Kamusal Haberler

Cenaze Yardımı Kimlere Verilir? Ölüm Parası Ne Kadar?

Cenaze yardımı, ölüm parası veya ölüm yardımı olarak nitelendirebileceğimi bu destek SGK'lı ve Bağkur'lu emeklilik haline göre değişiklik göstermektedir.

Ölüm parası miktarı 2019 yılında, vefat eden kişinin Bağkur emeklisi mi yoksa SSK’lı mı olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda miktar, 595 TL ile 2.200 TL arasında değişiklik göstermektedir. Toplam sigorta günü sayısının yeterli seviyeye gelmesi durumunda, işçinin ölmesi halinde verilecek ölüm yardımı veya cenaze yardımı, ölümden sonra işçinin yakınlarının talep etmesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmektedir.

SSK ve Bağkurlular İçin Cenaze Yardımı

SSK ve bağkur emeklilerinde ölüm parası595 TL olarak belirlenmiştir. 360 günlük minimum prim süresinin doldurulmasının ardından vefat edenlerin yakınlarına ödenen bu miktar, 2019 Ocak ayı öncesi için geçerlidir. Ocak ayı sonrasında meydana gelen vefatlarda tutar bir defaya mahsus olarak 715 TL olarak belirlenmiştir.

Emekli Sandığı Emeklilerinin Cenaze Yardımı Ne Kadar?

Emekli sandığı emeklileri için ölüm yardımı 2.200 TL olarak belirlenmiştir. Memurun kendisinin vefat etmesi durumunda yakınlarına ödenecek meblağ bu iken, memurun eşinin ya da evlatlarının vefatı halinde ödenecek tutar 1.100 TL olarak belirlenmiştir.

Ölüm Yardımı Almanın Koşulları

Ölüm yardımından yararlanma koşulları kişinin iş kazasından dolayı vefat etmesi ya da kendi sigortalılığı bulunmasıdır. Ek olarak vefat zamanına bağlı olarak emekli olmayıp, SSK, Bağkur ya da emekli sandığı kapsamında toplam primlerinin en az 360 günü yatırılmış olan memurların da yakınlarına ödeme yapılır. Yetim aylığı alınıyorsa, ölüm parası alımı mümkün değildir.

Ölüm Yardımı Alma Aşamaları

Ölüm aylığı alırken yapılacaklar ilk olarak cenaze yardım talep formu ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu binalarına başvurmak olmalıdır. SSK ve Bağkurlular, son bağlı oldukları kurumların birlikte çalıştıkları Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerine gitmelidir. Emekli sandığı mensuplarının ölüm yardımı başvuruları ise Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na yapması gerekmektedir. Bu başvurunun yeri Ankara’dır. Bu nedenle başvuru aşamaları yazışmalarla yürütülür.

Cenaze Yardımı İçin İstenen Belgeler

Cenaze yardımı başvurusunda istenen evraklar sadece ölen kişinin birinci dereceden yakını olduğuna dair T.C. nüfus cüzdanı ve Sosyal Güvenlik Kurumu ölüm parası talep formudur. Bu form, SGK il ve ilçe müdürlüklerinden temin edilebilir.

Başvuruyu yalnızca ölen kişinin birinci dereceden yakınları yapabilir. Bu kişiler eş, anne, baba, kardeşler ve çocuklardır. Birden fazla talebin olması halinde yardım, eş ve çocuklar arasında bölüştürülür. Eşin ya da çocukların hiçbirinin olmaması halinde anne baba yardımı almaya hak kazanır.

Cenaze Yardımı Ne Zaman Alınır?

Cenaze yardımı alınma zamanı ölümün gerçekleşmesinin ardından yapılacak müracaata bağlıdır. Bu kapsamda müracaattan 2-3 ay sonra ölüm parası verilebilmektedir. Müracaatı yaptığının Sosyal Güvenlik Kurumu binasının yoğunluğuna ve yaşadığınız şehre göre değişiklik göstermektedir. İstanbul sınırları içerisinde yapılmış bir müracaata yanıt verilme süresi 3 ay sınırını zorlarken, daha az kalabalık bir şehirde yapacağınız başvurulara geri dönüş süresi 1 ayı bile bulmayabilir.

Ölüm Parası Alma Durumu Sorgulama

Ölüm yardımı sorgulama işlemi internet üzerinden yapılamamaktadır. Bu nedenle başvurulan Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne yapılacak ziyaretlerle ölüm yardımı sorgusu gerçekleşebilmektedir. 2018 yılının sonunda e- devlet sistemine giren ölüm yardımı sorgulama işlemi, anlık olarak ortadan kaldırılmıştır. Bu nedenle sorgular yalnızca yetkili binalar aracılığıyla yapılmaktadır.

Vefat eden memurun ölüm yardımı sorgusunu yalnızca, yardımı almaya hak kazanabilir durumda olan yakınları yapabilmektedir. Bunun dışındaki üçüncü şahıslar, sorgulama işlemi sonucunda bilgi verilmesi için yetkili değildir. Bunun yanında ölüm yardımı sorgusunun yapılması sırasında sorgulama talep eden kişinin de  T.C. nüfus cüzdanının yanında olması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu