Devlet Destekleri

Çiftçi Tarım Destek Paketleri Başvuru Nasıl Yapılır?

Çiftçi tarım destek paketleri arasında alan bazlı olanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Toprak analizi desteği,
 • Organik tarım desteği,
 • Mazot, gübre ve toprak analizi desteği,
 • İyi tarım uygulamaları desteği,
 • Fındık alan bazlı destek,
 • Bitkisel üretim yapanlar için destek.

Çiftçi desteği yalnızca alan bazlı olarak verilmiyor. Bu desteklerin dışında diğer destekler şu şekilde sıralanabilir:

 • Hayvancılık desteklemeleri,
 • Diğer tarımsal amaçlı destekler,
 • Hayvan genetik kaynakları,
 • Hayvan başı ödeme,
 • İpek böceği ve çok daha fazlası bulunuyor.

Arı Koruma Desteği

Arı koruma desteği 2015 yılından bu yana verilmektedir. Kafkas Arı Irkı koruma desteklerinden faydalanmak isteyen kişilerin, mevzuatta yer alan şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler için koloni başına 40 TL destek verilmesi planlanmaktadır. Başvuruların Temmuz ayı sonuna kadar yapılması gerekmektedir. Çiftçi desteği almak isteyen kişiler Tarım ve Orman Bakanlığı sitesinde yer alan başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmalıdırlar. İlgili illerin dışında ikamet eden çiftçiler için destek sağlanmayacaktır.

Arı Koruma Desteği Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Arı koruma desteği başvuru süreci başvuru yapmak isteyen kişilerin GTHB müdürlüklerine dilekçe ve ikamet belgesi ile başvuru yapmaları ile başlar. Ardından genel müdürlük tarafından bir seçim komisyonu oluşturulur. Bu komisyon içinde enstitü, il ve ilçe müdürlüğü temsilcileri bulunması gerekir. Komisyon başvuru yapılan yeri inceler ve yerin projeye uygun olup olmadığına kanaat getirir. Ardından incelemeler hakkında tutanak tutulur. Proje alanı uygunsa, enstitü müdürlüğü ve yetiştirici arasında sözleşme imzalanır. Sözleşmeyi imzalayan yetiştiriciler, sözleşme koşullarını yerine getireceklerini beyan etmiş olurlar. Destek alındıktan sonra sürüler yerinde incelemeye tabi tutulurlar. İnceleme sırasında hak ediş ile ilgili veriler alınarak veriler raporlanır.

Çiftçi Tarım Destek Paketleri: Buzağı Desteği

Buzağı desteği almak için başvuru yapan vatandaşların belli başlı şartları yerine getirdiklerinden emin olmaları gerekmektedir. Destek dahiline buzağıların dahil edilmesi için, doğumlarının 2018 senesi içinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Ayrıca TÜRKVET E Islah’a kayıtlı olmaları gerekmektedir. Başvuru yapan kişilerin buzağılarının doğmuş oldukları işletmede en az 4 ay yani 120 gün boyunca yaşamış olmaları şartı aranıyor. Destek sağlanması için söz konusu buzağıların Veteriner Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olmaları gerekmektedir. Dişiler için brusellea ve şap erkekler için şap programlı aşılarının tamamlanmış olması gerekir.

Buzağı Desteği Destek Miktarları Ne Kadar?

Buzağı desteği destek miktarı şu şekilde sıralanabilir:

 • 4 ay ve üzeri yaşında olan buzağılar için buzağı başına 350 TL yardım yapılır.
 • Soy kütüğüne kayıtlı olan buzağılar için buzağı başına 500 TL yardım yapılır.
 • Eğer döl kontrollü boğa yavrusu ise ilave 50 TL destek verilir.
 • Buzağıların yetiştiricilik bölgesinde olması halinde buzağı başına ek 200 TL destek alabilirsiniz.

Buzağı Desteği Almak için Başvurular Nasıl Yapılır?

Buzağı desteği almak için başvurular İl ya da İlçe müdürlüklerine yapılacaktır. Başvuru yapmak isteyen kişiler destekleri almak istedikleri örgüt üzerinden başvurularını yapabilirler. Destekleme başvuruları yapıldıktan sonra, başvuru süresi bittiğinde en fazla 10 gün içinde e ıslah sistemine giriş yapılır. 5 iş günü içinde il ve ilçe müdürlükleri yapılan başvuruları değerlendirmeye alarak karara bağlar. Çiftçi desteği değerlendirmesi sonucunda icmal 2 listeleri hazırlanır. Bu liste 5 iş günü içinde il müdürlüklerine iletilir. Müdürlüklerden alınan onay sonrasında en geç 10 gün içinde HAYGEM’e liste gönderilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu