ancak özellikle kart şifresinin ve cep telefonuna gönderilen CVV şifresinin korunması ve güvenliği tamamen müşterinin yani kart sahibinin sorumluluğundadır.

CVV Kodunu Kim Belirler?

CVV kodunun nasıl oluşturulduğu konusunda yetkili yer kredi kartı hizmetini veren Amerikan Express, Visa veya Mastercard gibi kurumlardır. CVV numarası her karta özel olarak bu kurumlar tarafından belirlenir ve kredi kartını veren banka tarafından kartın üzerine basılır. Kredi kartı değişimi söz konusu olduğunda aynen kart numarası gibi CVV numarası da iptal olur ve yenisi ile değiştirilir.

Müşterilerin internet bankacılığı veya mobil bankacılık hizmeti üzerinden oluşturdukları sanal kredi kartlarının CVV numaraları ise sanal numaralardır. Ancak yine kartın sağlayıcısı Visa veya Mastercard gibi kurumlar tarafından verilir.

[geo-post id=”4028″ label=”Önerilen Yazı”]

CVV Kodu Karttan Silinmişse Nasıl Öğrenilebilir?

Kart üzerinde CVV kodu görünmüyorsa bu kodun kart sahibi tarafından bankadan veya başka bir yerden istenmesi söz konusu değildir. Bu durumda kredi kartı müşteri tarafından kullanılabilir ancak bu CVV kodu olmadan özellikle internet alışverişleri yapılamayacağı için kredi kartının müşteri talebi ile yenilenmesi ve yeni numara ile kart basılması gerekir. CVV kodu aynı zamanda kartın manyetik bandı içerisinde de saklıdır ancak bu bilginin banka veya müşteri tarafından öğrenilmesine imkan yoktur.

İnternet bankacılığı işlemlerinde de CVV kodu kart hesapları içerisinde görülmez. Bu durum asıl kredi kartları için geçerlidir. Diğer yandan müşterilerin kendilerinin internet bankacılığı kanalı ile oluşturdukları sanal kredi kartlarına da banka tarafından bir geçici CVV kodu verilir ama bu kod müşteri tarafından internet bankacılığı üzerinden görülebilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu