Devlet Destekleri

Çocuk Parası Almak İçin Gerekli Olan Evraklar

Çocuk parası devletimiz tarafından çocuğu olan ailelere sağlanan bir yardımdır. Çocuk parası için gerekli evrakları sizler için derledik.

Çocuk yardım parası devlet tarafından çocuğu olmuş ailelere sağlanan bir destektir. Hükümet çocuğu olan ailelere yardım yapabilmek için bazı destekler sunuyor. Bu destekler arasında da çocuk parası bulunuyor. Tek seferlik verilen bu parayı alabilmek için de ilk olarak gerekli şartların sağlanması gerekiyor. Daha sonrasında başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir ve çocuk için verilen bu yardım alınabilir.

Kimler Çocuk Yardım Parasını Alabilir?

Çocuk yardım parasını alabilecek kişiler sigortalı olarak çalışan ve çocuğu olan kişilerdir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuğu olmuş ailelere çocuklar için yardım parası veriyor. Bu parayı alabilmek için aranan şart da ailenin sigortalı olarak çalışıyor olmasıdır. Sigortalı çalışan kişi anne olabildiği gibi baba da olabilir. Eşi doğum yapmış sigortalı çalışan bir erkek için de doğum parası verilebilir. Doğum parası her çocuk için sadece bir kez verilir. Bu parayı hem annenin hem de babanın alması mümkün değildir. Ebeveynlerden yalnızca bir tanesi bu parayı alabilir.

Çocuk Parası Yardımı Ne Kadardı?

Çocuk parası yardım miktarı kaçıncı çocuk olduğuna göre değişiyor. Hükümet fazla çocuk doğurmayı teşvik ettiği için her yeni çocukta yardım miktarını da arttırıyor. İlk çocuk için alınan yardım tutarı ile üçüncü çocukta alınan yardım arasında fark bulunuyor. Verilen bu çocuk yardım parasının miktarları ise şu şekildedir:

  • İlk çocuk için 300 TL,
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü ve sonrası çocuklar için 600 TL.

Şayet çok çocuklu doğum söz konusuysa verilen yardımın miktarı da değişiyor. Anne ilk doğumunda ikiz dünyaya getirirse bu çocuklardan bir tanesi ilk diğer ikinci çocuk olarak kabul edilerek 300 TL+400 TL yani toplamda 700 TL yardım yapılır. Üçüz doğumlarda ise 300 TL+ 400 TL+ 600 TL yani toplamda 1300 TL destek sağlanır. Anne ikinci doğumunda ikiz bebek dünyaya getirirse de bir çocuk ikinci diğer çocuk üçüncü çocuk gibi değerlendirilerek yardım verilir.

Çocuk Parası Almak İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Çocuk parası başvurusu için SGK’nın il müdürlüklerine gidilmesi gerekiyor. Gerekli belgeleri temin eden kişiler SGK il müdürlüklerine giderek başvurularını gerçekleştirebilir. Bu başvuru işlemini tamamlayan kişiler de çocuk parasını alabilirler.

Çocuk Parasını Almak İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Çocuk parası için gerekli belgelerden bir tanesi dilekçedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na hitaben bir dilekçe yazılmalıdır. Bu dilekçede başvuru sahibinin ismi soyismi, kimlik numarası, doğum yapan kişinin adı soyadı, TC kimlik numarası ve doğan çocuğun kimlik numarası gibi bilgiler yer almalıdır. Şayet başvuru sahibi anne ise babanın kimlik bilgilerini de dilekçeye eklemelidir. Bunun yanı sıra talep edilen belgeler şunlardır:

  • Doğum raporunun aslı,
  • Doğum yapan annenin kimlik fotokopisi,
  • Doğan bebeğin kimlik fotokopisi.

Çocuk Yardım Parası İle Süt Parası Farkı Nedir?

Süt parasının çocuk parasından farkı annenin sigortalı olarak çalışma koşulunun aranmamasıdır. Yeni çocuk sahibi olmuş aileler için yapılan yardımlardan bir tanesi de süt parasıdır. Bu da yine çocuk yardım parası gibi tek seferlik yapılan bir yardımdır. Ancak yapılan yardımın miktarı farklıdır. Süt parası yardımı alabilmek için yalnızca babanın SGK’ya bağlı olarak çalıyor olması yeterlidir. 2019 yılında belirlenmiş olan süt parası miktarı ise 149 TL’dir. Bu parayı alabilmek için de herhangi bir talepte bulunmaya gerek yoktur. Hastane SGK sistemine doğrudan giriş yaptığı için direkt olarak para alınabilir. Bu durum gerçekleşmezse de Sosyal İl Müdürlükleri’ne gidilerek başvuruda bulunabilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu