Finans ve BankaKredi Haberleri

Borç Transfer Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Borç Transfer kredisi nedir? Borç transfer kredisi nasıl alınır? Borcu transfer etmek hangi durumlarda avantajlı?

Borç transfer kredisi, bankalar tarafından verilen, mevcut bankaya ait borçlarınızı farklı bir bankaya taşımanızı sağlar. Mevcut bankaya ait olan kredi borcunuzdaki faiz oranı yüksekse, daha düşük faizli bir bankaya borcunuzu taşımak sizin için büyük bir avantaj sağlar. Transfer edilecek olan banka da faiz geliri elde edeceğinden, sizin borçlarınızı sorunsuz ödeyip kendi bankasına taşıyacaktır. Peki borç transfer kredisi nedir? Nasıl alınır? Şartları nelerdir?

Borç Transfer Kredisi Neden Alınır?

Mevcut kredi borcunuzun faiz oranı çok yüksek olabilir, bu hem aylık taksit tutarınızı yükseltmekte hem de geri ödeme tutarınızı yükseltmektedir. Borç transfer kredisi alabilmek için, mevcut faiz oranı daha düşük olan farklı bankaya taşımanız gerekmektedir. Bu şartlar altında alınmış olan borç transfer kredisi çok büyük avantajlar ihtiva eder.

Borç Transfer Kredisi Almanın Avantajları

Bu kredi ürünü çok fazla avantajı içerisinde barındırmaktadır. Borç kapatma kredisi olarak da bilinen bu kredi ürününde mevcut bankaya olan kredi borcunuz çok hızlı bir şekilde farklı bankaya transfer edilebilir.

  • Borcunuzu daha az faiz oranlarıyla ödemeye başlarsınız
  • Aylık taksit tutarlarınız ciddi oranda düşebilir.
  • Taksit tutarı azalacağından, borcunuzu daha kısa sürede kapatabilirsiniz.
  • Toplam geri ödeme tutarınız ciddi anlamda düşer.

Borç kapatma kredisi örneği

Diyelim ki aylık yüzde 1,50 faiz oranıyla 50 bin TL ihtiyaç kredisi borcunuz var. Kredi 60 aylık vadede toplam yüzde 90 faiz oranı ödeyeceğiniz anlamına gelir. Yani 95 bin TL geri ödeme yapacağınız anlamına gelir. Borcunuzu yüzde 1,00 faizli bir bankaya taşırsanız, toplam yüzde 60 faiz ödersiniz ve bu da yaklaşık 80 bin TL geri ödeme yapacağınız anlamına gelir. Gelin şimdi bir  de aylık taksit tutarlarının ne kadar düşebileceğini inceleyelim.

  • Toplam 95 bin TL geri ödeme yapacağınız kredi borcunuz için 60 aylık vadede her ay 1,583 lira ödemeniz gerekiyordu.
  • İkinci kredide toplam 80 bin TL geri ödeme yapmanız bekleniyordur, bu durumda 60 aylık vadede her ay ödemeniz gereken tutar 1,333 liradır. Yani borç kapatma kredisi sayesinde her ay 1,583 lira ödemek yerine, 1,333 lira ödeyerek az da olsa bir borç yükünden kurtulmuş olursunuz. Bu örneğe göre, aaylık bazda yaklaşık 250 lira daha az, yıllık bazda ise 3000 lira daha az ödeme yapacaksınız.

Borç Kapatma Kredisi Avantajları

Borç kapatma kredisinin pek çok avantajı var. Yukarıda da görmüş olduğunuz gibi her şeyden önce sizi ciddi bir faiz külfetinden kurtarıyor. Borç kapatma kredisi, geri ödeme tutarında da ciddi anlamda bir rahatlık sağlıyor. Yukarıdaki örnekte de görmüş olduğunuz üzere, 50 bin liralık bir kredide yaklaşık 15, 100 bin liralık bir kredide ise yaklaşık 30 bin lira tasarruf etmenizi ve daha az ödeme yapmanızı sağlıyor.

Kimler Borç Kapatma Kredisi Almalı?

Borç kapatma kredisi herkes tarafından alınabilir. Özellikle kredi borcu yüksek olan herkes tarafından alınması tavsiye de edilir. Konut kredileri, taşıt kredileri, tüketici kredileri gibi pek çok kredi türünde borç kapatma kredisi alınabilir. Sizde faiz külfetinden kurtulmak istiyorsanız, siz de almalısınız.

Borç kapatma kredi veren bankaların güncel listesi için daha önce yazdığımız alttaki konuyu inceleyebilirsiniz.

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu