Devlet DestekleriFinans ve Banka

Birikim Hesabı Devlet Desteği Nedir?

2019 yılı itibariyle devlet destekleri devam etmektedir. Birikim hesabı açan banka müşterilerine devlet bankaları devlet desteği vermektedir.

Devlet destekli birikim hesabı açacaklar konut hesaplarında ve çeyiz hesaplarında devletin sağladığı oranlarda ek parasal tutara sahip olmaktadırlar. Bu hesaplar bankalar üzerinden açılmaktadır. Hesap açılışı yaptırılırken devlet destekli hesap açtırmak istendiği belirtilerek, devletin her yıl hesaba ek olarak yatırdığı para tutarından faydalanabilmektedir. En önemli devlet destekli birikim hesabı çeşitleri çeyiz hesabı ve konut hesabıdır. Çeyiz ve konut hesabına dair bilgiler ve hangi bankalara başvuru yapılarak açılabilecekleri yazımız içerisinden öğrenilebilmektedir.

Devlet Destekli Birikim Hesabı Vakıfbank

Vakıfbank çeyiz hesabı yeni evlenecek olan gençler için devlet tarafından parasal katkı sağlanan bir hesap çeşididir. Devlet katkısından yararlanmak için evlenmeden 3 yıl önce hesabın açtırılmış olması gerekmektedir. Devlet destekli birikim hesabı türlerinden olan Vakıfbank çeyiz hesabının devlet tarafından ek olarak verilen parasal değer oranları ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Hesaba her ay en az 155 tl en çok 1.555 tl yatırılabilmektedir. Bu tutarların altında ve ya üstünde para yatırımı sağlanamamaktadır.
 • 36 ay boyunca para girişi sağlanan hesaplara, 36 aydan sonra devlet katkısı ödenmektedir. 36 ayın altında para girişi olan hesaplara devlet katkısı ödenmemektedir.
 • 36 ve 46 ay arası para girişi olan hesaplara toplam tutarın % 20 si kadar devlet katkısı sağlanmaktadır.
 • 48 ve 59 ay arası para girişi olan hesaplara toplam para miktarının % 22 si kadar devlet ek para yatırmaktadır.

Başvuru için gerekli evraklar ve başvurunun nasıl yapılacağı son başlık içerisinde sunulmaktadır.

Devlet Destekli Birikim Hesabı Ziraat Katılım

Ziraat Katılım Bankası konut hesabı devlet desteği uygulamalarına açık olan bir hesap çeşididir. Bu hesap içerisinden yapılan birikim tutarı üzerinden devlet ek parasal desteği hesap içerisine yatırmaktadır. Ziraat Katılım Bankasının devlet destekli birikim hesabı olan konut hesabının sunduğu parasal kazançlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Konut hesabına aylık en az 388 tl en fazla 3.881 tl para yatırılabilmektedir.
 • Devlet katkısından yararlanmak için en az 36 ay boyunca hesaba para yatırılmış olması gerekmektedir.
 • 36 ve 47 ay arası birikim yapanların hesabına toplam tutarın % 15’i kadar ek parasal tutar yatırılmaktadır.
 • 48 ve 59 ay arası birikim yapanların hesaplarına devlet tarafından toplam miktarın % 18’i kadar ek tutar yatırılmaktadır.

Hesap açılışı için başvurunun nasıl yapılacağı ve istenilen evraklar alt başlık içerisinde yer almaktadır.

Devlet Destekli Birikim Hesabı Başvurusu

Devlet destekli hesap açtırmak isteyenler çeyiz hesabı ya da konut hesabı şekillerinden hangisine başvurmak istediklerini banka şubelerine bildirmelidir. Başvuru için Vakıfbank ya da Ziraat Bankası şubelerinden tercih edilene gidilebilmektedir. Devlet destekli birikim hesabı Başvuru esnasında izlenecek yol ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Seçilen bankanın Şubesine gidilip müşteri temsilcileri ile hesap açılışı için kayıt formu doldurulmaktadır.
 • Forma ek olarak nüfus cüzdanı fotokopisi götürülmelidir.
 • Forma eklenen kimlik bilgileri ile hesap açılışı tamamlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu